חוקר פרטי במשפט ראיוס: "יש לי סרטון של דהן רץ"

על סף דמעות, מסר אקס מכבי חיפה את גרסתו בדיון התביעה שהוגשה נגדו: "אני שחקן טוב באופי שבכלל מתעב משחק מלוכלך". דהן בחר שלא להגיע לבית המשפט. השופטת דרשה מהצדדים להגיע לפשרה, אך עורכי הדין של הספרדי ושל הירוקים מסרבים בינתיים

גיל לוין
גיל לוין  15.04.19 - 13:15
תחילת כתבה

למעלה מחמש שנים חלפו מאז אותו משחק בעונת 2013/14 בין בני יהודה ומכבי חיפה, ששינה את חייו של רפי דהן. אותה גלישה ברוטאלית של רובן ראיוס אל רגלו של קשר העבר, שהביאה לפגיעה חמורה בכל הרצועות בברך שלו ובמיניסקוס, פציעה שגמרה עבורו את הקריירה והפכה אותו לנכה.

מאז הגיש קשרה לשעבר של בני יהודה, בעזרת עורך דינו יוסי גייר, תביעות כספיות כנגד ראיוס, מכבי חיפה וחברת הביטוח בסך של יותר מ-3 מיליון שקלים. לאחר ארבע שנים בהן מתנהל המשפט, מקורבים לתיק התביעה מספרים כי בעוד חודש ימים צפויה הסאגה להגיע לסיומה.

ראיוס, המשחק כיום בליגה הקפריסאית, הגיע במיוחד לישראל, והתייצב היום (שני) בבית המשפט, על מנת לתת את גרסתו בשלב דיוני ההוכחות. מדובר בדיון האחרון בתביעה, כאשר עדותו של ראיוס היום תסגור את הסיפור לפני החלטת בית המשפט. דהן דווקא בחר שלא לנכוח בדיון, ובסביבתו מספרים: "רפי חשש מהפגישה עם ראיוס, המטענים רבים והכעס לא יחלוף לעולם".

כזכור, לפני יותר משנה זימן דהן את מי ששפט באותו המשחק, שופט העבר שי שטרית, למסור את עדותו. שטרית סיפר כי טרם הפגיעה הקניט דהן את ראיוס, ולכן הוא סבור שהתיקול נעשה בכוונה תחילה. השופט הסביר כי הוא היה בטוח שראיוס ינקום על ההקנטות בצורה של יריקה או דחיפה, אך לא דמיין שכך יסתיימו הדברים.

מהלך הדיון
עורך הדין יוסי גייר הזכיר את הדחיפות וההקנטות שספג ראיוס במהלך המשחק וניסה להוכיח שהפגיעה בדהן הגיעה בעקבות תחושת נקם. ראיוס נראה נרגש ועל סף דמעות על שולחן העדים ואמר: "לא היה שם משהו חריג, דחיפות והקנטות כמו בכל משחק. ניסיתי לחטוף את הכדור, זה דברים שקורים באלפית השנייה, תמיד בכדורגל מגיעים במהירות ובכוח, אבל רפי החזיק את הכדור קרוב מדי. אני שחקן טוב באופי, שמנסה לתת דוגמה טובה לאחרים ומתעב את המשחק המלוכלך".

ראיוס, שמיוצג על ידי עורך הדין גיל עטר, הוסיף: "הייתה לי תמיכה גדולה ממכבי חיפה וגם מצד האוהדים, אנשים תמיד אמרו שדברים קורים בכדורגל. השחקנים חשופים לפגיעה פיזית אפשרית. הם שידרו לי את התחושה שאלו דברים שיכולים לקרות. ולא רק אוהדי מכבי חיפה, גם אוהדי קבוצות אחרות שעד היום אומרים לי את זה".

התביעה הציגה לראיוס את התמונה מרגע הפגיעה ושאלה את השחקן על שולחן העדים: "כשאתה קופץ עם שתי הרגליים באוויר אל עבר רגל של שחקן, אתה מבין שזה מהלך מסוכן?". ראיוס ענה: "לא. כי התכוונתי להגיע לכדור. הרגליים שלי לא היו מכוונות לדהן".

עוד עלה לשולחן העדים גם לידור רווה, חוקר פרטי אותו שכרה חברת הביטוח על מנת לעקוב אחר רפי דהן במטרה לבדוק את תפקודו וסדר יומו: "נדרשתי לבצע מעקב בודד של יום אחד. צילמתי סרטון באורך דקה וחצי בו רפי מצולם רץ ריצה מהירה בחדר הכושר".

במהלך חקירת התביעה את החוקר, סיפר רווה כי צילם את רפי מספר דקות בלבד לאורך כל יום המעקב. עו"ד גייר שאל: "יום מעקב שלם ואתה חושב שמספר דקות מחדר כושר הן מייצגות את התפקוד של דהן?". השופטת ארנה לוי הסכימה עם ההנחה שהמיצגים שהביא החוקר, לא בהכרח משקפים את מצבו.

באולם נכח גם עורך הדין המייצג את מכבי חיפה, עו"ד עופר בן אסא.

עם סיום הדיון ביקשה השופטת מכל הנוכחים לעזוב את האולם כשהיא נותרת רק עם עורכי הדין המעורבים. נכון לרגע זה נראה שהשופטת לוי נוטה בעמדתה לקבל את התביעה ולוחצת על הצדדים להגיע לפשרה. עורכי דינו של ראיוס ושל מכבי חיפה מסרבים בתקיפות להגעה לפשרה, ונכון לרגע זה מסתמן שהתיק בדרכו לבית המשפט העליון.