פריצת דרך: למה מכבי חיפה הימרה על דולב חזיזה?

הבישולים ומסירות המפתח, האגרסיביות במרכז השדה ונורת האזהרה שחייבת להדאיג. חיפה הימרה על חזיזה אחרי עונת שיא שלו, אבל האם הוא יצליח אצלה? ניתוח ההחתמה

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  21.06.19 - 20:35
תחילת כתבה

אחרי אינספור ביקורות על הרכש שלא הגיע, מכבי חיפה הנחיתה חיזוק בדמות יובל אשכנזי ודולב חזיזה מבני יהודה. השניים שהרשימו מאוד בכתום, יקבלו צ'אנס ראשון בקבוצה גדולה, בתקווה לנסות ולהרשים גם בכרמל. בסיפור הסינדרלה של יובל אשכנזי עסקנו לא מעט אשתקד, אבל ההצלחה של דולב חזיזה הייתה מתחת לרדאר. המסמר בחדר ההלבשה הפך לשחקן העונה של האוהדים הכתומים בזכות עונת שיא בקריירה, שנעצרה לפני כמה שנים עקב פציעה קשה. אז מה דולב חזיזה יכול לתת למכבי חיפה? חפרנו בנתוני הסטטיסטיקה, שמספרת את סיפורו.

ראשית, יכול מאוד להיות שאחת הסיבות שמרקו בלבול בחר בשני שחקנים מבני יהודה היא ההצלחה שלהם במערך ה-3-5-2 של יוסי אבוקסיס, אותה מרקו בלבול מנהיג גם בכרמל. השניים "החזיקו" את מרכז השדה הכתום, ואיפשרו למגנים התוקפים (קונטסנטין ובלטקסה) לצאת קדימה ולתרום התקפית, כך שייתכן שאת התפקיד הזה ימלאו ארנסט מאבוקה ואיקווים אוטין.

מבשל יותר מכל שחקן של מכבי חיפה
בשורה התחתונה, מכבי חיפה זקוקה לשחקנים שיביאו לה מספרים. בשנה שעברה חזיזה כבש 3 שערים ובישל עוד 7. שורת האסיסטים שלו בהחלט מרשימה, והייתה לרוב כתוצאה מהתקפות מתפרצות ומסירות עומק מתוחכמות. לצורך השוואה, המבשל המצטיין של חיפה אשתקד היה ארנסט מאבוקה עם 6, בעוד מקסים פלקושצ'נקו וירדן שועה אחריו עם 5 (רובם כמובן בהפועל חיפה ובבני יהודה. שחקני הקישור הירוקים אשתקד כמעט ולא בישלו, כשכרים פריי שכנראה לא ימשיך רשם 3 כאלה. לנטע לביא וג'ורג' מנדז'ק, קשרי מרכז השדה עימם הוא עשוי להתחרות, יש בישול אחד בלבד, מה שמראה על הערך המוסף שלו מבחנה התקפית.

גם מבחינת האיומים, חזיזה מדורג בפסגת הליגה עם 52 כאלה העונה על השער. הנתוןה זה היה מסדר לו את המקום השישי בכרמל (אחרי רוקאביצה ועוואד), כשהיכולת הזו שלו יכולה לרווח את המשחק ולגרום להגנות לצאת כדי לשמור עליו, ובכך שחקנים אחרים יוכלו להתפנות למסירה.

משתחרר מהר בזכות דריבלים ומסירות
מכבי חיפה לובשת שני כובעים במשחקי הליגה. מל רוב הקבוצות היא דומיננטית וצריכה לפרוץ מערך מבוקר, בעוד מול הגדולות דוגמת מכבי ת"א והפועל ב"ש, הרבה פעמים ראינו אותה מתגוננת ויוצאת למתפרצות. לשני סגנונות המשחק האלה חזיזה בהחלט יכול לתרום, שכן הוא במקום הרביעי בליגה מבחינת דריבלים מוצלחים (92).

לצורך השוואה, כרים פריי, שהרשים פעמים רבות בזכות היכולת שלו להשתחרר ולצאת קדימה, רשם 69 כאלה (מקום ראשון בחיפה), כשאחריו אפשר לראות את ג'ורג' מנדז'ק (62). חזיזה יודע לנצל את הכשרון שלו כדי לצאת מהר קדימה ולחלוף על פני יריבים. כאמור, מסירות עומק הן עוד נדבך במשחק שלו, כשהוא רשם אשתקד 27 כאלה. יחד עם מקסים פלקושצ'נקו השניים וקשר אחורי דומיננטי (נטע לביא, ג'ורג' מנדז'ק, יובל אשכנזי), חיפה תוכל להרכיב שלישייה מאוזנת.

מתקל בחסד, אבל בעל נקודת תורפה משמעותית
התדמית של דולב חזיזה בגלל אופיו הצבעוני יוצרת לעיתים רושם כאילו מדובר בשחקן "רך", אבל בפועל הוא שחקן די קשוח. חזיזה מדורג במקום השני בליגה מבחינת כמות התיקולים (185), כשנטע לביא משלים את הרביעייה הראשונה. הקישור "הרך" של הירוקים בשנים האחרונות זקוק לקצת "רוע", וחזיזה בהחלט נותן את הנדבך הזה מבחינת הנכונות והרצון שלו "לחתור למגע".

ובכל זאת, יש נורת אזהרה משמעותית אחת מהעונה החלומית של חזיזה. הקשר מדורג במקום החמישי בליגה מבחינת איבוד כדור בחצי של קבוצתו (57), נתון שבהחלט מעיד עדיין על חוסר הניסיון שלו. האיבודים הללו עלולים לגרום לספיגת שערים וגם לאיבוד הביטחון, כך שמרקו בלבול יצטרך לעבוד איתו על נושא האחריות במשחק שלו.

ובכל זאת ולמרות ההצלחות בשנים האחרונות, מכבי חיפה זה לא בני יהודה. הרבה שחקנים הגיעו מקבוצות בסדר גודל נמוך יותר והלכו לאחור בסיר הלחץ הירוק. רק לפני שנה וחצי חזיזה היה שחקן ספסל בהפועל ר"ג אחרי שהציג יכולת ירודה, כשהעונה האחרונה הייתה עונת השיא בקריירה. אם יצליח לעמוד בלחץ בחיפה, הוא יוכיח שהעונה הזו היא לא היוצאת מן הכלל, אלא היא מה שהוא באמת שווה.