"ההחתמה של עלי מוחמד בבית"ר? ניצחון גדול שלי"

המאבק בלה פמיליה ובגזענות ("חוגג צריך להשלים את המלאכה ולצרף שחקן מוסלמי") וההנהלה החדשה ("מחליפים שולחן ומקלדת וקוראים לזה לבנות מועדון"). אלי טביב פותח את הפה בראיון ל"5 באוויר", מדבר על חזרה להפועל ואיך כמעט צירף את ראדי לבית"ר

מערכת אתר ערוץ הספורט  18.06.19 - 14:17
תחילת כתבה

שנה עברה מאז שאלי טביב עזב את בית"ר ירושלים ואפשר להגיד שהיא השתנתה מהקצה אל הקצה. בחמש השנים תחת הבעלים לשעבר, הצהובים שחורים נאבקו בצמרת לצד שלל תקריות שנויות במחלוקת ובעונה החולפת נאלצו להתרגל לעידן חדש תחת משה חוגג ומאבק נגד הירידה. בראיון ל"חמש באוויר", טביב פתח את הלב ולא היסס לעקוץ את ההנהלה הנוכחית של המועדון מהבירה.

הנושא העיקרי בו בית"ר מתעסקת בתקופה האחרונה הוא החתמתו של עלי מוחמד, שהובילה לשלל תגובות מכוערות מחלק מאוהדיה. "אני מרגיש ניצחון גדול בהחתמת מוחמד", הכריז טביב ודיבר על המאבק שלו בגזענות. "אני לא צריך להזכיר שהכל התחיל בשנה השניה שלי בבית"ר, אחרי תקרית שרלרואה. אמרתי שאני לא מעוניין לעבוד עם החוליגנים, כי אי אפשר לשדרג מועדון כשיש אנשים כאלה בקהל. במשך שלוש שנים שנלחמתי בארגון הזה, לה פמיליה. ביקשתי לסגור את היציע המזרחי. נלחמתי מול הקהל".

"הייתה לי שיחה עם רונן קצב לפני שמכרתי את הקבוצה", חשף טביב. "רציתי להביא את מהראן ראדי, אבל הוא אמר לי שהוא לא מוכן להיכנס לכל הבלאגן הזה. רציתי להביא את ראדי לבית"ר והוא לא רצה. רציתי להביא שחקן שיכול לחתום בבית"ר י-ם".

"אני חושב שחוגג עדיין לא השלים את המלאכה. הוא צריך להשלים את המלאכה ולהביא שחקן מוסלמי", הוסיף טביב. "הקהל מבין היום שלא יהיה לו צ'אנס שיבוא בעלים אחר שירכוש את הקבוצה הזאת. הם יצטרכו להשלים עם העובדה הזאת. במשך שנים חיפשתי רוכש ולא מצאתי. הקהל מבין שאין לו ברירה: לא יבוא רוכש במידה שחוגג יעזוב".

"לולא התקריות הגזעניות שהיו באירופה, הייתה לי מוטיבציה גדולה יותר להשקיע במועדון. תמיד היה לי את הספק הזה: 'למה להשקיע?'", טען אקס בית"ר. "הטיפ שלי לחוגג הוא לא לוותר לקומץ בשום פנים ואופן. הוא צריך ללכת עד הסוף. הוא צריך להביא שחקן שהוא מוסלמי, נקודה. ואז ארגיש שהניצחון הושלם. זה ניצחון חלקי, אבל לא מושלם".

אמרו על חוגג שהוא בונה מועדון, משהו שלא היה בעידן טביב. הבעלים לשעבר לא נשאר חייב ועקץ: "לא אהבתי את זה שאמר שלא היה מועדון. איך אפשר להגיד כזה דבר על קבוצה שמגיעה בכל שנה לאירופה? זה מועדון כדורגל שהגיע להישגים האלה. איך אפשר להגיד כזה דבר שאין מועדון. זה שמחליפים שולחן ומקלדת נקרא לבנות מועדון? היו תשלומים בזמן בתקופתי, היה כדורגל יפה, הישגיות, הכל היה. הם כמעט ירדו ליגה בשנה שעברה, עם תקציב של 65 מיליון ש"ח. זה לבנות מועדון? מוכן להגיע בכל שנה לאירופה ושיגידו שאין מועדון".

"עם תקציב כמו שחוגג העמיד בבית"ר, אני הייתי חושב רק על אליפות, לא פחות מזה. לא פלייאוף עליון ולא אירופה, רק אליפות. אם בית"ר לא זוכה באליפות עם התקציב הזה, מדובר בכישלון. אבל אם יתנו לאלי אוחנה, יוסי בניון ורוני לוי להשלים את הפאזל, אז בית"ר יכולה לרוץ".

גם על מינוי רוני לוי היה לטביב מה להגיד: "אחרי שחוגג פיטר את גיא לוזון, המלצתי לו למנות את רוני לוי, אבל הוא העדיף לקחת את ניר קלינגר. רוני לוי המאמן הכי בכיר בכדורגל הישראלי. עבדתי עם רוני לוי והסתדרנו טוב. יש לו הרבה ניסיון, הוא איש כדורגל, אדם שאוהב את הכדורגל ונותן את כל כולו".

ומה עם הריב המתוקשר עם יוסי בניון, שהוביל לעזיבתו למכבי פתח תקווה בזמנו? "כל מה שהתקשורת ניסתה לנפח בכלל לא נכון. אין לי דבר נגד בניון, אני אישית הבאתי אותו, למרות התנגדות של כמה שחקנים ואנשים מתוך המערכת. האמנתי בניסיון שלו כאחד השחקנים הגדולים שהיו כאן וחשבתי שהוא יכול לעזור לי מבחינה מקצועית. אני מאוד מעריך אותו והמינוי שלו למנהל מקצועי הוא נכון מאוד. הוא יכול לתרום מהניסיון המקצועי שלו".

לפני בית"ר ירושלים, טביב היה כמובן בעלי הפועל ת"א, איתה זכה בדאבל. כשנשאל האם ישוב אליה טען: "זה מועדון גדול, אבל אני עדיין לא חושב בכיוון של לחזור לשם. אני פוגש הרבה אוהדי הפועל ת"א, שהיו מהמתנגדים הגדולים שלי וגם אנשים מהאולטראס שאומרים לי שהם מצטערים. השארתי שם שחקנים טובים. חיים רמון אומר שקיבל מועדון מפורק, אבל הוא קיבל קבוצה נקייה מחובות. הפועל ת"א? נבר סיי נבר".

על מכבי חיפה והפועל ב"ש אמר טביב: "אלונה ברקת רצתה להגיע לפוליטיקה וזה לא צלח. היא יכולה להמשיך לעשות דברים יפים בהפועל ב"ש. אני ויענקל'ה שחר הכי ותיקים בכדורגל הישראלי כבעלים, הוא עשה הרבה דברים טובים בכדורגל הישראלי, אבל אי אפשר להשוות את ההתמודדויות שלו עם הקהל הנפלא של מכבי חיפה, לבין מה שעברתי בהפועל ת"א ובבית"ר י-ם. עד עכשיו אני לא רואה שום דבר שונה במכבי חיפה, אבל עוד חודש נדע. אם בחיפה לא יעשו שינויים קיצוניים היא לא תתמודד על האליפות. הקאדר הזה לא יכול להתמודד עם מכבי ת"א ובית"ר י-ם".

"אני לא אומר לעולם לא על חזרה לכדורגל. קיבלתי המון הצעות מקבוצת כדורגל, גם מליגת העל. הציעו לי לקחת קבוצות מבלי לשלם, רק לבוא לקחת אותן ולא רציתי. עם כל הכבוד לכדורגל של מכבי תל אביב והפועל באר שבע, עוד לא קמה קבוצה ששיחקה כדורגל כמו הקבוצה שלי בהפועל ת"א", הכריז טביב וחתם: "הכדורגל הישראלי יורד ברמה משנה לשנה והשנה תהיה עוד ירידה. עם כל הכבוד למכבי ת"א, עדיין לא ראיתי כדורגל גדול ממנה. עם תקציב כזה המבחן האמיתי של ולדימיר איביץ' הוא באירופה. נקודה".