"לא יכולתי לראות כדורגל, לעיתים נגעלתי מהמשחק"

התקופה הקשה בהפועל ת"א ("ידעתי שזה הסם של חיי"), הרנסנס בכפ"ס ("בניתי קבוצה בצלמי") והפנטזיה ("יש איזה מקום בדרום שנכנס לי ללב"). אופיר חיים נובר בפצעי העבר

גיל לוין
גיל לוין  19.10.19 - 07:15
תחילת כתבה

צפו בכתבתה של גיל לוין מתוך 'חדשות הספורט' ->>

כמעט שנה חלפה מהרגע בו אופיר חיים חשב שהוא מקבל את הזדמנות חייו, כשזכה לשיחת טלפון מהאחים ניסנוב שביקשו ממנו לאמן את הפועל ת"א. הרומן הקצר כזכור ארך 40 ימים מטלטלים בלבד ומאז הספיק חיים להעפיל עם הפועל כפר סבא ולשוב לליגת העל מהדלת הראשית.

היום (שבת) לראשונה מאז שעזב בטריקת דלת, יגיע חיים לפגוש בליגה את המועדון שלא רצה בו. "באותה תקופה היה לי מאוד קשה, הרגשתי זוועה. היה לי קשה עם כדורגל והיו רגעים שנגעלתי מהמשחק הזה. ממש לא יכולתי לראות, לשמוע או לדבר על כדורגל", נזכר המאמן.

למרות התקופה המטלטלת שעבר ואפילו בדיעבד, לחיים אין חרטות: "הייתי לוקח את הג'וב בכל מצב. כשהפועל תל אביב קוראת לך אתה לוקח. פשוט הייתי מתנהל אחרת", סיפר. "כשיש לחץ עושים טעויות. הם כבר אמרו שהם טעו בפיטורים שלי ומבחינתי זה אומר הכל".

גם היום ממרחק הזמן, חיים עדיין זוכר היטב את מסיבת העיתונאים הבלתי נשכחת במתחם חודרוב, בה הציג אותו שרון ניסנוב כ"מאמן העתיד של ישראל". תואר אולי קצת חסר פרופורציה לעומת ההזדמנות הקצרה לה זכה במועדון האדום.

"כבר אמרתי אחרי האמרה הזאת שניסנוב אמר, שאני אעשה הכל כדי להוכיח שהוא צדק ואני חושב שלא ירחק היום שכולם יראו שהמקום שלי הוא בין המאמנים הטובים בארץ. לאט, לאט, אני מאמין בעבודה קשה. יש לי את הסבלנות שלי ואני אגיע לשם".

מי שכן האמין במאמן הצעיר, הוא יצחק שום, הבעלים ואחד הסמלים הכי גדולים של המועדון הכפר סבאי. שנתן לו את ההזדמנות לשוב לליגת העל מהדלת הקדמית ולבנות לראשונה קבוצה בליגה של הגדולים בצלמו ובדמותו במטרה אחת – לשרוד את עונת החזרה שלהם לקדמת הבמה של הכדורגל הישראלי.

"היום יצחק בכובע של הבעלים, אז הוא כמעט ולא מעורב. הוא מגיע לראות אימונים, יושב ביציע והולך הביתה. לא יוצא לנו יותר מדי לדבר על הקבוצה", מספר חיים על הקשר עם מאמן העבר והבעלים הדומיננטי כיום, "כשהוא כן רוצה לדבר על כדורגל, אני תמיד שמח. יש הרבה מה ללמוד ממנו".

עם מגבלות כספיות רבות, בניית הקבוצה לא הייתה תהליך פשוט במועדון הירוק, וחיים בנה סגל על טוהר הרעב והאמביציה. הגיל, הניסיון או השם, לא היה מבחינתו פקטור. "התקציב הוא הכי נמוך בליגה, אמרנו לא פעם ולא פעמיים, שהכסף לא רץ על המגרש קודם כל זה לב ונשמה. לא חסר שחקנים מוכשרים במדינה שעדיין לא פרצו והחוכמה היא למצוא אותם".

בינתיים, אחרי שישה מחזורים, אפשר כבר להגיד שהפועל כפר סבא היא המרעננת של הליגה. העולה החדשה מציגה, לפחות עד כה, פתיחת עונה שעולה על כל הציפיות, כשנכון להיום היא במקום השישי בטבלה עם שמונה נקודות מתוך 15 אפשריות. ולפחות לפי המאמן, המתכון פשוט – שמחת חיים.

"יש את המשמעת, הטקטיקה והעקרונות משחק שלנו, אבל לתוך זה צריך להביא גם שמחת החיים", מספר המאמן על חדר ההלבשה אותו הגדירו השחקנים הוותיקים בכפר סבא, ביניהם עומר פדידה, כהכי שמח שידע המועדון בעשור האחרון. "יש פה לב גדול. אני תמיד רוצה להגיע לשחקנים שלי דרך הכיף. יש קבוצות שאתה רואה אותן על המגרש סובלות. הקבוצה שלי משוחררת, באה לשחק כדורגל, להנות ולנצח".

"יחד עם זה, השחקנים שלי יודעים שיש קו אדום שאסור לחצות אותו. הם יודעים שאני יכול להיות חבר הכי טוב עד המגרש וגם אחרי האימון, אבל באימון עצמו אין חוכמות. צריך לעשות מה שאני מבקש ואם הם לא עושים את זה אז יש תגובה שיכולה לעלות להם בהרכב, הדבר שהכי חשוב לשחקן כדורגל".

למרות שהליגה רק התחילה והכדורגל, בעיקר בארצנו הקטנה, מלא בהפתעות, בכפר סבא בטוחים בסיכויי ההישארות שלהם בליגת העל. "אין שאלה כזאת "אם נישאר".. אם אני אגיע למשחק או לעונה כשאני מפקפק ביכולות שלי או של הקבוצה - אין לי סיכוי לשרוד. אני לא מנסה לשכנע את עצמי. אני באמת מאמין בזה שאנחנו באמת קבוצה מספיק טובה בשביל להישאר בליגה ולעשות עונה טובה" קבע חיים.

מי שמכיר את אופיר חיים, יודע שהוא לא מסתכל רק על חלקת האלוהים הקטנה שלו וממש לא מפחד לכוון גבוהה גם בתכניות לעתיד, במועדון בו השאיר את החותם הגדול בקריירה שלו כשחקן. "בעוד 5 שנים? אני מקווה שכבר אהיה מאמן בקבוצה גדולה. יש איזה מקום בדרום בתוך הלב שלי. להיות מאמן הפועל ב"ש זה באמת החלום הגדול, להגיע לשם יהיה מבחינתי שאיפת השאיפות".