הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

ציון נכשל: אלאך לא הבין מה זה מכבי חיפה

ההתפטרות של אלאך מחיפה היא החותמת הרשמית לכך שה"העתק הדבק" ממכבי ת"א הוגדר ככישלון. הירוקים חזרו לנקודת ההתחלה ומאמן כזה או אחר לא יפתור את הבעיות. פרימו על הולנדי שלא הבין את גודל המועדון, כפיות הטובה לשחר וחולשת השחקנים

משה פרימו
משה פרימו  01.11.18 - 10:25

תגיות: ליגת העל

צילום תמונה: ראובן כהן, האתר הרשמי של מכבי חיפה.

אתמול התבשרנו שמו אלאך הביתה הלך. נכון, הרשימה של המאמנים שנכשלו במכבי חיפה וסיימו את תפקידם טרם זמנם היא ארוכה מאוד. לא נכנס כרגע לפרטים מדוע כולם נפרדו מהמועדון -  סרבי אחד, נורבגי אחד, מספר הולנדים ולא מעט ישראלים, כי ממילא זה נשמע כמו התחלה של בדיחה. אז חבל להכביר במילים.

אמש קיבלנו את החותמת הרשמית לכך שהניסיון של מכבי חיפה לעשות "העתק הדבק" למושבה האירופאית שבנה מיץ' גולדהאר עבור מכבי ת"א, נכשל כישלון קולוסאלי. עכשיו, אחרי שבמכבי חיפה ניסו, שינו, הימרו וזיגזגו, החליפו מודלים גם ישראלים וגם זרים, הם חזרו לנקודת ההתחלה. נקודה שהחלה לפני 8 שנים ואחרי כל הניסיונות הם במצב הגרוע ביותר.

ושוב עולים אותם שמות, אברם גרנט, רן בן שמעון, רוני לוי ואלי גוטמן. גם יוסי אבוקסיס, היום הטוב בליגה, הוזכר. יש מצב שנראה אותו בעונה הבאה, אבל היום המצב גרוע. כאילו שמאמן כזה או אחר יצליח לפתור את כל החולאים של המועדון הגדול הזה ועושה רושם שמי שבאמת אוכל את הלב זה הקהל האדיר.

ההחלטה של יעקב שחר ללכת על מו אלאך הייתה מתבקשת ונכונה, לאור הרזומה המרשים שלו בליגה ההולנדית. אבל מסתבר שלמרות היכולות שלו והידע המקצועי הרב שיש לו, גם על אלאך התפקיד במועדון היה גדול וידיו היו קצרות מלהושיע. בשבועות האחרונים, דווקא מי שהיה על הגריל היה המאמן הכושל וחסר הכריזמה פרד רוטן, אותו הביא אלאך. יכול בהחלט להיות, שאלאך לא הסכים עם החלטת הבעלים יעקב שחר, לפטר את פרד רוטן וזאת עוד אחת מהסיבות לעזיבתו אחרי 8 מחזורים בלבד.

לדעתי, הטעות הגדולה ביותר של אלאך, עוד לפני החתמתו של רוטן, היא שלא ממש הפנים את גודל המועדון של מכבי חיפה, עליה הוא מופקד מקצועית. הוא לא הבין את המשמעות של להיות כמו מכבי ת"א, את זאת הבינו הכי טוב אוהדי הקבוצה. מכבי חיפה, כל שנה, חייבת להעמיד קבוצה עם סגל שחקנים ברמה של מכבי ת"א והפועל ב"ש. בעונה שעברה פלייאוף תחתון, בושה גדולה והיה לאלאך את כל הזמן שבעולם, מנובמבר בשנה שעברה, בזמן שמונה, עד היום, להבין ששחקני מכבי חיפה ברובם בינוניים, חלקם הגדול בינוני מינוס, וככה אי אפשר להתמודד בצמרת.

תוסיפו להחלטות השגויות בנושא בניית סגל איכותי, את קבוצת הנוער שמאוד מקרטעת העונה והנה לכם כישלון ענק מכל ההיבטים. אני משוכנע שהבעלים יעקב שחר מאוד רוצה להצליח ולהחזיר את מכבי חיפה שלו לצמרת הכדורגל הישראלי. בוודאי ובוודאי שגם הוא כשל בלא מעט החלטות. אבל המרחק בין ההחלטות הגרועות שלו בשנים האחרונות לבין זה שאוהדי מכבי חיפה קוראים לו ללכת, הוא גדול מאוד. די עם כפיות הטובה. שחר הביא הצלחות מסחררות למועדון. נכון שבשנים האחרונות יש רק כישלונות ואכזבות, אבל לדעתי אין מישהו היום בסדר גודל של יעקב שחר שרוצה לרכוש את המועדון הענק הזה.

אני יודע שהביקורת היא כלפי הצוות המקצועי, במיוחד על המאמן פרד רוטן, אבל לדעתי הבעיה הכי גדולה היא השחקנים. מעבר לזה שהזכרתי שהם מאוד בינוניים, עושה רושם, משחק אחרי משחק, שהם לא מבינים איפה הם משחקים. פעם, ללבוש את החולצה הירוקה, היה שמור לא רק לגדולים מכולם, אלא גם לאלה שהבינו באיזה מועדון ענק הם עובדים. לצערי שחקני מכבי חיפה בשנים האחרונות לא מבינים מה זה ללבוש את החולצה של מכבי חיפה. אם אתם לא יכולים לשחק טוב, לפחות תלחמו. נטע לביא הוא לא שחקן גדול, אבל אם כל ה- 11 על הדשא ישקיעו כמו שהוא משקיע, התוצאות יהיו טובות יותר. אחרי נורבגי, סרבי וישראלים רבים שעבדו במועדון ועכשיו "ההולנדים המעופפים", מעניין מי יהיה הבא בתור.