"ההנהלה רצתה, בלבול לא": תעלומת בן חיים בחיפה

איך שחקן מהליגה ה-5 בצרפת מונחת להתרשמות במועדון גדול כמו מכבי חיפה? בקבוצה הצהירו שהנבחן ששוחרר הגיע לבקשת הצוות המקצועי, אבל בשיחה עם ערוץ הספורט הקשר מציג תמונה אחרת. הסיפור המוזר מאחורי המבחנים של היהודי

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  02.09.19 - 14:06

תגיות: מכבי חיפה

תחילת כתבה

בשביל להגיע למצב שאתה לובש את המדים של מועדון גדול כמו מכבי חיפה, צריך להוכיח את עצמך בגדול במקום אחר. ככה זה, מועדון עם תקציב גדול, קהל אוהדים שכולל מאות אלפים ומסורת, שגם מספר שנים לא מוצלחות לא תמחק.

שנה אחרי שנה הירוקים מנחיתים שמות נוצצים עם רזומה מרשים, בין אם זה זרים ששיחקו בליגות גדולות או כוכבים מליגת העל, אלא שסיפור אחד בקיץ החולף היה חריג בנוף.

בתחילת אוגוסט מכבי חיפה הוציאה הודעה רשמית לפיה קשר יהודי צרפתי, ג'וליאן בן חיים בן ה-22, יתחיל בהתרשמות בקבוצה לבקשת הצוות המקצועי (לשון ההודעה).

ההחלטה להנחית את בן חיים על פניו די מפתיעה, לאור הרזומה הדי דל שלו שנע בין דקות משחק בליגה החמישית לליגה השלישית בצרפת. אחרי תקופת התרשמות קצרה, אותו בן חיים שוחרר, והשבוע חתם בבפוריאני אגליאני מהליגה החמישית בצרפת (ליגה בה כבר שיחק במהלך הקריירה).

אז מה בכל זאת גרם למכבי חיפה לחשוב שהוא עשוי להתאים לה? ז'וליאן בן חיים מספר בשיחה עם ערוץ הספורט מה לא עבד במכבי חיפה מבחינתו ויותר מעניין, מי לטענתו באמת רצה שיהיה במכבי חיפה: לא הצוות המקצועי.

"מכבי חיפה זה מועדון גדול, קבוצה גדולה שידועה בצרפת. יצרתי קשר עם מכבי חיפה הודות לסוכן שאני בקשר איתו מצרפת", הוא פתח את דבריו. כשנשאל מי הסוכן שייצג אותו בקשר עם מכבי חיפה, בן חיים מנסה לשמור על חשאיות, מסיבה לא ברורה: "לא אוכל להגיד את שם הסוכן, אני מצטער".

כשנשאל לגבי מי האיש מתוך מכבי חיפה שהנחית אותו, גם אז הוא מסרב לציין שמות: "לא אוכל להשתמש בשמות. אני מצטער".

בהמשך, בן חיים ניסה להסביר מה קרה בתקופתו הקצרה בישראל. "לא נתנו לי צ'אנס להוכיח את עצמי. חד משמעית הגעתי כדי לחתום, אבל אז ביקשו ממני להתאמן עם הקבוצה כדי להראות שאני ברמה המתאימה לחיפה", הוא מסביר, "המאמן לא נתן לי לשחק. התאמנתי, ביצעתי חימום עם הקבוצה, אבל ברגע שהיו משחקים באימון, לא השתתפתי. נכון, היה לי מכשול עם השפה, בגלל שדיברתי צרפתית, אבל לא חושב שנהגו בי בצורה נכונה. איך אני יכול להוכיח את עצמי, אם לא נותנים לי לשחק?".

אז אם בהודעת המועדון נכתב שהוא הגיע לבקשת הצוות המקצועי, מדוע אותו צוות מקצועי לא נתן לו להיבחן? גם לזה לבן חיים היה הסבר. "אסף בן דוב המנכ"ל מאוד האמין בי. הוא זה שמאוד רצה אותי. לצערי, המאמן לא רצה", הבלם/קשר מסביר, "המאמן בכלל לא רצה לתת לי שום צ'אנס. שיחקתי 3 דקות במשחק אימון נגד באקה אל גארביה מהליגה השלישית רק בגלל ששחקן נפצע, וכך אי אפשר להתרשם ממני. אפשר להגיד שההנהלה רצתה אותי, אבל המאמן לא".

אז נכון, אומנם ז'וליאן בן חיים לא חתם בסופו של דבר במכבי חיפה, ובליגות הנמוכות בישראל ובעולם בכלל אפשר למצוא כשרונות גדולים, אבל מגרסתו של בן חיים, נותר רק לתהות מי באמת זה שהנחית אותו בישראל. על פי השיחה עימו, אפשר ללמוד שבלבול כלל לא רצה אותו, אז מי כן החליט בהנהלה שמקצועית שחקן שבשיאו שיחק בליגה השלישית בצרפת, מגיע צ'אנס ומדוע הוא מסתיר מי הסוכן שיצר את השידוך? את התשובות כנראה רק השחקן ומכבי חיפה יודעים.

תגובת מכבי חיפה: "חלק מעבודת מחלקת הסקואטינג במכבי חיפה, היא למצוא שחקנים יהודים בעלי פוטנציאל ברחבי העולם.  בן חיים הוצע למחלקת הסקאוטינג שלנו לפני מספר חודשים. הוחלט להביאו לישראל למבחנים.  היחידים שיכולים לקבל החלטות וקיבלו הם אנשי הצוות המקצועי בראשות המאמן מרקו בלבול, שלא התרשמו מביצועיו ולכן שוחרר הנבחן".

"עשרות שחקנים נוחתים בליגת העל מדי שנה בישראל למבחנים, חלקם מצליחים להרשים, רבים אחרים לאו ולכן משוחררים. מנקודת מבטנו, ערוץ הספורט הדוגל בגישה ואג'נדה כנגד מכבי חיפה מתוך מטרה לפגוע במועדון, בחר להביא סיפור של נבחן בניסיון נואש שוב להטיל דופי במועדון. בסיכמו של יום מדובר בנבחן יהודי שהגיע לישראל ולא הרשים ולכן לא הוחתם ותו לא".