"לא אעביר את הפועל ת"א לאלי טביב. יש לי אחריות"

זאב גרינברג, מבעלי המועדון האדום, לא שמר בבטן בראיון ב"5 באוויר": על הקהל ("הצלנו את הקבוצה, ועכשיו מקללים?"), דמארי ("נראינו רע מאוד בסאגה ההיא"), טביב ("הוא לא ראוי") והעתיד ("הפועל זקוקה לבעלים אחרים, אך אני לא רוצה שיחריבו את מה שעשינו")

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  23.10.19 - 14:25
תחילת כתבה

מה לא עבר על הפועל תל אביב בעשור האחרון? אולי קשה להאמין, אבל העובדה בשטח היא שעוד לפני פחות מ-10 שנים - שיחקו האדומים בשלב הבתים של ליגת האלופות (ואפילו נהנו משער נדיר במספרת של ערן זהבי). מאז חווה המועדון מחאה חריפה נגד הבעלים, ירידת ליגה וגם הליכה לפירוק.

בהפועל תל אביב קיוו שהעונה החדשה תביא איתה בשורות חדשות, אחרי קיץ שכלל רכש מאסיבי ובראשו מאור בוזגלו, אבל אחרי שבעה מחזורי ליגה - מוצאים את עצמם האדומים עם ניצחון בודד ושבע נקודות בלבד, שלוש מעל לקו האדום.

כיאה לעולם הכדורגל, התוצאות הרעות על הדשא מובילות לחוסר סבלנות מצד האנשים ביציע, וחלק מהם החל לאחרונה במחאה נגד הבעלים והמאמן ניסו אביטן בדרישה לשינוי. היום (רביעי), בראיון ל"5 באוויר" בערוץ הספורט, הגיב אחד הבעלים, זאב גרינברג, למחאה המתרחבת ולא שמר שום דבר בבטן.

"אלי טביב? הוא לא ראוי"
"אני לא מסוגל להבין, למרות כל הניסיונות שלי, איך אוהד אמיתי מקלל את ההנהלה שהצילה את הקבוצה לפני 3 שנים", אמר גרינברג והוסיף: "בתור אוהד, לעולם לא הייתי יוצא למחאה נגד בעלים כמונו. אנחנו היחידים שהסכמנו להציל את הדבר הזה שנקרא הפועל ת"א, ועכשיו כועסים שאין לנו כסף? זה נראה לכם הגיוני? לא ניכנס להרתפקאות שלא נוכל לעמוד בהן".

גרינברג המשיך להתייחס למחאה ועבר לקו תקיף עוד יותר: "כשאוהדים מנסים להעיף הביתה הנהלה שכל הפשע שלה הוא שהקבוצה לא מנצחת במגרש - איזה מסר זה מעביר לבעלים הבאים? בתור בעלים אתה יכול להבטיח שתזרים כסף, שתהיה מסור - אבל אתה לא יכול להבטיח ניצחונות. יש אנשים מהצד שיוצרים את הבלגאן הזה כדי לקבל את הקבוצה בחינם. אני לא אתן את הקבוצה לאינטרנסטים האלה".

כשנשאל אם חלק מזה קשור באלי טביב, לשעבר הבעלים של הפועל ת"א, גרינברג הדגיש: "אני לא מבין את האוהדים שרוצים שהוא יחזור. אני לא אתן את הפועל תל אביב לאלי טביב. יש לי אחריות על הקבוצה. אני לא חושב שהוא בעלים ראוי".

"כן, הפועל ראויה לבעלים אחרים"
במקביל לדבריו נגד המחאה וטביב, גרינברג הבהיר: "הפועל תל אביב - ואין ספק בכלל לגבי זה -  ראויה לבעלים אחרים. על מנת שהפועל ת"א תוכל להיות כמו הקבוצות הגדולות האחרות - אנחנו צריכים בעלים כמו שלהן".

"הפועל הלכה לפירוק, אבל אף אחד לא בא והרים את הכפפה. אנחנו באנו - אחד יגיד מתמימות, אחד יגיד מאהבה, אחד יגיד מטיפשות. אני לא מילארדר, ברוך השם מצבי טוב, אבל אני לא מילארדר. אני מושקע כמה מיליונים טובים בקבוצה וזה לא פשוט בשבילי. אמרתי אז שאנסה בכוחותיי הדלים להציל את המועדון, בתקווה שמישהו יבוא בעתיד ויביא יותר כסף".

אז מה הקריטריונים מבחינת גרינברג לבעלים הבא? "אנחנו צריכים בעלים שלא יהיה תלוי בתוצאה. אנחנו היום תלויים תוצאה. פלייאוף עליון או תחתון זה הבדל של 2-3 מיליון שקלים ומבחינתנו זה משמעותי. אנחנו צריכים בעלים טוב, עם כיס עמוק יותר. אנחנו לא רוצים ממנו אגורה, רוצים שיבטיח את עתידה של הקבוצה. אני במועדון שעות כל יום, עובד פול טיים ג'וב. שמתי את העסקים שלי בצד. אני צריך לדעת שהדבר הזה לא נעשה לשווא. הקריטריון היחיד: שלא יבוא אדם ויחריב את מה שעשינו; אדם שרוצה את הקבוצה צריך לעשות דבר אחד ופשוט - לשכנע אותנו שהוא יותר טוב מאיתנו, זה הכל".

אביטן, רפואה ודמארי
מקצועית, כאמור, הפועל ת"א חווה פתיחת עונה לא פשוטה - ורק בשבת האחרונה היא רשמה ניצחון בכורה (בכל המסגרות), 1:2 על הפועל כפר סבא. "ברור שנכשלנו עד עכשיו, אין ספק. השאלה היא מה עושים מהיום", הודה גרינברג והתייחס לבניית הסגל: "היתה לנו התלבטות, למשל, בין גידי קאניוק לבין אחרים. לא בחרנו את האחרים כי הם יותר זולים. מי שקיבל החלטה - קיבל החלטה מקצועית. לבוא היום ולהגיד שטעינו זה לא הוגן. החלטות צריך לבחון ביום שהן התקבלו, ולא בדיעבד, אחרת זה לא הוגן".

"השנה, בניגוד לשנים קודמות שהיתה התערבות של הבעלים, למדנו מלקחי העבר ונתנו את המושכות ב-100 אחוז לניסו אביטן. לא היתה מעורבות ולו בעניין שחקן אחד", טען גרינברג. כשנשאל בעקבות הדברים האלה אם הוא מצטער שקובי רפואה לא המשיך על הקווים, התעקש הבעלים: "ממש לא. אני לא חושב שניסו מאמן פחות טוב מקובי רפואה".

ומה לגבי סאגת דמארי? כזכור, הנהלת הפועל ת"א הודיעה על שחרורו של החלוץ, וימים אחדים לאחר מכן הוא הוחזר לסגל. גרינברג ניסה להסביר: "קיבלנו החלטה שהיינו חייבים לקבל בתור הנהלה אחראית כי החוזה שלו היה כבד עלינו. לאחר מכן הגיעו דברים שלא קשורים לכסף, עניינים של רגש, ובסופו של יום עומר עשה כברת דרך לכיוון המועדון, והמועדון עשה כברת דרך לכיוון עומר. אני מסכים שנראינו רע מאוד באותם ימים, אבל - גם אם עומר יסיים כמלך השערים, אני אגיד שההחלטה הראשונה לשחררו הייתה נכונה. שוב, החלטות צריך לבחון על פי הזמן שבו הן קרו ולא בדיעבד. ככה צריך. זה לא הוגן לבחון את זה אחרת".