הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

איך שצלחת מסתובבת לה: ב"ש תסגור מעגל?

היריבות העמוקה, הבדלי התפיסות והשיאים שעשויים להישבר. אחרי שמכבי ת"א חגגה שתי אליפויות בווסרמיל, הפועל ב"ש חולמת לסגור מעגל בבית הצהוב ולרפא את הפצע

רועי זריהן  29.04.17 - 15:00

תגיות: הפועל ב

נקמה היא מעשה תגמול כנגד אדם או קבוצה של אנשים, כתגובה למעשה עוול, או למעשה כלשהו הנתפש ככזה, זאת ההגדרה המילונית למילה שמכילה בתוכה כל כך הרבה אמוציות. בספורט נהוג להשתמש במושג - נקמה ספורטיבית וזה בדיוק מה שרוצים להשיג אוהדי הפועל באר שבע בשבת הקרובה, באצטדיון בנתניה. לזכות באליפות בביתה של מכבי תל אביב.

21 פעמים זכתה מכבי תל אביב באליפות המדינה, בשני מקרים הצהובים מתל אביב עשו זאת בבירת הנגב, באצטדיון וסרמיל, מול הקהל של הפועל באר שבע. הפעם הראשונה הייתה לפני 22 שנים, בעונת 94/95. שער של אלון ברומר במחזור האחרון של העונה גרם ל-7,000 אוהדים צהובים לחגוג במגרשם הביתי של האדומים.

"בתור ספורטאים לא רצינו שאף אחד יחגוג אצלנו בבית. אמרנו לפני המשחק: 'אם מכבי תל אביב תיקח פה אליפות זה יהיה אחד הדברים הכי קשים ספורטיבית עבורנו, במיוחד כשזו מכבי. סופו של דבר למרות שנתנו הם זכו בתואר", נזכר סתיו אלימלך, מי שהיה באותה עונה קפטן הקבוצה ועד היום נחשב לאחד הסמלים הגדולים של המועדון הדרומי.

אגב, את אותו משחק ראה אלימלך מהיציע, בגלל חמישה כרטיסים צהובים. "מאז אותו רגע כל הזמן חשבנו לעצמנו: "מתי נוכל להחזיר להם? מתי נוכל לחגוג תואר בבית שלהם? באותם ימים המגרש הביתי של מכבי תל אביב היה אצטדיון רמת גן והאמת שכבר עונה לאחר מכן הצלחנו לזכות בגביע המדינה באצטדיון רמת גן מול מכבי תל אביב". מתרפק אלימלך.

אבל גם לקפטן המיתולוגי ברור שעם כל הכבוד לזכייה היחידה של המועדון בגביע, לזכות באליפות במגרשה הביתי של היריבה הצהובה זה כבר סיפור אחר לגמרי. "היריבות בין מכבי תל אביב, עבור אוהדי הפועל באר שבע תמיד הייתה מעבר לכדורגל. אנחנו תמיד היינו מזוהים עם הפועלים, למכבי תמיד היה את הכסף הגדול ואת השחקנים הכי טובים, זה היה פריפריה מול מרכז, הצפוניים מול הדרומיים, תמיד היה לנו כבוד כמועדון ותמיד רצינו לייצג את העיר בכבוד", מסביר אלימלך את היריבות המורכבת בין באר שבע ומכבי תל אביב.

18 שנים חלפו מאז אותה אליפות ושוב התסריט חזר על עצמו. מחזור 33 (ארבעה מחזורים לסיום העונה), מכבי תל אביב של פאולו סוזה הגיעה לווסרמיל בידיעה שניצחון יספיק לזכייה שנייה ברציפות בתואר. הצהובים ניצחו 1:2 מצמד של, מי אם לא, ערן זהבי וזכו באליפות נוספת.

הפעם הסיפור היה אפילו כואב עוד יותר עבור המועדון, האוהדים והעיר עצמה. שכן, באותה עונה הפועל באר שבע הייתה זו שנאבקה עם הצהובים על התואר והחגיגות הצהובות היו כואבות אפילו עוד יותר עבור כל מי שהקבוצה הזאת יקרה לו. בזמן שאת הנקמה הספורטיבית שלו, אלימלך השיג עם זכייה בגביע המדינה, עבור לא מעט משחקני הפועל באר שבע שהיו אז בסגל הקבוצה ונמצאים בו גם היום, תהיה אפשרות להשיג נקמה ספורטיבית גדולה בהרבה, עם זכייה בתואר האליפות.

"ברור שזה יהיה מתוק יותר לעשות את זה בבית שלהם", סיפר שחקן בקבוצה לערוץ הספורט. "אנשים לוקחים את המילה 'נקמה' למקום לא נכון. למה כן לזכות דווקא בבית שלהם? כי כל הזמן הייתה יהירות מצד מכבי תל אביב שהם יכולים לנצח אותנו בכל מקום ובכל מצב. הרי לפני 20 ו-30 שנה תמיד אמרו שקבוצות משאירות את הנקודות בצומת קסטינה בדרך לווסרמיל ועבור מכבי, לפחות מבחינתם, המשפט הזה לא היה קיים". מסביר אלימלך.

ומעבר לזה? אם באר שבע באמת תזכה באליפות בשבת, תהיה לזה משמעות אחרת על זכייה בבית של קבוצה אחרת?
"כן, תהיה לזה משמעות אחרת. זה ישפיע על היריבות בין שתי הקבוצות לשנים הבאות. זה נותן יתרון ספורטיבי אדיר להפועל באר שבע לעונות הבאות אם היא תצליח לזכות באליפות בבית של מכבי תל אביב. זה משהו שיכול לקחת את המועדון הזה למקום אחר. עם תקציב נמוך יותר מזה של מכבי, באר שבע מראה שעם התנהלות נכונה ועם סגל שחקנים בריא ניתן לנצח אותם בכל מקום".

מעבר לזכייה אפשרית באליפות שנייה ברציפות ועוד בבית של היריבה, הפועל באר שבע יכולה להמשיך ולשבור עוד שיא של הקבוצה. ניצחון בשבת יהיה העשירי ברציפות של הקבוצה בליגה, מה שיהווה שיא מועדון חדש. במידה שהאדומים יזכו באליפות בשבת זאת תהיה האליפות המהירה ביותר בתולדות המועדון.

3 אליפויות יש לקבוצה מבירת הנגב. ב-2 מהן היא זכתה במחזור האחרון ובאליפות הנוספת היא זכתה במחזור הלפני אחרון. בשורה התחתונה, זה יכול להיות ערב היסטורי עבור הפועל באר שבע, אבל יש בעיה אחת "קטנה" וקוראים לה מכבי תל אביב. הדבר האחרון שהקבוצה המעוטרת והגדולה ביותר בכדורגל הישראלי רוצה זה שיחגגו אצלה בבית.