הקורבן: הפועל באר שבע לא תקום מעזיבת ברקת

3 אליפויות? הכל יישאר אותו דבר? שלא יעבדו עליכם. ברקת ניסתה להרגיע, אך מה שהיה כבר לא יהיה. ב"ש יוצאת לעידן חדש ושונה ממה שהכירה. רז זהבי על משמעויות הטלטלה

רז זהבי
רז זהבי  07.02.19 - 19:02
תחילת כתבה

הפועל ב"ש התעוררה לעידן חדש. מה שהיה, כבר לא יהיה. אם אני אוהד של הפועל באר שבע, לא הייתי ישן טוב בלילה. הייתי כבר עובד על עצמי מנטאלית ופסיכולוגית כדי לשכוח מאפשרות של עוד רצף של אליפויות. אף אחד לא יוכל להיכנס לנעליים הגדולות שהותירה אלונה ברקת.

בעשור האחרון מעבר למהפכה המקצועית והניהולית, הבעלים גם ביצעה מהפכה תרבותית בבירת הנגב. המעורבות שלה הייתה יום-יומית, הנוכחות שלה השפיעה על המועדון, שנחל הצלחות חסרות תקדים. ברקת, שבחרה בפוליטיקה, תשאיר אחריה חלל שיהיה קשה למלא. עם כל הכבוד למנכ"ל, אסי רחמים, או לאפשרות שזכויות הניהול והבעלות יועברו לגורם כזה או אחר, אף אחד לא יצליח להיות אלונה ברקת. מדובר בנכס לעיר ב"ש בפרט ולכדורגל הישראלי ככלל.

אלונה בחרה זירה אחרת והפועל ב"ש תיפגע מזה אנושות. כבר לפני שלושה שבועות, סיכמו ביניהם נפתלי בנט, איילת שקד ואלונה ברקת, על הצטרפותה של נשיאת הפועל ב"ש למפלגת "הימין החדש". השקט והדממה בחלון ההעברות, לא היו מקריים. גם ברקת הבינה שמדובר בתקופת מעבר. שהחל מה-9 באפריל, היא לא תוכל לקחת חלק פעיל בניהול השוטף של המועדון.

מעבר לאיכויות הפרסונאליות ולמותג שנקרא "אלונה ברקת", העתיד של הפועל ב"ש לוט בערפל. המאמן על סף ייאוש, השחקנים שבעים וגם בדור העתיד אין בשורות מיוחדות. ב"ש תחת ברקת ביצעה בעשור האחרון קפיצת מדרגה מדהימה, לרבות 3 שנים נפלאות במהלכן היא הותירה למכבי ת"א רק אבק.

בוואקום שנוצר, משה חוגג ויענקל'ה שחר הופכים לאלטרנטיבה המובילה למיץ' גולדהאר. הפרסום על החבירה הפוליטית החדשה של אלונה, טרף את הקלפים. היא הייתה מחויבת בכינוס מסיבת עיתונאים דחופה ובהולה בניסיון להרגיע את הצוות המקצועי, שתחושת חוסר הוודאות השתלטה עליהם.

בימים הקרובים כשהיא תלמד לעומק את החומר ואת החיים החדשים שהיא בחרה, אז ברקת גם תבין שזהו, תם ונשלם הסיפור שלה עם הכדורגל הישראלי. לדעתי בכדי להימנע מניגודי עניינים, ברקת תהיה מחוייבת למשוך במוקדם או במאוחר עד הבחירות, את חלקה, אחיזתה ופעולותיה בהפועל ב"ש. לאלונה ברקת אין תחליף.

יש לה השפעה גדולה על הקהל בבירת הנגב, שטרום תקופתה זכור במיוחד לרע. אותו קהל שהוקיר, כיבד והעריץ את נשיאת המועדון והפך לאחד מהקהלים הדומיננטיים, האיכותיים והמובילים בכדורגל הישראלי.

אותו קהל מקבל בהכנעה גם עונה כושלת כמו העונה הנוכחית מתוך תקווה להחזיר עטרה ליושנה ולחזור לטופ של הכדורגל הישראלי כבר בעונה הבאה, תקוות שלדעתי מתנפצות עם ההודעה הדרמטית של ברקת, שהעדיפה את הזירה הפוליטית על פני הדומיננטיות שלה בזירה הספורטיבית.

הכדורגל הישראלי, שגם ככה יותר מדי דמויות חשובות וטובות ברחו ממנו (ראה ערך שינו זוארץ. ר.ז), לבטח נתגעגע לאלונה. הפועל ב"ש עלולה למצוא את עצמה במקום אחר, חשוך ובלי עתיד, ללא הבעלים. המועדון מצוי כעת בצומת דרכים.

הקבוצה חייבת להיבנות מחדש. אם אלונה ברקת הייתה ממשיכה כרגיל, היה על מי לסמוך. בלעדיה, הקבוצה מבירת הנגב עלולה להפוך למועדון יתום. קשה למצוא בעלים בסדר גודל כזה, מה עוד שאלונה בשנים הראשונות שלה כבר שילמה את שכר הלימוד. אצטדיון טרנר האיכותי והקהל הנפלא לא יספיקו.

הסיכוי היחיד יכול להיות רק אם בעלה של אלונה, אלי ברקת, ייקח על עצמו את המשימה, יעביר אליו באופן רשמי את הבעלות וישקיע את המשאבים והאנרגיה הדרושה בכדי לשמר את המועדון במאבקים על תארים בכדורגל הישראלי.

מטבע הדברים, ישנם כאלו שעדיין לא עיכלו את משמעות הטלטלה שעוברת על ב"ש, אחרים נמצאים בטראומה, בעוד ישנם כאלו שמעדיפים להתעלם מהמציאות החדשה. בעלים בסדר גודל כזה בונים מועדון. מכבי ת"א לא יכולה להיות אימפריה בלי מיץ' גולדהאר, למכבי חיפה לא יהיה שמץ של סיכוי ללא יעקב שחר ובב"ש חיה ומתקיימת ב-12 השנים האחרונות בזכות אלונה ברקת.

להפועל ב"ש הייתה שלישייה חזקה: אלונה ברקת, אסי רחמים וברק בכר. החולייה החזקה במשולש הזה בחרה עולם אחר וחיים חדשים. אומנם בכדי להרגיע את הסובבים ברקת אמרה שעולם כמנהגו נוהג והכל יישאר אותו דבר, אך אין לזה שום אחיזה במציאות.

לא מבחינת היועץ המשפטי בממשלה, לא מבחינת ההתאחדות לכדורגל ולא מבחינת המנהל התקין. הכדורגל הישראלי יוכל להמשיך ליהנות מאלונה החל מה-9 באפריל אולי רק כשרת הספורט. הפועל ב"ש תיפגע דרמטית מכך שאלונה ברקת תצא לדרך חדשה, שרב הנסתר על הגלוי בה. 3 אליפויות ברצף? מה שהיה היה, וכבר לא יקרה!