זה לא אותו דבר: ב"ש נראית כמו צל של עצמה

ב"ש לא מזכירה את האלופה מהשנתיים האחרונות. ברק בכר חייב פתרונות חוץ מוואקמה. הפאשלה של ג'ורדי עם שחקני הבית במכבי זועקת לשמיים. הפועל חיפה היא המרעננת הרשמית ועוד תדבר חזק בצמרת. שלמה מסכם שבת ובטוח: חמד הוא הליגיונר הבכיר שלנו

שלמה שרף
שלמה שרף  10.09.17 - 11:15

תגיות: ליגת העל

תחילת כתבה

בסופו של דבר הפועל ב"ש ניצחה את המשחק, אבל היא לא טובה. ב"ש לא מזכירה את הקבוצה מהשנה החולפת ובולט לעין הקושי שלה להבקיע. טוני וואקמה, שפתח את העונה נהדר במוקדמות ליגת האלופות, נמצא בכושר ירוד מאוד ומול אשקלון לא הצליח בשום פעולה.

התלות בו, שהייתה כל כך אבסולוטית, מוכיחה שבב"ש צריכים לחפש פתרונות חדשים. כנראה שהוא לא הולך לעשות את מה שהוא עשה בעונה שעברה. ב"ש צריכה פתרונות יצירתיים בנוסף לניגרי ולקוות שוואקמה יחזור מתישהו לכושר יותר טוב. הוא משחק באי שקט ובעצבים, זה מאוד פוגע במשחק שלו. איבודי הכדור שלו רבים ותכופים ולא מתאימים לרמה שהוא גילה.

מאור מליקסון נכנס ושינה את המשחק. הקשר יצר הרבה מאוד מצבים במשחק העומק, במהירות ובכניסות לרחבה. לעומתו, איסאק קואנקה לא הרשים במיוחד. אמנם לא צריך לשפוט ממשחק אחד, אבל הוא לא עשה דברים שאפשר להתלהב מהם. תומאש פקהארט עשה פעולה מדהימה, השכיב את המגן והייתה לו הזדמנות נהדרת להבקיע, אבל הוא לא עשה את זה. ברור שאם שער היה מובקע יותר מוקדם, ב"ש הייתה משתחררת ואולי הייתה מנצחת בהפרש גבוה יותר.

ליבי ליבי עם הפועל אשקלון. להקריב ככה ולהחזיק 94 דקות ולספוג בשניות האחרונות זה קשה. אני מתאר לעצמי מה עבר על יובל נעים וחניכיו. מאוד מתסכל, מאוד כואב לא לקחת את הנקודה הזאת, אבל בסופו של דבר הם הפסידו משער נדיר של ראדי בבעיטת תותח, שלא היה שום סיכוי לעצור. אשקלון סגרה הרמטית, אפשר להבין את התסכול שלה מהמשחק. לקראת יום חמישי, אני לא חושב שב"ש תיתקל במשחק סגור כל כך עם כזו הקרבה כמו של אשקלון. אני מתאר לעצמי שיהיה לה הרבה יותר קל מול לוגאנו.

מכבי ת"א עשתה מסע רכש בלתי רגיל, הביאה 9 שחקנים חדשים, זה מאוד מרשים. יחד עם זאת, היא עדיין בנויה על חלוץ הרחבה הנהדר שלה, וידאר קיארטנסון, שהבקיע שני שערים. צריך להגיד את האמת, היא נתקלה ביריבה חזקה מאוד. אני חושב שסכנין יכולה להיות גאה, בפרקי זמן היא לא נפלה ואפילו הייתה טובה יותר ממכבי ת"א. היא מורכבת מהרבה שחקני בית מאוד מוכשרים, שלא התבטלו בפני שחקני מכבי ושיחקו עם גאווה גדולה.

מוגרבי הגיע לשני מצבים שאני לא מבין איך הוא החמיץ, אבל בסה"כ סכנין יכולה להיות מאוד גאה בקבוצה שלה. היא שיחקה לא פחות טוב מאשר כשיוסי אבוקסיס אימן אותה. פליקס נעים הגיב נכון מאוד, הפך את המשחק מ-3 בלמים ל-4-4-2, שיטה שהוכיחה את עצמה. דווקא בפיגור, היא הייתה לא פחות טובה ממכבי תל אביב. סכנין מאוד הרשימה אותי ביכולת שלה, היא תהיה אחד מהסוסים השחורים של הליגה. היא תהווה גורם בחלק העליון לא פחות מהשנה שעברה.

לצד כל הרכישות, במועדון ענק כמו מכבי תל אביב ג'ורדי לא שילב ב-5 השנים האחרונות שום שחקן צעיר. פה אני רואה את הבעיה העיקרית. שחקנים כמו יונתן כהן, אליאל פרץ, הילדים המוכשרים האלה, אף אחד מהם לא מקבל קרדיט לשחק במכבי ובמקומם מביאים כל כך הרבה שחקנים שהופכים לקישוט במיליוני יורו. מביאים שחקני רכש בינוניים, במקום לבנות על החומר המקומי המוכשר שגדל במכבי ת"א. זו פאשלה גדולה מאוד שזועקת לשמיים ורק אשם אחד יש בפאשלה הזאת, ג'ורדי קרויף.

תאמינו או לא, הפועל חיפה מובילה את טבלת הליגה. כל אלה שהספידו אותה לפני תחילת העונה יכולים לאכול את הכובע. היא חיה, תוססת, מתלהבת, קבוצה שכיף לראות. הקהל חוזר לראות את הפועל חיפה. ניר קלינגר ירד מעמדת המנהל המקצועי למגרש ושם הוא יודע את העבודה הרבה יותר טוב. החיבור שלו עם הקבוצה נהדר, שיתוף הפעולה עם השחקנים, ההתלהבות שלו ושל הקבוצה - נהדר לראות אותה.

הפגיעה בזרים היא מושלמת, כל מי שקלינגר הביא מוכיח את עצמו. אני מאוד אוהב את השוער ארנסטס שטקוס, גם הבלם גבריאל תמאש ברמה גבוהה מאוד. זו קבוצה טובה מאוד, גם בחלק הקדמי בן בסט וממן יכולים לעשות צרות לכל קבוצה. אהבתי את החיבור של הקבוצה, הפרגון, חדוות החיים במשחק שלה. זה לא היה בעבר וצריך להגיד מילה טובה גם ליואב כץ ולקלינגר, הם בנו קבוצה טובה מאוד שיהיה לה מה להגיד בצמרת של הליגה שלנו.

ולסיום, מילה על הליגיונר הבכיר שלנו, בפער ניכר, תומר חמד, שכבש את שער הפרמייר ליג הראשון שלו בקריירה. הוא לא היה צריך להוכיח לי שמקומו היה בהרכב של נבחרת ישראל מול מקדוניה. קשה להאמין שהוא היה פצוע נגד איטליה ואתמול הוא פתח, בישל והבקיע.

יכול להיות שהפציעה שלו הייתה כולה כעס על אלישע על כך שלא הרכיב אותו מול מקדוניה. לי זה ברור לגמרי שהוא לא היה פצוע. זו הייתה טעות חמורה לא לפתוח איתו, אחת מיני רבות של אלישע, לא לקחת את החלוץ הכי טוב שיש לנו בכדורגל הישראלי.