"חשבו שנזכה בצ'מפיונס כי הגעתי מהנבחרת?"

צפו באלישע לוי נפרד מפ"ת: "מאוכזב מההחלטה, אבל לא פגוע. כבר הייתי בטופ, היום אני איש מקצוע טוב יותר". על מעמד המאמן: "לא יכול להיות ש-11 מאמנים לא טובים"

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  08.01.19 - 10:40
תחילת כתבה

יומיים אחרי שפוטר מתפקידו כמאמן מכבי פתח תקווה, אלישע לוי הגיע היום (שלישי) כדי להיפרד משחקניו בפעם האחרונה וגם קיים מסיבת עיתונאים בה סיפר על ההשתלשלות שהובילה לפרידה ממנו, המעמד המדאיג של המאמנים בכדורגל הישראלי ומה יהיה הצעד הבא שלו?

"זה תמיד לא נעים וזה מאוד מאכזב, אבל זה חלק מהמקצוע והסיכון הוא גדול במיוחד בתנאים של היום", לוי אמר בפתיחת דבריו על הפיטורים ממכבי פ"ת. "מצד שני, צריך לקחת את הדברים הטובים שיש במקצוע הזה ולהתמודד עם הכל".

כשנשאל האם הוא פגוע מהמהלך הוא נשמע בטוח: "אני לא פגוע כי אני כל כך מנוסה. מאמן כדורגל חייב לדעת שלא לעולם לחוסן. גם את מוריניו מפטרים, אז מסתבר שזה קורה לכל מאמן. ההחלטה לא הייתה שלי, אבל היו לי יחסים טובים וקרובים עם אבי לוזון. אני יכול להתאכזב מההחלטה, אבל אני לא פגוע".

"הפיטורים שלי היו באוויר כבר שבוע קודם לכן", הודה לוי. "ההחלטה הייתה של אבי (לוזון). עוד קודם לכן, מתוך דאגה שאל מה אפשר לעשות כדי להציל את הקבוצה. כאחד שהיה במצבים פי מאה יותר קשים, אמרתי לו שנקלענו לליגה צפופה עם קבוצות הרבה יותר טובות שנמצאות מתחתינו. פתחנו טוב את העונה, אבל בגלל פציעות וסגל צנוע יחסית לא הבאנו את התוצאות המתאימות בשבועות האחרונים. אמרתי לו שאנחנו עושים הכל כדי לשנות. למעט המשחק נגד הפועל חדרה, לא ראיתי את הקבוצה שלנו לא מחוייבת או לא עובדת".

"לפני שלושה שבועות, מכבי חיפה הייתה במצב שהיא נאבקת נגד הירידה או מגיעה לפלייאוף העליון, אז היא חיברה שלושה ניצחונות רצופים ועלתה למעלה", הוא ניסה להכניס לפרופורציות. "גם מכבי פ"ת במצב כזה, תמיד יש סיכוי בליגה צפופה כזו".

האם הוא חשב לעשות דברים בצורה אחרת? "תמיד אני חושב מה יכולתי לעשות אחרת, אבל לא מנסה לתרץ שום דבר", הסביר. "אם הגענו למצב שפיטרו אותי, גם אני אחראי על זה ולא בורח מאחריות".

המאמן היוצא התייחס גם לציפיות שהיו ממכבי פ"ת בתחילת העונה: " יכול להיות שבגלל שהגעתי מהנבחרת למכבי פ"ת אז נזכה בליגת האלופות. אמרתי מההתחלה שמקומות 7-8 הם ריאליים. אני בטוח שאחרי העונה הזו, אם מכבי פ"ת תעשה את החיזוקים המתאימים ותישאר בליגה, היא תהנה מבסיס של צעירים שייתנו את הטון בהמשך".

"הגעתי כבר לטופ כשהייתי בנבחרת וגם למאמן, בדיוק כמו לשחקנים וקבוצות, יש תקופות פחות טובות", הוא הוסיף. "היום אני מאמן יותר טוב מאשר הייתי לפני שנה. הניסיון תמיד עוזר להיות טוב יותר. בדרך יש כשלונות כי הצלחה בקבוצת כדורגל תלויה בהרבה גורמים. בבנייה, בכימיה ובארגון. לא תמיד זה מתאפשר".

על מעמד המאמן המתפורר: "זה לא נורמלי שמחליפים כל כך הרבה מאמנים בליגה. הכי קל בכדורגל היום להפיל על המאמנים, אבל זה לא נכון. לא יכול להיות ש-11 מאמנים לא טובים. אני מבין שיש לחץ מצד האוהדים והתקשורת, אבל זה לא מצב מתוקן".

אז מה תהיה התחנה הבאה שלו? אלישע לוי עדיין לא חשב על זה: "אני אוהב לאמן כדורגל ואי אפשר לדעת מה יילד יום או מה יקרה מחר. זו הפעם השניה בסך הכל ב-28 שנים שמפטרים אותי באמצע עונה, אני מחכה לאתגר הבא".

הדפס