מנספורד: "הייתי לוקח את דור פרץ לאנגליה"

ראיון סיכום עם מנכ"ל מכבי ת"א. מאיזה מאמן ישראלי התרשם?

תומר לוי
תומר לוי  27.10.19 - 23:00
תחילת כתבה

אחרי קצת יותר משנתיים באחת המשרות התובעניות ביותר בכדורגל הישראלי - מנכ"ל מכבי תל אביב - בן מנספורד יסיים השבוע את תפקידו. לפני המשחק הביתי מול הפועל באר שבע, ייערך באצטדיון בלומפילד טקס לכבודו של מנספורד, שביום רביעי כבר ימריא לאנגליה, שם מחכה לו משרת המנכ"ל של בלקפול.

שנתיים במכבי ת"א הם פרק זמן משמעותי כדי לצבור חוויות, ניסיון והבנה על הכדורגל הישראלי ויותר. רגע לפני שהוא עוזב את קריית שלום, התיישב מנספורד לראיון סיכום תקופה והתייחס לכל הנושאים שעל הפרק: הקושי לנהל מועדון בצל מגבלות הפייר-פליי, השחקנים שהיה שמח לקחת איתו לאנגליה, ההחלטה להגיע מלכתחילה לישראל, הטענות של האוהדים כי לא היה עוזב בסיטואציה אחרת, וגם המזג החם שלו.

"אשתי לפעמים נבוכה ממני"
לא פעם ולא פעמיים במהלך התקופה, מנספורד לא התבייש להביע רגשות. הוא נצפה עצבני ביציעים במהלך משחקים, וגם התעמת כמה פעמים עם שופטים. כשנשאל על המזג החם הזה, ענה בכנות: "יש לי אישה ולפעמים היא נבוכה מההתנהגות שלי. אבל, אני בסך הכל רוצה לנצח. התשוקה שלי להצליח ולנצח מתאימה מאוד למנטליות של מכבי ת"א. אני לא חושב שנהייתי 'ישראלי', זו רק התשוקה שלי".

"ברק יצחקי עזר לי מאוד להבין את המנטליות בארץ", הוסיף המנכ"ל היוצא, "ברק וגם מורן מאירי גם עזרו לי להבין ולהרגיע אותי בעניין השופטים. הם אמרו לי 'אתה יכול להיכנס במחצית לשופטים ולהתווכח איתם, אבל זה לא יעזור לך ולא ישנה כלום'. הם בהחלט עזרו לי לא להסתבך עם השופטים בכמה אירועים".

"עניין הפייר-פליי לא ייעלם"
מנספורד נאלץ לנהל את מכבי תל אביב תחת מגבלות הפייר-פליי, ולטענתו הדבר ימשיך להוות אתגר עבור הבאים אחריו. "עניין הפייר-פליי לא ייעלם. למכבי יהיה אתגר גדול במציאת שחקנים ברמה מתאימה, כדי להעפיל לשלב בתים אירופי, ולא חשוב באיזה מסגרת", הדגיש והוסיף: "בקיץ הקרוב יש כמה שחקנים שמסיימים חוזה, כך שאני מאמין שיש כאן פוטנציאל לעשות שינויים והזדמנות לעשות דברים שלא נעשו בשנים האחרונות. העבודה הקשה תתחיל בקרוב ואפשר יהיה לייצר גמישות גדולה יותר בעניין הכלכלי, בגלל החוזים שמסתיימים. יש כמובן הבדל גדול, בכל הנושא הכלכלי, בהיבט של בלומפילד וההבדל הוא עצום ומורגש כבר עכשיו. אפשר לחזות קדימה את האפקט שיש לבלומפילד מהבחינה הכלכלית ויחד עם ענייני החוזים, אז אני מעריך שבקיץ הקרוב המועדון ידאג שתהיה כאן קבוצה חזקה יותר".

כשהגעת למכבי, עם הנסיון שצברת באנגליה והקשרים שיצרת, כמנכ"ל וגם כסוכן שחקנים, חשבנו שתצליח לשדרג את הקבוצה בעיקר בנושא של השחקנים הזרים. האם אתה חושב שהצלחת בזה? או שמגבלות הפייר-פליי עצרו אותך?
"זו שאלה מעניינת. אני חייב להגיד שנאלצנו להתנהל בעיקר בשוק השחקנים החופשיים, מול כאלה שלא צריך היה לשלם דמי העברה כדי לצרפם. מאז שאני במכבי, שילמנו ממש מעט פעמים עבור שחקנים. נאלצנו לעשות רכש בתנאים די מגבילים ואז אתה צריך למצוא שחקנים עם ראש פתוח ורצון להגיע לישראל. לי אישית לא הייתה בעיה להגיע לכאן, ומצאתי את המדינה הזאת מרתקת, אבל זה אתגר גדול להביא זרים לישראל, בין אם קוראים לך בן, אלונה או ג'ורדי קרויף. וכשאתה לא יכול לשלם דמי העברה, אתה נאלץ לעשות ויתורים והתפשרויות, כמו עם יאניוטיס, שלא שיחק כמעט כל העונה שעברה. אני מסתכל לאחור על ההחלטות שקיבלנו, עם הגבלות הפייר-פליי, ואני חושב שעשינו עבודה לא רעה בכל מה שקשור לבניית הקבוצה, שזכתה באליפות בעונה שעברה ונמצאת גם עכשיו בצמרת. יחסית לזה שהוצאנו אפס יורו בדמי העברה על הזרים, אני חושב שעשינו עבודה טובה".

"ההחלטה לעזוב קשה פי כמה"
כשנשאל מה היה קשה יותר עבורו - להגיע מלכתחילה לישראל או לעזוב - הבהיר מנספורד באופן חד משמעי: "ללא ספק, ההחלטה לעזוב הייתה יותר קשה. ההחלטה להגיע לישראל הייתה די קלה בשבילי. עזבתי אז את לידס ואיבדתי את משרתי ואז הגיעה ההצעה ממכבי ת"א, שעבורי זו "מנצ'סטר יונייטד" של ישראל. מועדון ענק, עם פוטנציאל של קהל ואצטדיון חדש שהולך ונבנה באופק. פגשתי את מיטש וג'ק וג'ורדי קרויף כמובן ומיד נענתי להצעה לאתגר הגדול, של משרה מחוץ לאנגליה. לא הרבה אנשי כדורגל אנגלים יוצאים לעבוד מחוץ למדינה, בעיקר בגלל כמות הליגות והקבוצות המקצועניות שיש. אז עבורי, לעזוב עכשיו את החברים, היא פי כמה קשה יותר, מההחלטה להגיע לישראל מלכתחילה".

"זו היתה החלטה מאוד קשה עבורי ואני חושב שהיא תפסה את האנשים במועדון בהפתעה גמורה", סיפר מנספורד והוסיף: "גם בשבועות האחרונים, כשכבר ידעתי שאני בדרך לעזוב, השתדלתי לעשות את עבודתי על הצד הטוב ביותר ומה שהיה לי חשוב, זה שמכבי תמשיך להצליח. המורשת שכל מנכ"ל או מנהל בכיר משאירים אחריהם באה לידי ביטוי באופן שבו העסק או החברה ממשיכים לתפקד אחרי שהם עוזבים".

ברשתות החברתיות ובהרבה פורומים של אוהדים, נטען שאם מכבי הייתה כעת בעיצומו של קמפיין שלב בתים בליגת האלופות, אתה לבטח לא היית עוזב. מה יש לך לומר על זה?
"אני בהחלט יכול להבין אותם. הקמפיין שעשינו בשלב הבתים של הליגה האירופית ב-2017/18, היה מרתק עבורי והעובדה שאני עדיין בקשר עם המנכ"ל של ויאריאל, שהיו איתנו באותו בית. אבל המציאות היא שאנחנו, לצערי אגב, לא במסגרת אירופית ואני לא בטוח שזה היה ממש משפיע בסופו של דבר על ההחלטה שלי. זו בהחלט ספקולציה מעניינת והגיוני שהאוהדים חושבים כך, אבל קשה לי ממש להגיב על זה. המועדון הזה גדול יותר מכל אדם שעובד בו, בטח יותר גדול ממני, ובסופו של דבר הייתי צריך לקבל החלטה מהשיקולים שלי".

התראיינת בקיץ, כשהחלה מכירת המינויים, ואמרת באופן חד משמעי "לא עשינו טעויות בבניית הקבוצה". האוהדים של מכבי מאוד לא אהבו את האמירה. האם בדיעבד אתה מצטער על המשפט ההוא?
"אני לא מצטער. אני אחד שרוצה תמיד לנצח, ורוצה להיות יותר טוב ולעזור למכבי לנצח. אני חושב שבאותה נקודת זמן, כשהיינו לפני הגומלין מול סודובה, זה היה חשוב שהשחקנים יידעו וירגישו שאנחנו מאמינים בהם ואני עדיין מאמין בהם גם היום. זה היה חלק מהמסר שניסיתי להעביר באותו ראיון. יכולתי להגיד כמובן, שעשינו כמיטב יכולתנו ושיכולנו לעשות טוב יותר בבניית הסגל, אבל באותו זמן, אני חושב שזה לא היה נכון לומר. בנוגע להבאת החלוץ, אתם חייבים לזכור, שהיה לנו סכום כסף מוגבל והיינו צריכים להביא מגן ימני וחלוץ ושאחד מהם יהיה ישראלי, אז אני חושב שבסכום הכסף שהיה לנו, עשינו את הכי טוב שיכולנו. בסיפור של אדריאן דלמאו, למשל, אין ספק שהיינו צריכים לשים עליו יד, כשהוא שיחק בליגה הספרדית השנייה, לפני שעבר לליגה הראשונה בהולנד ואז גם המחיר שלו עלה. אלה דברים שאתה לפעמים מבין בדיעבד".

איביץ', מאמן ישראלי והשחקנים
כשנשאל על אנשים במועדון באופן פרטני, למנספורד - באופן לא מפתיע - היו רק מילים חמות מאוד. "איביץ' מאמן מדהים ואני בהחלט מאמין שבסופו של דבר הוא יאמן באחת מחמש המדינות הבכירות ביבשת", פירגן האנגלי, "אני לא יודע באיזה ליגה בדיוק, כי למשל גם הצ'מפיונשיפ באנגליה היא מדהימה, עם כסף גדול ועם צ'אנס אמיתי להעפיל לארץ המובטחת שזו הפרמייר-ליג. אני יכול להגיד רק מילים טובות עליו ואני ממש אשמח, אם איכשהו בעתיד, באופן משוגע ולא ייאמן, תהיה לי הזדמנות נוספת לעבוד איתו. כמובן שזה לא יקרה כל עוד הוא בקשר חוזי עם מכבי, כי ג'ק ומיטש קשים מדי מכדי לנהל איתם משא ומתן".

במידה שגולדהאר יתקשר אליך ויבקש שתמליץ לו על מאמן ישראלי למכבי ת"א, על מי היית ממליץ?
"זה לא יהיה הוגן מבחינתי לענות על זה, כי מן הסתם המאמנים הטובים נמצאים תחת חוזה ועובדים עכשיו. ברור שברק בכר עושה עבודה טובה מאוד עם באר שבע ורוני לוי הוא מאמן בסטייל אירופי, שיצא מישראל מספר פעמים והצליח. אהבתי מאוד את העבודה של מסאיי דגו בעונה שעברה ובאמת קיוויתי עבורו שימשיך את המסע וההתקדמות שלו גם העונה בקריית שמונה, אבל לצערי שמעתי שלפני שבוע הוא סיים את עבודתו. אני חייב להגיד שאהבנו מאוד לראות את העבודה של ניסו אביטן בעונה שעברה, בעיקר בכל הנוגע לקידום וטיפוח שחקנים צעירים. עכשיו אני כמובן מאחל לו להפסיד בכל שבוע, זה בצחוק כמובן".

ואיזה שחקנים היה שמח לקחת איתו מעבר לים? "דור פרץ הוא שחקן שיכולתי לקחת לאנגליה והוא גם יתאים. גלזר לא רחוק ממנו. הכי הייתי רוצה לקחת את שכטר, אני פשוט אוהב אותו. גם ריקן וייני הם אנשים מדהימים. בסופו של דבר, כאשר יש לשחקנים אפשרות להגיע לאירופה, רובם ירצו לנסות את מזלם, כפי שרצה דן ביטון. לסוכנים יש פה תפקיד כי הם יודעים שאם השחקן לא מצליח באירופה ועשוי לחזור, הוא יחזור לחוזה הרבה יותר טוב כלכלית ממה שהיה לו לפני שיצא".