היהלומים שבכתר

מנור סולומון ויובל זוסמן הפכו ב-2018 להבטחות הכי גדולות בספורט הישראלי, אז הושבנו אותם לשיחה מרתקת. תחילת הדרך, התהילה ("לא מרגישים כוכבים") והחלומות. וגם: מה שמע הקשר מאבי לוזון כשישב על ברכיו והסיכוי של הפורוורד להגיע לדראפט ה-NBA?

רותם ישראל וגבריאל היידו  01.01.19 - 20:33

תגיות: סיכום שנה

תחילת כתבה

שנת 2018 הביאה עימה שתי בשורות לספורט הישראלי - מנור סולומון בכדורגל ויובל זוסמן בכדורסל. אחרי שזכו בצדק בתואר "היהלומים הבאים" ולכבוד השנה החדשה, הושבנו את שני הכישרונות לשיחה מיוחדת במסגרת משדר סיכום השנה המיוחד. השאיפות והחלומות, איך מתמודדים עם הציפיות הגדולות ואיפה נראה אותם בעתיד?

"ההורים שלי כיווני את הקריירה שלי", נזכר סולומון ממכבי פ"ת. "שניהם מורים לספורט ואבא שלי גם מאמן כושר. לא חושב שהם מגוננים עליי יותר מדי. אחותי, למשל, רקדנית. אם יש לה תחרות ובאותו יום לי יש משחק, ברור שההורים יעדיפו להגיע למשחק שלי". גם זוסמן זוכה לעדיפות בתשומת הלב מהמשפחה: "אחיות שלי היו מקנאות בי ומרגישות שההורים מקדישים לי יותר זמן מאשר להן".

מה הם עשו לפני שהבינו שיש להם כישרון גדול ברגליים ובידיים? "כילד צעיר יותר, מאוד אהבתי כדורסל ושיחקתי הרבה, אפילו עם כאלו שהיו שנה מעליי", סולומון שיחזר וסיפר מה גרם לו לחצות את הכביש לכדורגל: "אחרי שהפסדתי בגמר בכיתה ד', בעטתי בכדור מעצבים והחלטתי שמעכשיו אתרכז רק בכדורגל".

יובל זוסמן שינה את מזלו בענף אחר: "הייתי לא רע בטניס. שחקן מוכשר, אבל לא מלוטש. פעם אחת הפסדתי לילד בן 10 ובעקבות זה החלטתי לפרוש ולהתרכז בכדורסל".

האם הם מרגישים שהם ממצים את מלוא הפוטנציאל שלהם? סולומון בטוח שלא ויש לו הבטחה מסקרנת: "ברור שלא מיציתי את מלוא הפוטנציאל שלי עד היום. אני לא יודע להגיד באחוזים כמה הראתי, אבל אני יודע שחצי עדיין לא הראתי. אני לא חושב שבגיל 19 או 20 אנחנו צריכים לממש את הפוטנציאל. אנחנו צריכים להראות ולממש את רובו".

זוסמן, שעמד בפני צומת דרכים משמעותית בקיץ ובחר להישאר במדים הצהובים, אמר: "במכבי תל אביב לא היה שחקן משמעותי בגיל 20 כבר אולי 10 שנים. אני שלם ב-100 אחוז עם ההחלטה להישאר, אין לי אפילו היסוס קטן. הכי שמח בעולם על ההחלטה שקיבלתי. בשנה שעברה דיברתי עם פארגו והוא אמר לי שבישראל אין תחליף ללשחק ביורוליג, אפילו לשלוש דקות. אין עוד קבוצה בארץ שמשחקת במעמדים האלו".

סולומון נשאל ע"י זוסמן לאיזו ליגה אירופית הוא שואף להגיע: "זו שאלה קשה. אני לא יודע איפה אני מעדיף לשחק, אבל החלום שלי הוא להיות באחת משתיהן". קשר מכבי פ"ת השיב לפורוורד בשאלה האם הוא מאמין שיגיע לדראפט: "אני לא יודע. בערוץ הספורט אמרו שכן, אבל בינתיים אני בודק את השם שלי והוא לא מופיע שם. זה חלום וכל עוד אני לא רואה את השם שלי שם, זה נותן לי אקסטרה מוטיבציה לעבוד עוד יותר קשה".

בניגוד לזוסמן, סולומון צריך להתמודד גם עם הציפיות הגדולות של האיש הכי חזק במכבי פ"ת, אבי לוזון. "שמעתם את ההצהרות של לוזון לגביי רק מאז שעליתי לבוגרים, אבל אני שומע את זה מגיל קטן", סולומון סיפר. "הוא הושיב אותי על הברכיים שלו ואמר לי שאהיה הדבר הבא. תמיד הוא ציפה ממני לכבוש ולבשל, תמיד רצה עוד. לא תפקידי להגיד כמה אני שווה. אני יודע כמה אני שווה ברגליים ולא בכסף".

בניגוד לסולומון, זוסמן מתמודד במכבי תל אביב עם סגל עשיר ומלא בשחקנים זרים יקרים. איך זה לשחק בקבוצה שמורכבת ברובה מאמריקאים? "יש לזה שני צדדים, לטוב ולרע. התבגרתי מאוד בשנתיים האחרונות, אני כבר לא יכול להיות ילד", הוא בטוח.

והאם הם כבר מרגישים כוכבים? "אני ממש לא מרגיש כוכב", הצטנע סולומון. "התחילו להצטלם איתי ולבקש חתימות, אבל זה רק צריך לדרבן ולתת מוטיבציה להגיע למקומות גבוהים יותר". זוסמן: "לפעמים בלילות אחרי אימון או משחק לא טוב, אתה חושב לעצמך 'מה קרה פה? איך הגעתי למצב הזה?'. למחרת בבוקר אתה מבין שבספורט יש עליות וירידות ולא הכל טוב ויפה".