הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

אי אפשר יותר: הטלטלה שתרעיד את מכבי חיפה

מכבי חיפה התמודדה עם לא מעט טלטלות, אבל נראה שהעזיבה של אלי גוטמן היא הגדולה מכולן. המאמן השאיר קבוצה חלשה ועמוסת צרות, שעלולה להדרדר גם למאבקי הירידה. פרימו על הבעיות בכרמל, האיש הבא על הקווים ומורשת של מאמן ענק שעזב את הכדורגל

משה פרימו
משה פרימו  03.12.18 - 21:00

תגיות: מכבי חיפה

מכל הטלטלות שעברה מכבי חיפה בשנים האחרונות בנושא פיטורי מאמנים, הטלטלה שהיא עברה היום עם אלי גוטמן, שעזב את המועדון בעקבות מצבו הרפואי, זו הטלטלה הגדולה ביותר. חילופי מאמנים במכבי חיפה הפכו לדבר שבשגרה, אבל מה שקרה היום, עלול להוביל לכך שחיפה תהיה לדעתי אחת המועמדות המובילות לירידה.

אין לי ספק שבלי שום קשר לסיבות הבריאותיות שהובילו לעזיבתו, אלי גוטמן הבין שממה שיש לו, הוא לא יכול להוציא הרבה. הוא מבחינתו היה עושה הכל וגם עשה הכל בשלושת השבועות של הפגרה כדי להכין את הקבוצה לדרבי. יחד עם זאת, אז הוא ואנחנו נוכחנו לראות שהפועל חיפה בינונית, עשתה בית ספר למכבי חיפה הגרועה. ההפסד הזה היה גדול על אלי גוטמן.

לפני חודש כשפגשתי את גוטמן בערוץ הספורט והוא סיפר לי שהוא מאוד התלהב לאמן את מכבי חיפה ואמר לי שזה החלום שלו, שאלתי אותו האם מבחינה בריאותית הוא יכול, והוא ענה: "חד משמעית כן". גם גוטמן עצמו לא האמין שמבחינה בריאותית יהיה לו קשה להחזיק מעמד בקבוצה כל כך חלשה ולחוצה. עצם זה שאלי גוטמן פורש מכדורגל ולא רק ממכבי חיפה, גורם לנו להבין עד כמה הטרגדיה היא גדולה, כפי שהוא עצמו העיד בהודעת העזיבה.

אפשר לבקר את גוטמן על אכזבות בהפועל ת"א ובנבחרת ישראל ואפשר להחמיא על ההצלחות שלו, אבל עכשיו זה לא הזמן לבקר. גוטמן הוא מאמן פרפקציוניסט, שהיה משוכנע שאת העונה הזאת הוא צריך לעבור בשיניים ולשמור את מכבי חיפה כמה שיותר קרוב לפלייאוף העליון. עכשיו בכלל לא בטוח שזה יקרה.

"המחלות" במכבי חיפה הן הרבה יותר גדולות ממאמן כזה או אחר, מי היה מאמין שנגיע למצב שבמכבי חיפה היום אין אף שחקן גדול, מה שבכל השנים היה לה. יש לה בינוניים, כמעט טובים וחלשים, ועם זה הם צריכים לצאת לקרב, ולא יעזור לאף אחת: שתי קבוצות צריכות לרדת ליגה, ובקצב הזה, זו גם עלולה להיות מכבי חיפה.

ההתמודדות עכשיו של יעקב שחר תהיה מי יאמן את הקבוצה. מטבע הדברים השם הראשון שעולה לכולם בראש הוא רוני לוי. אבל רוני לוי בעצמו צוטט כשאמר שמכבי חיפה לא רצו אותו בגלל שעבד שם והם רצו משהו חדש. איך זה ייראה עכשיו שיפנו לרוני לוי שהוא סוג של ברירת מחדל? רוני לוי עם האגו, אמור להוציא קבוצה חלשה שלא רצתה אותו מהבוץ. לא בטוח שלוי בכלל ירצה לעשות את זה, אך יש סיכוי שהוא יגיד לעצמו שלמכבי חיפה לא אומרים 'לא'.

במצב שנוצר היום במכבי חיפה, כל מאמן יהיה הימור. שחר יכול להמר על איתי מרדכי הצעיר, שכל הזמן מראה נוכחות על הספסל ואולי להתגנב לפלייאוף העליון, והם יכולים להמר על רוני לוי, שנחשב למאמן יותר טוב ומנוסה, ואיתו להסתבך בתחתית. תשאלו את ניר קלינגר, מאמן בית"ר י-ם, שבוודאי יספר לכם שניסיון הוא לא ערובה להצלחה.

הבעיות רודפות את מכבי חיפה, יענקל'ה שחר עושה הכל מהכל למען הקבוצה שלו. אין ספק שהוא עשה לא מעט טעויות בבחירות של מאמנים ושחקנים, אבל לבעלים שמוציא כל כך הרבה כסף מכיסו ורואים את התשוקה שלו שהמועדון יחזור לקדמת הבמה, קשה לבוא בטענות. הבחירות שלו בשנים האחרונות של מאמנים ושחקנים היו קטסטרופליות. עכשיו יענקל'ה שחר נמצא בנקודת זמן מאוד בעייתית. מי יהיה המאמן ומי השחקנים שיגיעו בינואר לשפר את הקבוצה? לא ברור. בשורה התחתונה, כל מה שיענקל'ה שחר יחליט יהיה הימור גדול מדי, שלא בטוח שיצליח.

אני שומע מהרבה פרשנים ואוהדי מכבי חיפה את המשפט "השחקנים לא מבינים איזו חולצה הם לובשים". בגדול, הם צודקים. אבל לדעתי אומרים את זה על שחקנים מצוינים שלא מספקים את הסחורה, אפשר לבוא בטענות לשחקן גדול שלא מספק את הסחורה, אי אפשר לבוא בטענות לשחקנים שהם לא גדולים ולא יכולים לסחוב את המועדון. אם היום שחקנים כמו נטע לביא ושלומי אזולאי (רק דוגמא) הם השחקנים שאמורים להוציא את מכבי חיפה מהבוץ, אז מכבי חיפה בבעיה גדולה.

לסיום, אפשר להגיד דברים טובים על גוטמן, אפשר גם לומר דברים רעים, אפשר לאהוב את מה שהוא אומר ואפשר שלא. יחד עם זאת, מדובר במאמן שהשיג 2 אליפויות, 3 גביעים ואימן את נבחרת ישראל. נכון שלא פעם ולא פעמיים אמרנו עליו שהוא "מערבב", אבל כנראה שכל מה שהוא אמר זה גם מה שהוא חשב להגיד באותו רגע. לא תמיד גוטמן באמת חושב על מה שהוא אומר בלהט הרגע וזה גרם ללא מעט ביקורות נגדו.

לגבי גוטמן המאמן, גם הקולגות יעידו שמדובר באחד המאמנים הגדולים שהיו כאן. היה לו רצון עז לאמן בגרמניה או אוסטריה, וכשזה לא הסתדר, היה לו רצון עז לאמן את מכבי חיפה. עד שהחלום הזה הגיע, הוא עוזב את עולם הכדורגל (לפחות במשרת מאמן) בצורה טראגית. החלמה מהירה גוטמן, זה באמת הרבה יותר חשוב מהכל.