מנוחה נכונה: ברק בכר צריך לספסל את טוני וואקמה

התצוגה החלשה של וואקמה מול הפועל חיפה אותתה לבכר שהגיע הזמן לעשות רוטציה, ממן הזכיר את היירו, ודיא סבע הוא בינתיים השחקן הטוב בליגה. שלמה שרף מסכם שבת

שלמה שרף
שלמה שרף  24.09.17 - 10:00
תחילת כתבה

הפועל באר שבע המשיכה עם אותה יכולת חלשה שאפיינה אותה למן תחילת העונה ב-1:1 מול הפועל חיפה. היא לא מזכירה את הקבוצה הגדולה של העונות האחרונות. ברק בכר צריך להיות מרוצה מהנקודה כי הפועל חיפה הייתה יותר טובה במחצית השנייה. למזלו, ההגנה שלה יצרה בור עמוק במרכז הרחבה שאפשר לפקהארט לכבוש. חנן ממן הראה שוב כמה כישרון יש לו ברגליים והקבוצה של ניר קלינגר איננה תופעה חולפת.

טוני וואקמה שוב הציג יכולת רעה מאוד והוא היה אולי החלש ביותר במגרש. אני מבין למה ברק בכר לא ממהר להחליף אותו, אבל בסמי עופר זה עבר את הגבול. בקבוצת כדורגל צריך להיות דין זהה לכל השחקנים ובכר חייב היה להוציא אותו. נראה לי שוואקמה לא מבין עד כמה הוא חלש לאחרונה ויכול להיות שאם הוא יירד לספסל, הוא יתעורר ויחזור לכושר שאפיין אותו בעבר. הגול של ממן הזכיר לי את הגול של פרננדו היירו מול נבחרת ישראל במוקדמות יורו 2000, ולא הבנתי למה גיא חיימוב העמיד חומה. המהלך הזה רק עזר לממן להבקיע גול נהדר שהגיע לקבוצה שלו.

המשחקים בין מכבי תל אביב למכבי חיפה סיפקו לנו לאורך השנים לא מעט רגעי קסם שנחקקו בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי, אבל מעבר ליוקרה שטמונה במפגש הזה, מדובר גם במשחק מאוד משמעותי לשתי הקבוצות. אם אני יכול לתת עצה לג'ורדי קרויף, אז בעיניי הוא חייב למחוק את המילה רוטציה מהלקסיקון שלו. ההמצאה הזאת פוגעת בקבוצה שלו.

השחקנים של מכבי תל אביב, כמו שחקנים בכל מקום בעולם, חייבים לדעת אם הם משחקים או לא וצריכים להכיר את ההיררכיה של המאמן. השינויים של ג'ורדי הם לא רק פרסונליים, אלא גם שינויים תכופים במערך. זאת כבר טעות קשה שמורידה את הביטחון של כל הגורמים במכבי. מילא אם היה מדובר בסוף העונה, אבל אנחנו רק בספטמבר, אז מה, השחקנים כבר עייפים?

כמו מכבי תל אביב, גם מכבי חיפה ממש לא מרשימה עד עכשיו, למרות הרכש הנוצץ והכסף הגדול שהושקע בקיץ. דווקא לחיפה יש יתרון במשחק כזה כי היא לא צריכה ליזום והיא יכולה להפתיע. גיא לוזון חייב להיזהר משחקני ההכרעה של מכבי תל אביב, שחקנים כמו עומר אצילי וניק בלאקמן יכולים להכריע את ההתמודדות במהלך אחד, כמו שראינו מול נתניה. המשחק הקבוצתי של מכבי תל אביב אמנם לוקה בחסר, אבל יש לה מספיק שחקנים עם יכולת אישית שפחות תלויים בחברים שלהם.

שאפו להפועל אשקלון וליובל נעים על ניצחון חשוב ביותר, שהוכיח שמקומה הטבעי הוא ליגת העל. זה לא פשוט לנצח יריבה לתחתית שמחליפה את המאמן שלה, ועוד לכבוש שלושה שערים בחוץ. גיא לוי לא היה צריך להדיח מההרכב את בן והבה שמהווה עוגן במרכז ההגנה שלו. בכל מקרה, רעננה היא מועמדת ברורה לירידה.

אפשר כבר לומר בפה מלא שמכבי נתניה היא המרענן הרשמי של הליגה, ולא רק בגלל שלושת השערים. דיא סבע הוא אולי השחקן שנמצא בכושר הטוב בארץ ופשוט כיף לראות את הפריחה שלו. מנגד, מצבה של אשדוד קשה מאוד וצריך לקרות שם משהו דרמטי כדי להחזיר אותה לעניינים. אינני מאשים את ראובן עטר שהגיע בלית ברירה קבוצה ללא נכסים שהחליפה את כל השחקנים המובילים שלה בפגרה.

ליבי ליבי עם הפועל עכו שעוד תצטער על ניצחון שהגיע לה ועל נקודות שיחסרו לה בהמשך. בני יהודה הוכיחה היום שהיא תהיה קבוצת תחתית שתילחם על חייה עד לסוף העונה. יוסי אבוקסיס עבר לשחק עם ארבעה בהגנה אבל עם כזאת יכולת חלשה, גם זה לא עזר.