קנה ובנה: הרכש שמסמל את הפועל ת"א החדשה

כמעט חתם בקבוצת הבת של זלצבורג, הונחת למבחנים על חשבון סוכניו והצטרף אחרי לחץ האחים ניסנוב. החתמת עמנואל בואטנג מעידה על הכיוון אליו הולכת הפועל ת"א החדשה, במציאות בה היא לא יכולה להתחרות עם הכסף הגדול. היכרות עם הרכש הגנאי

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  22.09.18 - 12:00
תחילת כתבה

בשנות התשעים והאלפיים המוקדמות אחד מהשווקים האהובים על הכדורגל הישראלי היה השוק האפריקאי. כשרונות מגאנה (ג'ון פנסטיל, סמואל יבואה ועוד) וניגרים (איגביני יעקובו ו-וינסנט אניימה) נחתו כשחקנים אנונימיים במחירים זולים והפכו מהר מאוד לכוכבים, עליהם קבוצות מישראל עשו אקזיט כשנמכרו לאירופה.

הפיזיות והאתלטיות בשילוב העובדה שהשוק האפריקאי לא היה מספיק מוכר באירופה עזר לישראלים לנצל הזדמנויות, אולם בשנים האחרונות הקדמה הגיעה גם לשם, וגם המועדונים הגדולים באירופה יודעים לאתר את הכשרונות הצעירים מאפריקה, מה שגרם לקבוצות מישראל לחזור ולהתמקד בשחקנים ותיקים מאירופה.

המציאות הכלכלית החדשה של הפועל ת"א עם האחים ניסנוב היא שונה ממה שהורגלו אליה בחודורוב בעבר. הבעלים לא מתביישים להצהיר שהם לא מתכוונים לחרוג מהתקציב, ולכן הם מחפשים דרכים להפוך את הקבוצה לבעלת הכנסות טבעיות גבוהות יותר, במה שיאפשר את הגדלת התקציב. אחת מהדרכים לעשות זאת, כפי שראינו בחלון הנוכחי, היא חזרה לשווקים האפריקאיים, חיפוש אחר כשרונות צעירים ולא מוכרים, שאולי יתחשלו בארץ בדרך למכירה בכסף גדול.

הראשון שנחת היה אולריש מלקה, בלם נבחרת חוף השנהב הצעירה, שהספיק לעבור בהשאלה לבני לוד, אולם רגע לפני סגירת החלון, האדומים הפתיעו כשצירפו בחוזה ל-5 שנים את עמנואל בואטנג בן ה-21, שאומנם נחשב לאנונימי בישראל, אבל נחשב למוכר מאוד בגאנה. רגע אחרי ההחתמה, עושים לכם היכרות עם מי שהאחים ניסנוב מקווים, שעשוי להפוך לאקזיט הבא.

גדל בשכונה
כמו לא מעט סיפורי סינדרלה של שחקנים מדרום אמריקה ואפריקה, גם סיפורו של בואטנג, לו אגב אין שום קשר לדרק בואטנג, מתחיל בילדות קשה ועוני. בואטנג נולד באקוואיטה, במחוז המערבי בגאנה. כבר בגיל צעיר הוא הצטרף ל-WAFA, אקדמיית הכדורגל שמרכזת את רוב הכשרונות במחוז המערבי ושיחק כמעט בכל תפקיד אפשרי. בואטנג תיפקד כמגן, בכל עמדות הקישור וגם כחלוץ שני, אבל בלט בעיקר במרכז השדה כקשר 50/50.

ב-2015, כשהיה בן 18 ועוד לפני שערך את הופעת הבוגרים הראשונה שלו, בואטנג כבר דמיין את הקריירה שלו ממריאה לגבהים חדשים. הקשר קיבל זימון לנבחרת גאנה עד גיל 20 לאליפות אפריקה, אולם רגע לפני פתיחת האליפות הוא נפצע ופספס אליפות בה כיכב עמנואל בואטנג אחר ומוכר יותר, חלוצה של לבאנטה כיום.

"זה היה סוף העולם בשבילו", נזכר קולינס אטה פוקו, מבעלי אדואנה סטארס (קבוצה לשעבר. א.א) בראיון לערוץ הספורט, "הוא עד היום מדבר על זה שאם לא הפציעה, הוא היה נמצא בליגה בכירה יותר כמו עמנואל בואטנג שבלבאנטה. זו הייתה פציעה קלה בברך שהשביתה אותו רק לחודש, אבל הוא בכה כאילו הקריירה שלו הסתיימה. עמנואל האמין בכל ליבו שאם רק ייחשפו אליו, הדרך לאירופה קצרה".

ואכן, מאז בואטנג לא חזר לנבחרת, לא לצעירה ולא לבוגרת. בגיל 19 הוא עשה את צעדיו הראשונים בקבוצת הבוגרים של WAFA, בה רשם 23 הופעות וכבש שער אחד, ועזר למועדון הקטן, להגיע לעונת השיא שלו, בה סיים במקום השני בגאנה.

הקבוצות הגדולות במולדתו החלו ללטוש עיניים לבואטנג, שבסוף השנה שעברה סיים את חוזהו, אבל הוא מצדו בכלל כיוון לאירופה. קבוצות צמרת בפינלנד גיששו, כשגם וויבורג הדנית ניסתה להחתימו, אך בסופו של דבר, האלופה הגנאית, אדואנה סטארס, הצליחה להנחית אותו בצורה מיוחדת, שאולי תמחיש מאיזה רקע הוא הגיע.
 
בהנהלת המועדון נסעו עד לאקואטיה כדי להיפגש עם משפחתו של בואטנג ושם הציעו להם הצעה שאי אפשר לסרב לה מבחינתם. במקום לעבור בהעברה חופשית לאירופה, מועדון הפאר הגנאי ישלם לו דמי העברה של 90 אלף סדי (המטבע הגנאי) ובנוסף יעביר עוד 30 אלף סדי ישירות למשפחתו, כדי שזו תשכנעו להצטרף לאדואנה. המשפחה ראתה בכסף (כ-90 אלף ש"ח) כמו אוויר לנשימה, ובואטנג השתכנע להצטרף לאלופה.

כמעט הצטרף לרד בול זלצבורג
בשורות אדואנה הוא זכה באליפות עם אדואנה כשרשם 14 הופעות, בהן לא הצליח לכבוש, אבל גם באלופת גאנה ידעו מראש שהכוונה שלו היא לצאת מאפריקה ולחתום בקבוצה מאירופה. בשנה האחרונה בואטנג היה בהתרשמות בלייפרינג, קבוצת בת של רד בול זלצבורג, אבל בסופו של דבר ההעברה לא יצאה לפועל.

רגע המפנה שלו הגיע במשחק מול א.ס ויטה במסגרת אליפות אפריקה לקבוצות. "למשחקים במסגרת הזאת מגיעים המון סוכנים ואנשים מאירופה, ובמשחק הזה בו אדואנה סטארס ניצחה 1:2 לפני חודשיים, בואטנג היה הטוב במגרש", משחזר חברת הנהלת אדואנה סטארס, קולינס אטה פוקו, בראיון לערוץ הספורט, "ניגש אלינו אדם שטען שהוא עובד עם קבוצה גדולה בישראל, ואחרי המשחק ואמר שהילד הזה ישחק בישראל ויככב שם. כעבור זמן קצר בהפועל ת"א יצרו איתנו קשר ראשוני".

חשוב לציין, כל המעקב של הפועל ת"א עם הגנאי לא התבצע על ידי קובי רפואה, אלא רק בתיווך הנהלת האדומים. המאמן לחץ לרכש, והם זיהו הזדמנות. אחרי שהגנאי הוצע להפועל ת"א כבר קודם לכן בקיץ, סוכנו של הקשר הטיס את בואטנג לישראל על חשבונו לטובת התרשמות אצל האדומים ללא התחייבות מצד הקבוצה, וזאת מתוך אמונה שהפועל תשתכנע לצרפו.

באימונים הראשונים בואטנג לא ממש הרשים והיה נראה שבהפועל ת"א יוותרו עליו, אלא שבשבוע שעבר הגיע משחק בין הקבוצה הבוגרת לנוער, שם בואטנג הרשים. ההנהלה לחצה על רפואה לצרפו לסגל, והוא נתן לכך אור ירוק, למרות שהבהיר שאין בכוונתו לייעד לו תפקיד משמעותי.

אחרי שבתחילה הכוונה הייתה לצרפו בעסקת השאלה, לבסוף האדומים החליטו לרכוש אותו כשהעלות הכוללת של הגנאי לפי גורמים בהפועל ת"א היא שכר 30 אלף דולר עד הסוף העונה, כשכרטיסו נרכש ב-50 אלף דולר. אפשר להגיד שההחתמה היא כולה יוזמה של האחים ניסנוב, שרואים בו כפוטנציאל עתידי, כפי שרואים באולריש מלקה שהושאל.

איזה שחקן הפועל ת"א מקבלת?
בואטנג רחוק מלהיות שחקן שלם או מלוטש, אבל יכול מאוד להיות שאם בהפועל ת"א יתנו לו צ'אנס, הם ירוויחו את הדומיננטיות שכל כך חסרה להם במרכז השדה. הגנאי יכול לשחק בכל עמדות הקישור, כשהוא מצטיין בעיקר כקשר שמחבר בין הגנה להתקפה. אומנם בואטנג יכול לשחק גם כמגן ימני, אך זו העמדה שהכי פחות תמצה את כישוריו.

"הוא שחקן מאוד שלם, כזה שנותן הרבה אפשרויות למאמן שלו", קולינס אטה פוקו, חבר הנהלת אדואנה הגנאית מספר, "אם אתלה באילנות גבוהים, הוא מזכיר את הקפטן האגדי של נבחרת גאנה, סטפן אפייה, בדומיננטיות שלו בקישור. לבואטנג יש ראיית משחק נהדרת, הוא טכני ומסירות על מגרש שלם. מדובר בשחקן מאוד זריז ומסוכן בהגבהות ובמצבים הנייחים. לדעתי הוא חייב לשפר את האגרסיביות שלו ואת המספרים שלו, כי למרות שהוא מגיע להרבה מצבים, השורה הסטטיסטית שלו לא מספיקה, וזאת הסיבה שהוא הגיע לישראל ולא לליגה גבוהה יותר".

למרות זאת, אטה פוקו מבהיר שבהפועל יהיו חייבים להיות סבלניים עם הקשר: "הוא מגיע מרקע לא פשוט וזו הפעם הראשונה שהוא יוצא מאפריקה, לכן עליו לעשות התאמות מנטליות מסויימות כדי להשתלב. הפוטנציאל בהחלט קיים ויש לו גם אופי נוח והוא לא אחד כזה שאוהב לבלות ולשתות אלכוהול. אני חושב שהפועל ת"א הרוויחה שחקן שיתרום לה הרבה. דיברתי איתו אחרי החתימה והוא אמר לי שלדעתו ישראל זה מקום שיאפשר לו להיחשף לליגות גדולות יותר, וזאת הסיבה שהוא בחר להגיע לכאן".

View this post on Instagram

#GodIsTheReason 🇬🇭🇮🇱⚽️

A post shared by Emmanuel Oliver Boateng (@emmanuel_oliver_boateng) on

"אני מצפה מעצמי להתאמן טוב ולנסות להפוך לשחקן הרכב בהפועל תל אביב. זה מועדון גדול בישראל, כזה ששיחק בעבר באירופה ובליגת האלופות", בואטנג סיפר לאחר החתימה בראיון בגאנה והבהיר שהוא מודע לכך שהדרך ל-11 לא תהיה פשוטה, "אני יודע שזה לא יהיה קל ואצטרך להרשים בהזדמנויות שאקבל. מדובר בצ'אנס אדיר בשבילי".

בואטנג אולי מסמל את הפועל ת"א החדשה של הניסנובים. הבעלים הם אלה שבונים את האסטרטגיה המקצועית של המועדון, שמנסה להתרגל למציאות בה הוא כבר לא יכול להתחרות על שמות גדולים. לערוץ הספורט נודע שייתכן ולא מדובר ברכש האחרון שמגיע מאפריקה, שכן הפועל ת"א עובדת עם סקאוט חיצוני שמחפש עבורה שחקנים ביבשת, כך אותר בתחילה אולריש מלקה, ושבהמשך הגיע תורו של בואטנג.

אחרי שאותו סקאוט המליץ, האחים ניסנוב הציעו אותו לרפואה, שאישר את החתמתו. כך בראיון אחרי הניצחון על הפועל חיפה, איציק ניסנוב אמר לרפואה בעמדת הראיונות, שזו לא בושה להגיד ששחקני הנוער פתחו בהרכב.

כמו במקרה שי אליאס, רז שלמה וצעירים אחרים, ההחלטה ללכת עם בואטנג היא הימור, אבל כזה שמתבצע בעלות נמוכה ושעשוי להניב תשואה גבוהה בהרבה. בשביל זה יקרה, רפואה, שכבר הראה בעבר שהוא לא מוכן לקבל את תכתיבי ההנהלה, יצטרך להתיישר עם הקו הזה ולתת לו לשחק, מה שכלל לא לא בטוח יקרה.