ברדה: "הדרום הפסיד מכך שאלונה ברקת לא בכנסת"

הקריירה החדשה, ההצעות ללכת לפוליטיקה, הביקורות על הליגה, השחקן הכי גדול שהוא שיחק איתו ומה ישראלי בעיניו. שנה אחרי הפרישה, הסמל של באר שבע בראיון מיוחד לחג

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  09.05.19 - 18:15
תחילת כתבה

כשנה חלפה מאז נפרד אליניב ברדה מהמשחק שהוא כל כך אוהב. הסמל של הפועל ב"ש, מי שחזר כדי לקחת את המועדון על גבו לטופ של הכדורגל הישראלי, נאלץ, בעל כורחו, לתלות את הנעליים. אלונה ברקת סידרה לו נחיתה רכה עם תפקיד בקבוצה, אבל ברק בכר בוודאי היה שמח אם החלוץ עדיין היה בסגל שלו, גם בגיל 37. בראיון מיוחד ליום העצמאות ה-71 של מדינת ישראל, מדבר ברדה על הדרך החדשה שלו, מסתכל לאחור על הקריירה שלו וגם על הישראליות.

אליניב, עוד מעט אתה סוגר עונה בלי כדורגל, איך זה מרגיש?
״יש לזה שני צדדים, כי מצד אחד אני אמנם לא משחק, ומאז שאני זוכר את עצמי אני משחק כדורגל. מצד שני, אני לא בלי כדורגל כי אני ממשיך עם הפועל ב״ש, גם כעוזר מאמן, גם כראש מערך הסקאוטינג, וגם כיו״ר האקדמיה המשותפת שלנו עם אתלטיקו, אז להגיש שאני בלי כדורגל…הכדורגל סביבי ואיתי כל הזמן, בדרך שונה, אבל איתי".

כמעט שנה עברה מאז אירוע הלב, איך אתה מרגיש? איך המקרה הזה שינה אותך?
״אני מרגיש בר מזל, עם הרבה תודה לאלה שבזכותם אני פה. ביום-יום אני מתנהל רגיל, אבל כמו שאתה יודע, הפסקתי לשחק כדורגל".

כשאתה רואה איך בניון פרש, בדרך שלו, לא קצת צובט לך את הלב?
״לא. יוסי הוא אגדה ואני חושב שרק עוד כמה שנים טובות יבינו איזו קריירה ענקית הוא עשה. שמע, לשחק בליברפול, צ׳לסי וארסנל…לא כל שחקן באירופה יכול להגיד שהוא שיחק בכאלה מועדונים ענקיים. לגבי הפרישה שלי, משחק הפרישה שלי היה אחד הדברים הכי מרגשים שעברתי, ולא היה מבייש את השחקנים הגדולים ביותר בעולם. הקהל והמועדון פשוט גרמו לי לחוויה שלא אשכח לעולם.  אני יכול רק להודות להם״.

מה הגדרת התפקיד שלך בהפועל ב“ש?
״עוזר מאמן, ראש מערך הסקאוטינג ויו״ר האקדמיה המשותפת שלנו עם אתלטיקו מדריד״.

בתור שחקן כדורגל ישראלי השגת כמעט הכל. מה המטרות שלך בתפקיד החדש?
״דבר ראשון, זכיתי להישאר בענף שאני אוהב כל כך, אז אני נהנה מכל רגע ומכל שנייה. אני עובד עם החבר׳ה מאתלטיקו וזו חוויה גדולה, יוצר ביחד עם האנשים שלנו, שרון אביטן, עידו בר-נתן ואבי כליף את החיבור עם החבר׳ה ממדריד. יש משהו שונה ומאוד מספק בעבודה עם ילדים, ללמד אותם וללוות אותם בתהליך העיצוב שלהם כשחקנים במקביל לתהליך ההתבגרות שלהם. במקביל עובד עם ברק והצוות המקצועי בקבוצה הבוגרת, לומד הרבה, ובתחום הסקאוטינג רואה הרבה מאוד שחקנים, גם צעירים, שיכולים להוות פוטנציאל״.

קיבלת בעבר הצעה להיות מנהל מקצועי בקבוצה בחו"ל. זה משהו שקורץ לך?
״בעיני מקצוע הכדורגל הוא מקצוע מרתק, אם במה שאני עושה היום ואם בתחום הניהול המקצועי. כל זמן שאני במקום שאני מרגיש חלק ממנו והוא חלק בלתי נפרד ממני, אני מסופק״.

"לא שמעתי מישהו אומר שהליגה האיטלקית לא אטרקטיבית כי יובנטוס זוכה כבר כמה שנים רצוף ובפער"
אתה רואה את עצמך בעתיד משמש כמאמן ראשי בהפועל ב“ש?
"פחות קורץ לי תחום האימון, זה לא משהו שאני מכוון אליו בכלל".

מה השתבש העונה בקבוצה?
״אני לא אוהב לבחון כל עונה, זו ראייה לא נכונה בעיני. בתפיסה שלי צריך לבחון תקופות ולא כל עונה בנפרד, זה מבט צר מדי. צריך להסתכל על מדיניות, זהות, יצירת DNA של מועדון ושמירה עליו, הם דברים לא פחות חשובים מתארים. בואו נסתכל על חמש העונות האחרונות לעומת החמש עונות שלפניהן ונראה קבוצה שהפכה לקבוצת צמרת לגיטימית, שמשחקת באירופה ומופיעה שנתיים בשלב הבתים, זוכה בשלוש אליפויות ובשני סופר-קאפ וגם העונה מתמודדת בצמרת. מי שחי בספורט, יודע שצריך להבין שיש עליות ויש ירידות, ויש עונות שפחות מצליחים ויש עונות שיותר מצליחים, אבל הכי חשוב זה לשמור על הכיוון של המועדון. כך נוהגים באירופה, תראו למשל את אייאקס - הם יודעים שהם לא ישחקו בצמרת האירופית הגבוהה בכל שנה, הם גם יודעים שהם לא כל שנה יזכו באליפות בהולנד, אבל הם יודעים שהם ישמרו על הכיוון שלהם כל הזמן, וזה הדבר הכי חשוב".

מה אתם עושים כדי לתקן?
״זה משהו שאני מעדיף להשאיר לברק ולשיחות של כל הצוות המקצועי שלנו יחד, אבל אני יכול להגיד שזכינו לעבוד עם צוות מאוד אמיתי, איכותי מאוד ומאוד כן, שמסתכל על המציאות בעיניים ובצורה כנה״.

ראית איך מועדונים גדולים בחו"ל עובדים. מה אתה חושב על מצב הכדורגל בישראל?
״תלוי מאיזו זוית מסתכלים על זה. תסתכלו על האצטדיונים החדשים, ותראו איזה שינוי מדהים היה בשנים האחרונות, תסתכלו על מונאס דאבור ותהנו, תראו את המשחקים האחרונים של הנבחרת ותחייכו. הכל שאלה של תפיסת עולם ובחירה. יש כאלה שבוחרים לקטר, אני בוחר להסתכל על הדברים הטובים".

אתה מסכים עם הפרשנים שהליגה הייתה חלשה העונה?
״מי שבוחר לקטר, תמיד ימצא על מה. אני זוכר שבכל שנה כשהיתה אלופה דומיננטית, אמרו שהליגה חלשה. כשמכבי חיפה שיחקה פה עם יעקובו ובניון, אמרו שהליגה חלשה, כשהפועל ת״א של קשטן זכתה בדאבל אמרו שהליגה חלשה. למה להגיד על משהו חלש כשאפשר לשבח את מי שעושה עבודה טובה?".

מה היית משנה כדי שהליגה תהיה יותר אטרקטיבית?
״אני לא חושב שזו עבודה שלי להגיד את זה, אבל בשנים קודמות, כשעשו דברים מלאכותיים זה פחות עבד. עובדה שבכל שנה יש מאבק ירידה צמוד ובכל שנה יש מאבק צמוד על אירופה. לא שמעתי מישהו אומר שהליגה האיטלקית לא אטרקטיבית כי יובנטוס זוכה כבר כמה שנים רצוף ובפער. אז שוב, עניין של בחירה של אנשים על מה להסתכל ועל מה לשים דגש".

"יש הרבה מאוד פניות שאלך לפוליטיקה, אבל לא, אני לא בנוי לזה".
למה אין מספיק שחקני נוער מב"ש בקבוצה הבוגרת של הפועל ב“ש?
״אני מאמין שהמהלך שלנו עם אתלטיקו יניב פירות טובים בעתיד. ניצנים אפשר לראות כבר עכשיו. שוב, המטרה היא שקבוצות הילדים, הנערים והנוער יגדלו שחקנים ויהיה פחות דגש על תארים בגילאים הללו, למרות שגם בגילאים האלה נשמח לתארים״.

מי השחקן הגדול ביותר ששיחקת איתו?
״קווין דה בריינה, יוסי בניון, מאור מליקסון״

מי השחקן הגדול ביותר בכדורגל הישראלי לדעתך?
״כל אחד והיחוד שלו. יוסי בניון, ברקוביץ׳, רביבו, אוחנה, אמרו שמוטל'ה שפיגלר וגיורא שפיגל היו ענקים וגם שיחקו בחו״ל, אבל אני צעיר מדי ולא ראיתי אותם משחקים״.

בדיעבד, איפה תבחר לשחק: קבוצה בבלגיה בשביל האתגר או קבוצה בסין בשביל הפן הכלכלי?
״תלוי באיזה שלב בקריירה. לבלגיה יש את הקסם והיתרונות שלה, בסין יש היום הרבה שחקנים בינלאומיים והליגה שם משתפרת".

כמה אלונה ברקת מעורבת קבוצה מאז שהחליטה ללכת לפוליטיקה?
״אלונה מגיעה, מתעניינת, והיא הבעלים של הקבוצה, אז ברור שמאוד חשוב לה. עוד לפני הבחירות היא הבהירה שהיא נשארת הבעלים, אז מבחינתנו אין שינוי".

מה אתה חושב על הצעד שלה? על המפלגה שבה היא בחרה להיות?
״אני חושב שהפוליטיקה הפסידה שאלונה לא בכנסת וכך גם הדרום״.

חשבת פעם ללכת לפוליטיקה? גם אתה מאוד פופולארי בב“ש?
"יש הרבה מאוד פניות, אבל לא, אני לא בנוי לזה".

איך הזרים מקבלים את המצב הבטחוני בדרום?
״שמע, זה לא פשוט, אבל אנחנו כל הזמן מדברים איתם, עם הצוות הספרדי שעובד איתנו, מרגיעים, בעיקר את החדשים. זה מצב לא נוח לא רק לזרים, כל מי שגר בדרום עבר ימים לא פשוטים״.

מה אתה חושב על טיפול הממשלה בדרום?
״קטונתי״.

למי הצבעת בבחירות האחרונות?
״אלונה״.

מה לדעתך הופך את ישראל למקום כ"כ מיוחד?
״השוני של כולנו הופך אותנו למיוחדים, זה שבעת צרה כל אחד פה מושיט יד לשני, רוחב הלב והחיוך״.

מה ישראלי בעיניך?
״בוא רגע סלפי״.

מה אתה מאחל למדינה ליום הולדת 71?
״שנחייך, שנדע להיות טובים ונזכה לטוב, שקט ושלום״.