משחק החיים: הצ'אנס של מכבי לסגור פערים

"משחק העונה" מקבל משמעות אמיתית הפעם. ב"ש רוצה להשאיר אבק

יניב בן חקון  03.02.17 - 19:14

תגיות: ליגת העל

תחילת כתבה

כמו בכל שנה, ניגשים האינדיאנים אל הצ'יף ושואלים: "צ'יף, האם החורף יהיה קר?". עונה להם הצ'יף בביטחון: "תחטבו עצים, יהיה חורף קר". אחרי חודשיים החורף לא מגיע והאינדיאנים קצת מתעייפים מחטיבת העצים. הם מחליטים לגשת שוב אל הצ'יף ושוב שואלים: "צ'יף, אתה משוכנע שיהיה קר?". הצ'יף מתקשר לשירותי החיזוי ותוהה באוזניהם: "תגידו, יהיה חורף קר?". מן העבר השני עונים לו בשירות החיזוי: "יהיה חורף קר מאוד". "יהיה חורף קר מאוד", אומר הצ'יף באוזני נתיניו, "חטבו עצים במרץ!".

  • שבת ב-21:00 ב-5SPORT: מכבי ת"א מול הפועל ב"ש

עוברים עוד חודשיים, והחורף פשוט לא מגיע. השמש עדיין זורחת והאינדיאנים כבר ממש עייפים מחטיבת העצים. הם ניגשים שוב אל הצ'יף, ממש עצבניים, ושואלים: "צ'יף, האם הוא בטוח שהחורף יהיה קר?". הצ'יף, שכבר לא כל כך בטוח מה קורה כאן, מתקשר שוב אל שירותי החיזוי ושואל: "אתם בטוחים שיהיה חורף קר?". "בוודאי", עונים לו שם. "איך אתם יודעים?", הוא מקשה. "נו, זה ברור", עונים לו החזאים, "תסתכל החוצה ותראה איך האינדיאנים חוטבים עצים כמו משוגעים".

אף אחד לא חשב בקיץ האחרון שהחורף שלנו יהיה כל כך קר. רבים הימרו שמכבי חיפה תחזור לקדמת הבמה, אחרים הניחו שהפועל תל אביב תחת כבירי תעשה קפיצת מדרגה, היו כאלה שהאמינו כי בית"ר תמשיך את הקו ותעלה עוד מדרגה, וכולם היו משוכנעים שמכבי תל אביב תעשה הכל כדי להחזיר אליה את ההגמוניה. בפועל, כלום ושום דבר.

נכון, היו גם רבבות ששמו את הכסף על באר שבע, אבל גם הם לא חשבו שכבר בתחילת פברואר יוכלו בבירת הנגב לפתוח את השמפניות. בפועל, מחר (שבת) ב-21:00 יעלו לדשא בנתניה שחקניו של ברק בכר ושחקניו של ג'ורדי קרוייף למשחק עונה, ואם לדייק למשחק על עונה!

מכבי ובאר שבע מגיעות למפגש המסקרן ביניהן עם מטרות שונות בתכלית, אבל עם אותה דרך כדי להשיג אותן. הצהובים מקרית שלום ירצו להציל את העונה, האדומים מטרנר ירצו להרוג אותה. נכון, לבכר יספיק גם תיקו שישמור על הסטטוס קוו, אבל מאז ימי הפועל יהוד, אני לא מכיר קבוצה שידעה לשחק על תיקו וגם להשיג אותו, וזה גם לא הולך להשתנות. בטח לא במוצ"ש. ב"ש תבוא במטרה להשיג את שלוש הנקודות ולמען האמת יש לה את כל הכלים לנצח, מה שמבטיח משחק מאוד פתוח.

על פניו מכבי מגיעה להתמודדות בכושר טוב, אולי אף טוב יותר מבאר שבע, אבל רק על פניו. בפועל, זה רק מחדד את הבעיה שלה בכלל, ולקראת מחר בפרט. כבר כמה שבועות שהיא מגלה יכולת משופרת ואפילו מצליחה להפגין ניצוצות מימי האליפויות. מנגד, כבר כמה שבועות שבאר שבע מגמגמת ומתקשה לשחזר את העוצמה של הסיבוב הראשון. ועדיין, אחרי כל זה, הפער בין שתי הקבוצות עומד על לא פחות משמונה נקודות. הזוי, לא? זהו, שלא!

באר שבע מצליחה להוציא נקודות גם כשהיא לא משכנעת, כמו למשל מול קרית שמונה. מכבי לעומת זאת מאבדת אותן גם כשהיא עדיפה, כמו מול מכבי חיפה לדוגמא. וככה אי אפשר לסגור פערים. ההפך! חוק ידוע בכדורגל הוא שהרודף תמיד מתעייף מהר יותר. ומכבי כבר די מותשת מכל המרדפים האחרונים. מחר יש לה הזדמנות אחרונה לקבל מאגרי אנרגיה חדשים.

זה לא הולך להיות פשוט. כדי לנצל את ההזדמנות, ג'ורדי חייב את טל בן חיים עם ראש נקי ויכולת שיא, את ברק יצחקי חד מתמיד, את קיירטנסון בכושרו הנוכחי ואת שויינפלד מימיו הראשונים בהפועל תל אביב. המאמן צריך גם שההגנה שלו תלחץ גבוה, על מנת להשיג שליטה במרכז השדה ובקצב המשחק. ואם אפשר אז שהמגנים יתמכו התקפית דרך הכנפיים והגנתית יצרו לחלוטין את צעדיהם של מליקסון ובוזגלו.

בקיצור, ההולנדי צריך יום טוב של כל הקבוצה כדי לקחת 3 נקודות. בכר לעומתו יכול להסתפק, כמו כל התקופה האחרונה, בהברקה אחת של אחד האסים שלו, מהסיבה הפשוטה שנכון לעכשיו הקבוצה שלו יותר יציבה הגנתית, יותר חסונה מנטלית ויותר כישרונית אינדיבידואלית.
 
בקיצור, ערב משחק העונה אף אחד לא באמת יודע איך זה יסתיים, אבל דבר אחד בטוח: ניצחון של מכבי והחורף שלנו עוד עשוי להיות חמים, ניצחון של באר שבע והחורף הזה יהיה מקפיא. תיקו? ונמשיך לשחק בנדמה לי בדיוק כמו הצ'יף.