פצצה מתקתקת: הבעיות העמוקות במכבי חיפה

הציוות של דוס סנטוס וגרשון לעולם לא יעבוד, השחרור של קינן הוא החלטה הזויה, דמארי חייב לפתוח ב-11 וחטא היוהרה של קלינגר בין הקורות. תום בנדו מסכם דרבי חיפאי סוער

תום בנדו
תום בנדו  07.02.18 - 09:55
תחילת כתבה

דרבי רבע גמר גביע המדינה בין מכבי חיפה להפועל חיפה עשה שירות מצוין למפעל. ראינו יופי של משחק גביע טיפוסי קצבי ומהנה, ולמרות הפער הגדול בין הקבוצות, אני חושב שהתוצאה שיקפה את יחסי הכוחות.

אם נגלוש לניתוח המקצועי, השילוב ההתקפי של עומר דמארי היה הדבר הכי טוב שיכול לקרות למכבי חיפה. דמארי הוא לא חלוץ 9 קלאסי, אבל היכולת שלו להחליף מקומות עם חבריו לחוליית ההתקפה גרמה להתקפה של מכבי, אחרי זמן רב שבו היא הייתה תקועה ושבלונית, להיות סופר דינמית ועשתה הלכה למעשה את משחק ההתקפה של הירוקים במחצית הראשונה. הגול השני של מכבי חיפה הגיע בזכות תנועה שלו מימין וחילופי מקומות עם סינטיהו סלליך וכך גם ההחמצה של קהת שהגיעה מאותם חילופי מקום.

דמארי חייב לקבל את חולצת ההרכב עד סוף העונה כי הוא מתאים הרבה יותר לסגנון המשחק של מכבי חיפה. הוא לא מסוג השחקנים שאפשר לערער את הביטחון שלו עם זיגזוגים בין הרכב לספסל, ולכן חייבים להעניק לו ביטחון. אם זה יקרה, אין לי ספק שנראה ממנו את היכולת שהוא גילה במחצית הראשונה.

גם הפעם ראינו שכשנותנים למכבי חיפה שטחים ואת האפשרות לתקוף את הגנת היריבה עם הפנים, הכישרון והאיכות שלה פורצים החוצה. המגמה הזאת מאוד אפיינה את המחצית הראשונה הנהדרת של מכבי חיפה והשיפור העיקרי היה בתנועה בחלק הקדמי ובחילופי המקום, משהו שאנחנו לא מרבים לראות ממנה העונה.

מנגד, כבר בדקה השנייה ראינו את הבעיה שמאפיינת את ההגנה של הירוקים העונה כשגל אראל הסתובב בקלות על עמרי בן הרוש והחמיץ. השער הראשון של הפועל חיפה הגיע מאותה רכות הגנתית, הפעם של רמי גרשון מול תורג'מן. ההגנה של מכבי חיפה פשוט חלשה, מבוהלת ורכה, והתיאום בין גרשון לדוס סנטוס לא עובד, ולא יכול להשתפר בעיניי.

שתי הטעויות הכי גדולות של מכבי חיפה מבחינתי בפן המקצועי הן שחרורו של גארי קגלמאכר, שכל כך חסר העונה, לצד השחרור של דקל קינן, למרות הרצון להגשים לו את החלום. לא מובן לי איך היא שחררה שני שחקנים, שלא צריך להיות מבין גדול בכדורגל בכדי לראות שהם הרבה יותר טובים גם מקצועית ובעיקר מנטלית, משלושת הבלמים הנוכחיים. מדובר בחוסר אחריות של ההנהלה.

השחרור של קגלמאכר הוא ההזוי ביותר בשנים האחרונות. מדובר בזר הטוב ביותר של הקבוצה בשש השנים האחרונות, שרק כדי לסבר את האוזן גם נבחר ל-11 המצטיינים של הסיבוב הראשון בבלגיה. עד להגעתו של אטיין ריינן, למכבי חיפה לא היה בלם נוסף בסגל בהתחשב בעובדה שבן הרוש מתופקד כמגן שמאלי, כך שאם המאמן רוצה לבצע זעזוע, הוא היה בבעיה. הפתרון זה או לשלב את ריינן, שבשלב זה עדיין לא בכושר, או להזיז את גרשון לעמדת המגן ולהציב את בן הרוש כבלם. מה שבטוח, הציוות של דוס סנטוס וגרשון פשוט לא עובד, ואת זה אי אפשר להכחיש או להסתיר.

כקבוצה, מכבי חיפה היא חסרת אופי וגם אחרי מחצית ראשונה טובה, שאמורה להעניק הרבה ביטחון ואת האנרגיות הדרושות כדי לנצח את המשחק, כבר בשלהי המחצית הראשונה ראיתי ירידה דרסטית, בעיקר בריכוז, במשמעת ובביטחון.

כמובן שמבחינת הצוות המקצועי, החילופים לא סייעו, בלשון המעטה, לשמור על היתרון. גם אם עומר דמארי עדיין לא יכול להשלים 90 דקות, אי אפשר להוציא שחקן שנותן משחק כל טוב כמו שהוא הציג. לפעמים שווה ואפילו חובה לקחת את הסיכון. הערב היו צריכים לתת לדמארי למשוך כ-75 עד 80 דקות. גם מאבוקה, שאמנם סחב כרטיס צהוב וזאת הייתה הסיבה להוצאתו, לא היה צריך להיות מוחלף בשלב מוקדם והיה שווה להשאיר אותו.

ניר קלינגר חטא קצת בחטא היוהרה כשהחליט לא לפתוח עם ארנסטס שטקוס, אחד השוערים הכי טובים בליגה. זו היא החלטה על סף ההזויה. אינני חושב שדרבי רבע גמר גביע המדינה, שאליו מגיעה הפועל חיפה כפייבוריטית אחרי הרבה שנים, הוא הזמן לבצע רוטציות ולעלות עם השוער השני, טוב ככל שיהיה.

הטעות של קדוש בשער הראשון נובעת ממחסור בדקות משחק. בנוסף, הפועל חיפה סבלה מחסרונו של השחקן הכי חשוב שלה, רסמוס סיוסטד. בעיניי זו אחת הסיבות לעליונות של מכבי חיפה במחצית הראשונה. לאדומים היה חסר קשר אחורי אמיתי שיכסה שטחים ויסגור את הנתיב לשחקני מכבי חיפה המהירים. במחצית השנייה ניר כוונן והכווין את ברסקי ואראל לחזור יותר אחורה, לשמור על החולייה האחורית ובכך לתת מענה למהירות של מכבי חיפה.

מעבר לחיסרון של סיוסטד, אני מזהה ירידה בחודש האחרון ביכולת של תמאש, וזאת למרות שער השוויון האדיר שלו. מי שהיה עד לא מזמן הבלם הטוב בליגה, חווה ירידה בכושר שמתובלת בקצת זחיחות. זה השפיע על משחק ההגנה החלש של הפועל ב-30 דקות הראשונות וגם ב-10 הדקות האחרונות כשמכבי חיפה הגיעה לעוד שני מצבים קלילים ברחבה של הפועל.

יחד עם זאת, הפועל חיפה הראתה איזה אופי חזק יש לה העונה ועד כמה היא קבוצה בצלמו ובדמותו של המאמן שלה. גם אחרי חצי שעה חלשה היא ידעה לחזור ולהשוות את התוצאה, ולא היה חסר הרבה שתשלים מהפך ותנצח. למרות שבהתחלה הייתה תחושה של הפתעה באוויר, ככל שנקפו הדקות כל הליקויים של מכבי חיפה יצאו החוצה וכל הדברים הנפלאים שהפועל חיפה עושה בליגה באו לידי ביטוי. 

מכבי חיפה היא אוסף של שחקנים כישרוניים אך לא מאומנים, ובגלל זה אנחנו מקבלים ממנה רק הבלחות וחוסר יציבות. הפועל חיפה היא קבוצה אמיתית ומלוכדת, שעובדת כמו יחידה אחת. אם מכבי חיפה לא תפנים שהנשק היחיד של זה מתפרצות, משחק מעבר ודינמיות של השלישייה הקדמית שלה, ולא תשפר את ההגנה והאגרסיביות שלה, היא עלולה להגיע למקומות לא נעימים בטבלה. למרות זאת, בהתחשב באיכות של יריבותיה לתחתית, אני חושב שעומק הסגל של מכבי חיפה ישאיר אותה בליגה.

הדפס