ביקורת גבולות: הכירו את הרכש של בית"ר ירושלים

מעמד הכוכב בגאנה, המזג החם שסיבך אותו בתקריות וסימן השאלה הרפואי. אנתוני אנאן היה אחד השחקנים הכי טובים בפינלנד אשתקד, אך נחת בארץ אחרי שלושה חודשים ללא כדורגל. אז מה הוא יכול להוסיף לצהובים שחורים? היכרות עם החיזוק החדש של קלינגר

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  06.02.19 - 12:14

תגיות: בית

תחילת כתבה

ההגנה של בית"ר ירושלים אמנם התייצבה בתקופה האחרונה, אך בכל זאת התעקש ניר קלינגר לאורך כל התקופה האחרונה להתחזק בקשר אחורי, שחקן שיוסיף פיזיות למרכז השדה, וישחרר את שחקני ההתקפה.

זאת בדיוק הסיבה שבגללה אנתוני אנאן בן ה-32, ששיחק ב-10 קבוצות שונות בקריירה ובעל הופעות גם בנבחרת גאנה, נבחר כשחקן החיזוק הזר האחרון של הקבוצה מהבירה בינואר. אז מה אנאן יוסיף לבית"ר ירושלים? לא מעט. היכרות ראשונה עם הרכש הגנאי.

"כשהיה ילד השוו אותו לאיימאר, היום הוא יותר בסגנון של סטפן אפייה"
אחרי שפרח באקדמיות של גאנה, אנאן החל את דרכו באירופה ברוזנבורג ב-2008 ושיחק שם שלוש שנים לפני שעבר לשאלקה ב-2011 תמורת 3.5 מיליון יורו, אז  הוא סומן כמחליפו של איבן ראקיטיץ'. אחרי שלא התאקלם בגרמניה, החל מסע הנדידה של אנאן, שכלל תקופות בוויטסה ואוסאסונה, עד שנחת במקום בו מצא את הנחלה: HJK הלסינקי, שם שיחק בשלוש השנים האחרונות ואף זכה בשלוש אליפויות.

לתאר קריירה של שחקן שעבר כל כך הרבה קבוצות יהיה כנראה מייגע ומעייף, אבל דווקא כאלה שמכירים את אנאן מקרוב, יכולים להעיד יותר על אופיו ועל איזה שחקן בית"ר ירושלים מקבלת.

"הוא יכול לשחק בכל תפקידי הקישור, אבל התפקיד בו הוא הכי אפקטיבי זה כקשר אחורי", אמר קולינס אטה אפוקו, עיתונאי גנאי שמלווה את אנאן מהילדות לערוץ הספורט, "מדובר בשחקן מאוד מוכר בגאנה, כזה ששיחק עם הנבחרת בכל הגילאים, היה איתה במונדיאל ב-2010 ובגמר גביע אפריקה. התקשורת כאן עוקבת אחריו לאורך כל הקריירה והוא מקורב מאוד לאסמואה ג'יאן, שהוא אגדה כאן. אברהם גרנט מכיר אותו, אבל לא ממש נתן לו קרדיט בתקופתו כמאמן".

"יש לאנאן יכולת מסירה נהדרת, הוא מניע את הכדור בצורה טובה ומעביר אותו מצד לצד. הוא מתקל בצורה מאוד אגרסיבית. נע קדימה ומאוד דינאמי", אפוקו מסביר, "הוא שינה את סגנון המשחק שלו לאורך הקריירה. כשהיה ילד היו כאלה שהשוו אותו לפאבלו איימאר הארגנטינאי בגלל שהוא היה מאוד התקפי, אבל מאז הוא הלך אחורה. אם אשווה אותו בדמיון, כדי שתבינו את הסגנון שלו, אז אגיד שהוא מזכיר מאוד את את סטפן אפייה. קשר אחורי אגרסיבי, מאסיבי מאוד, שמצטיין במשחק ההגנה. בדיוק כמו שאוהבים בגאנה".

אומנם אנאן הוא לא הטכני שבשחקנים, אבל נקודת החולשה המרכזית שלו מגיעה דווקא מהמזג החם שלו, זה שגרם לו להיות מעורב בלא מעט תקריות. כך למשל כשהיה ברוזנבורג, הוא התעמת עם שחקן, וצולם כשהוא אוחז בישבן שלו. בתקרית אחרת, טור הוגאן ארוי, שחקן יריב מנורבגיה, התלונן שאנאן נשך אותו, טענה שהגנאי הכחיש. בעונה החולפת בפינלנד, הקשר הסתבך כשהתעמת עם איש אבטחה אחרי שהתעצבן על כרטיס אדום שספג במשחקה של הלסינקי.

"הוא מקבל הרבה כרטיסים צהובים ואדומים. הטמפרמנט פגע בו לאורך הקריירה. אומנם הוא כבר שחקן מנוסה, אבל לפעמים מבצע טעויות של שחקן צעיר שמאבד עשתונות", אפוקו מסביר, "בחוץ מדובר באדם ביישן, לא כזה שמדבר הרבה, אבל על המגרש הוא מאוד דומיננטי וצועק הרבה".

בעיית לב שהשביתה ושכר שגרם לו לעזוב את הלסינקי
בשלוש השנים האחרונות אנאן שיחק בהלסינקי, זכה איתה בשתי אליפויות, ונחשב לאחד השחקנים הכי דומיננטיים בקבוצה, על המגרש ומחוצה לו. בפינלנד מספרים שהסיבה שעזב היא כספית, שכן הקבוצה לא הייתה יכולה לעמוד בדרישות הכספיות שלו. משכרותו, כך נטען, תפסה מחצית משכר השחקנים של הקבוצה.

"הרווחתי בפינלנד אגוזים, ביחס למה שאני רגיל לקבל בכל מקום אחר. אהבתי את המקום, אבל יש גבול", אנאן סיפר לאחר הפרידה מקבוצתו, "קיצצתי במשכורת כדי להיות פה, אבל הגיע הזמן להתקדם הלאה ולעבור לאתגר חדש שגם יתגמל אותי יותר".

"הוא היה אחד השחקנים הכי טובים בפינלנד", מיקו קאנוטילה, עיתונאי פיני, מספר לערוץ הספורט, "הוא היה מניה בטוחה כאן. העזיבה שלו היא ממניעים כספיים בלבד. הוא היה המתקל הטוב בליגה, מסר טוב ומיקם את עצמו בצורה שהפכה את החיים שלו לקלים יותר כאן. החולשה שלו זה שהוא פשוט לא מבקיע שערים ולא ממש דומיננטי במשחק ההתקפה, שזה משהו פחות טוב לשחקן במשבצת שלו".

בפינלנד העידו על אנאן שמדובר בשחקן עם אישיות טובה, כשדוגמא לכך אפשר לקבל ממשחק האליפות של הלסינקי, בו מיוזמתו ניקה את חדר ההלבשה מהזוהמה שחבריו השאירו, במה שתפס את הכותרות בפינלנד ביום שאחרי.

בציוץ: תיעוד של אנאן לאחר ניקוי חדר ההלבשה בחגיגות האליפות

מלבד השכר, היה עוד סימן שאלה מרכזי, שעל פי מקורבים לאנאן, נשאר מאחוריו. את תחילת העונה האחרונה בפינלנד אנאן החמיץ אחרי שסבל מבעיות בקצב הלב ולחץ דם גבוה. הגנאי התלונן על בעיות בנשימה שלו והוא לא לקח סיכונים וחיכה לאישור מהצוות הרפואי שיאפשר לו לשחק.

"הרופאים למדו במשך תקופה ארוכה את בעיית הנשימה שלי", הוא התייחס לנושא, "עשיתי הרבה בדיקות ורק אחרי ששללו לגמרי כל סכנה, חזרתי לשחק. אני כשיר במאת האחוזים". את העונה בפינלנד אנאן סיים כשחקן הרכב ורשם 27 הופעות, מה שמראה שייתכן ואותה פציעה באמת מאחוריו.

בית"ר ירושלים תקבל קשר אגרסיבי במיוחד, כזה שיאפשר לשחרר את שחקניה התקפה הכל כך מוכשרים שיש בצהוב שחור. מיקי סירושטיין אומנם מילא את החלל שאפונסו טיירה לא ממש מילא, אבל במקורו הוא בלם והתפקוד החדש שלו היה אלתור מוצלח של ניר קלינגר.

אנאן הוא קשר אחורי טבעי וחם מזג, כמו שבית"ר ירושלים אוהבת, אבל הבעיה הגדולה היא שהמשחק הרשמי האחרון שלו היה אי שם באוקטובר - לפני שלושה חודשים. כשלבית"ר נותרו עוד חמישה משחקים כדי להציל את העונה ולהימנע מלרדת לפלייאוף התחתון, הדבר מעלה תהיות מדוע בחרו דווקא בשחקן, שלא שיחק לאחרונה. בכל מקרה, אם אנאן יצליח להיכנס לעניינים מהר, הוא יכול להפוך לרכש שיעשה את ההבדל עבור הצהובים שחורים. אם לא, יש סבירות גבוהה שהוא ייפרד מישראל כבר אחרי חצי עונה.