הוד מלכותם: הרכב העשור של מכבי ת"א

שחקני הבית שבלטו, הזרים שקרויף הנחית וערן זהבי אחד. מכבי תל אביב הייתה הקבוצה שזכתה בהכי הרבה אליפויות בעשור החולף, אז מי נכנס להרכב הגדולים ביותר? פרויקט הקיץ של ערוץ הספורט ממשיך. הצביעו ובחרו את שחקן העשור של האלופה הצהובה

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  30.07.19 - 13:03
תחילת כתבה

עשור זה תקופה שאפשר לבנות שושלות ולפרק אותן, לגדל כוכבים ולראות אותם פורחים, לחוות רגעי אושר לצד אכזבות, שקשה להתאושש מהן. בשנה הבאה נסגור עשור של כדורגל בליגת העל, והפגרה היא זמן מצוין להכתיר את שחקן העשור של כל קבוצה מהליגה ה"שישית בטיבה באירופה". הפרויקט המיוחד של ערוץ הספורט, יעבוד בשני שלבים:

שלב ראשון: צוות ערוץ הספורט ייבחר את ה-11 של העשור מכל קבוצה (בכל עמדה) ופותח לכם אפשרות להצביע את הדעה שלכם.
שלב שני: נפרסם את תוצאת הסקר ונחשוף מי שחקן העשור של כל קבוצה

*שחקנים שייכנסו להרכב העשור הם כאלה ששיחקו בקבוצה לפחות שנתיים
*הקבוצות שייכללו בפרויקט הן כאלה שבמהלך העשור השיגו את הכרטיס לאירופה
*העונות שנמדדו הן החל מ-09/10 עד ו-18/19. בסך הכל - 10 עונות

הפרויקט ממשיך עם הקבוצה שזכתה בהכי הרבה אליפויות בעשור החולף. הצהובים השתלטו על הליגה עם 4 אליפויות ומאבק תמידי בצמרת, הרבה בזכות שושלת של 3 אליפויות. אז מי נכנס ל-11 ומי בחוץ? ההרכב לפניכם.

שוער: חואן פאבלו קולינאס
תקופה במועדון: 2013-2015
למה נבחר? נכון, יכול מאוד להיות שפרדראג ראיקוביץ' ו-וינסנט אניימה כשרוניים יותר ממנו, אבל הספרדי הוותיק היה מהאחראיים הבולטים לזכייה בטרבל ובהעפלה לשלב הבתים של ליגת האלופות. ניסיון, ביטחון עצמי וחיבור לקהל הפכו את הספרדי לכל כך משמעותי בצהוב, ולזה שעד העונה האחרונה אוהדים צהובים חשבו שאחרי שחרורו רבצה על הצהובים קללה.

מגן ימני: אלי דסה
תקופה במועדון: 2015-2019
למה נבחר? מכבי ת"א התקשתה למצוא מגן ימני טבעי, כזה שיוכל לתרום גם למשחק ההתקפה. שרן ייני, סטיב גורי, יובל שפונגין, יואב זיו ואבי סטרול ניסו למלא את החסר, אבל זה עדיין לא היה "זה", לפחות עד שדסה נחת מבית"ר ירושלים. 7.5 מיליון שקלים שילמו הצהובים עבור רכישת המגן ושלומי אזולאי הקשר, סכום שנראה היה גבוה, אבל מצדיק את עצמו לאור דקות המשחק והתרומה של דסה. אחרי לא מעט כשלונות, קרויף מצא את המגן שהפך לשחקן נבחרת ולשובר שוויון בליגה.

בלם: קרלוס גרסיה
תקופה במועדון: 2012-2016
למה נבחר? אם נשים בצד את עונתו האחרונה בצהוב בה הירבה לבצע טעויות, קרלוס גרסיה היה אחד הבלמים שהיו כאן בשנים האחרונות. לא מהיר וגם לא טכני במיוחד, אבל עם חוכמת משחק, לב ונשמה שהפכו אותו ליותר מכביסט מכאלה שגדלו בקרית שלום. שלוש אליפויות, גביע והעפלה לשלב הבתים של ליגת האלופות היו לקרלוס גרסיה שהגיע לשיא הקרירה ברמה האישית במכבי ת"א.

בלם: איתן טיבי
תקופה במועדון: 2012-2019
למה נבחר? אחד מהשחקנים הראשונים שהחתים קרויף, וכזה שנתן הצצה לשיטת העבודה של ההולנדי: ניצול הזדמנויות, רחוק מעין התקשורת, גם אם הדבר יכול לעצבן את הקולגות. המנהל הספורטיבי הבין שיש פירצה בחוזהו של בלם ק"ש, ושיכנע אותו לעבור. הליך בוררות לא פשוט עם איזי שרצקי נשאר מאחור וטיבי הפך לבלם של נבחרת ישראל, ולבאנקר בהגנה הצהובה. נכון, אז העונה חלה ירידה ביכולת שלו, אבל אי אפשר לשכוח את הימים היפים שלו בהם היה אחד הבלמים הטובים בארץ.

מגן שמאלי/קשר: שרן ייני
תקופה במועדון: 2004-2015 ו-2017-2019
למה נבחר? הפנים של מכבי ת"א. כמגן ימני, כבלם, כמגן שמאלי, כקשר ואפילו כשוער: ייני תמיד שם עבור מכבי ת"א. הוא היה באליפויות, וגם בשנים המאכזבות כל הדרך לנבחרת ישראל. נכון, היו מוכשרים ממנו, אבל שחקן כמוהו כנראה צומח פעם בדור.

קשר: גל אלברמן
תקופה במועדון: 2010-2017
למה נבחר? הפציעות האחרונות קצת השכיחו, אבל בשיאו גל אלברמן היה הקשר הטוב בארץ. בצניעות, עם קלאסה והודות למנהיגות בלתי נגמרת, הוא הצליח להתגבר על כל הקשיים, גם כאשר לא נספר על ידי מוטי איווניר. 3 אליפויות יש לו בצהוב, והעובדה שלמרות שעבר למכבי חיפה, עדיין נחשב לקונצנזוס בקרב הקהל הצהוב, מראה שוב עד כמה מדובר בשחקן מיוחד.

קשר: מהראן ראדי
תקופה במועדון: 2012-2015
למה נבחר? במשך שנים במכבי ת"א הצטערו על השחרור שלו להפועל ב"ש. הקשר שהגיע מבני סכנין וזכה בשלוש אליפויות בצהוב. הבעיטות ממרחק, השערים החשובים והיעדר האגו עזרו לצהובים לשבור לא מעט תקרות זכוכית, אבל נדמה שראדי שהקשר לא זכה להערכה לה הוא ראוי, וזו גם הסיבה שאיפשרו לה לעזוב ליריבה הישירה על האליפות. קרויף שילם על בן רייכרט, חסן אבו זייד ושלומי אזולאי הקשר סכומים גבוהים יותר, והם לא התקרבו לתרומה של ראדי, שפשוט לא זכה ליחס ולמעמד לו הוא היה ראוי.

קשר: דור מיכה
תקופה במועדון
: 2011-2019
למה נבחר? באמת יש מה להוסיף? מאסטרו, המוסר הטוב בכדורגל הישראלי ויותר מהכל: צהוב בנשמה. השחקן שעלה לבוגרים כהבטחה הצליח לבסס את עצמו כאחד מהשחקנים הכי טובים בכדורגל הישראלי ושחקן העונה הנוכחית. שמות נוצצים באו ועזבו, שחקנים בסכומי עתק הגיעו על חשבונו, אך הוא תמיד הצליח לבסס את מקומו בהרכב ולא משנה איזה מאמן עומד על הקווים עד שהפך לקפטן השני של הצהובים. אין בכלל ספק, דור מיכה כבר שייך להיכל התהילה של הצהובים.

חלוץ: אלירן עטר
תקופה במועדון: 2010-2013, 2017-2019
למה נבחר? תאהבו אותו יותר או פחות, כנראה שאם אתם צהובים בנשמה, על השחקן הזה אין שום מחלוקת. אלירן עטר של מכבי ת"א הוא אחד משחקני ההתקפה הטובים בישראל. 22 שערים בעונת האליפות (2012/2013) ועוד אינספור שערים ואהבת קהל הפכו את אלירן עטר לבאנקר בצהוב. 4 עונות שהוא מעמיד מספרים דו ספרתיים במכבי ת"א, במה שצפוי לסדר לו עתיד במועדון לעוד שנים רבות.

חלוץ: ערן זהבי
תקופה במועדון: 2013-2016
למה נבחר? באמת צריך להוסיף? 99  שערי ליגה, 15 שערים באירופה, הבקעות שסידרו תארים, מקום בשלב הבתים של ליגת האלופות ומכירה ב-8.5 מיליון דולר לגוואנגז'ו ר.פ. מי שהגיע כ"עוד ליגיונר" שחזר לאחר שנכשל באירופה, הפך בצהוב לכוכב הכי גדול של הכדורגל הישראלי, מה שספק אם מישהו חשב שיהיה באיזה שהוא שלב קודם בקריירה שלו. בינגו.

חלוץ: ראדה פריצה
תקופה במועדון: 2013-2015
למה נבחר? הענק השבדי שאף אוהד ב"ש לא שכח, וכנראה גם לא ישכח. פריצה חתם בינואר 2013 כמי שאמור לתת פוש אחרון לצהובים בניסיון לשבור את תקרת הזכוכית ולזכות באליפות ראשונה אחרי 10 שנים. מלבד החיבור המיידי שלו למועדון, השבדי עשה ככל העולה על רוחו מול הגנות הליגה, שלא הצליחו להתמודד עם העוצמות הפיזיות שלו. בעקב, ברגל, בראש, פריצה היה שם כדי לשבור שוויון, ולהפוך לזה שכזה שמהווה דוגמא לחלוץ הזר שכל קבוצה רוצה להחתים.

 הצביעו בסקר