הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

שותפות גורל: ההתאמה של גוטמן לחיפה

אלי גוטמן טען לאורך כל הדרך שיחזור לאמן רק אם יקבל הצעה מחיפה, וכך היה. המאמן הוא האיש הנכון עבור הירוקים, אבל המבחן שלו יהיה בכלל בשנה הבאה. משה פרימו מנתח מה גוטמן יביא לקבוצה מהכרמל ומזהיר מהטעות שאסור לו לעשות פעם נוספת בקריירה

משה פרימו
משה פרימו  08.11.18 - 15:40

תגיות: אלי גוטמן

צילום: ראובן כהן, האתר הרשמי של מכבי חיפה

עדיין אי אפשר לדעת מה יעלה בגורלה של מכבי חיפה בעתיד ואיך יתפקד אלי גוטמן כמאמן, אבל מהשמות שנזרקו לאוויר כמועמדים לאמן את מכבי חיפה, גוטמן הוא המתאים ביותר. הוא האיש הנכון, בזמן הנכון ובמקום הנכון.

אלי גוטמן מאמן רציני ביותר, הוא חיפאי ומאוד רצה לאמן את מכבי חיפה מאז שעזב אותה כעוזרו של שלמה שרף לפני 26 שנים. כמו לכל מאמן ברמות שלו, לגוטמן יש הצלחות ויש כישלונות. בנקודת הזמן הנוכחית, אחרי שנכשל עם הפועל ת"א ונבחרת ישראל, אין מקום טוב יותר עבורו ממכבי חיפה.

חיפה זה עדיין מועדון ענק, אבל עם קבוצה לא מספיק טובה, שנמצאת בתחתית הטבלה ואין אתגר גדול מזה מבחינתו. כפרשן גוטמן, מדי שבוע ביקר את שחקני ומאמני מכבי חיפה. זה הזמן שלו להעביר לשחקנים על הדשא את מה שחשב כשהיה באולפן הנעים. אין ספק, שלגוטמן יהיה קשה מאוד העונה, אליפות לא תהיה והצלחה תחשב אם יוביל אותה כמה שיותר קדימה בטבלה, בליגה כל כך צפופה ובינונית.

פרט למכבי ת"א, מכבי חיפה יכולה להסתכל לכולן בגובה עיניים, לסיים בפלייאוף העליון ולנסות להתקדם כמה שיותר בגביע, אחרת גם זה לא יהיה הצלחה מבחינת גוטמן העונה, אך המבחן האמיתי שלו יהיה בעונה הבאה.

בקיץ גוטמן כמובן ירצה לבנות קבוצה בצלמו. הוא ירצה לבצע הרבה שינויים ובצדק כי הסגל של מכבי חיפה מאד בינוני, חלק מהשחקנים מתחת לבינוניים וזאת לא מכבי חיפה האמיתית שכולם רוצים לראות. עם גוטמן בעונה הבאה, מכבי חיפה חייבת להתמודד ראש בראש עם מכבי ת"א הפועל ב"ש והלוואי שגם עם בית"ר ירושלים, מה שקרה בקיץ העונה רחוק מאוד ממה שאמור להיות.

על הדשא גוטמן נותן את כל כולו למועדון בו הוא עובד. מעבר להכנות הטקטיות במהלך השבוע, וההתנהלות במשחק בשבת או בראשון או בשני, גוטמן הוא מנהל מועדון. מדובר באדם שמעורב בהכל מסביב, שום דבר לא נעלם מעיניו, כששחקנים יעידו על על השיחות בארבע עיניים עם השחקנים, בהן הוא נוהג להטריף אותם.

כל שחקן ששיחק אצל אלי גוטמן יגיד שזה מאמן שמכין אותך למשחק במאת האחוזים. מאחר ששחקני מכבי חיפה היום הם לא מהבכירים ביותר שיש בארץ, יהיה לו קשה להוציא מהם את המיטב כרצונו. יעקב שחר נכשל עם לא מעט מאמנים ב- 8 השנים האחרונות, הוא ניסה הכל מהכל, גם מנהלים מקצועיים זרים, גם מאמנים זרים וצעירים שגדלו במועדון כמו ראובן עטר ואריק בנאדו. כלום לא הצליח. אוהדי מכבי חיפה רצו מאד לראות את גוטמן מאמנם, אך הם גם מאד רצו את עטר, ותראו איך זה הסתיים.

גוטמן צריך לעבוד, לעבוד קשה מאוד, לדעת שאחרי משחקים שראו עשרות אלפי צופים, עליו לא לגנוב דעת. שיגיד את האמת כדי שלא נזכור לו עוד אמירה כמו בהפועל ת"א "הקבוצה הזאת שייכת לגיא לוזון". באימון אלי גוטמן מצוין, בדיבורים פחות ובתוצאות ככה ככה, שכן לצד הצלחות היו לא גם כישלונות.

מי שהיה עוזר מאמן רק במכבי חיפה ולאחר מכן עבד בהרבה קבוצות ועמד על הקווים של נבחרת ישראל, חוזר בדלת הכי ראשית למועדון שהוא כל כך רצה לאמן. יתרה מכך, אחרי שישב בכסא הפרשן הוא אמר לי במוצ"ש האחרון: "רק לטובת מכבי חיפה, אעזוב את כסא הפרשן", והנה הצ'אנס הגיע.

הפרשנים לא יחוסו עליו. במכבי חיפה אין 100 ימי חסד, דעת הקהל תמיד ישפטו אותך. כבר בשבת הקרובה בנתניה הוא חייב לנצח את הפועל חדרה, אחרת ה"סכינים" יתחילו להישלף. גוטמן יודע את זה. הוא מבחינתו יכין מצוין את הקבוצה, השאלה אם השחקנים הנוכחיים יבינו זאת. אני מסכים איתו כשאמר "שחקני מכבי חיפה לא מבינים איזה חולצה הם לובשים", וכמה שהוא צודק.

גוטמן זכה בתארים רק בקבוצות אדומות (גביע בב"ש, אליפות עם הפועל חיפה ודאבל בהפועל ת"א), כעת הוא הוא מגיע לקבוצה ירוקה כדי להוציא אותה מהווה שחור לעתיד ורוד יותר.