ללכת עד הסוף: מכבי חיפה חזקה מתמיד

בעוד תצוגה נהדרת של עליונות, מכבי חיפה הוכיחה שיש לה מה שצריך כדי להתמודד על האליפות. בלבול הימר על חזיזה ואשכנזי, והרוויח בגדול. גוטמן מסכם את המשחק המרכזי

אלי גוטמן
אלי גוטמן  11.11.19 - 10:55
תחילת כתבה

המשחק המרכזי של המחזור הפגיש שתי קבוצות שעברו שינוי גדול. גם מכבי חיפה וגם בית"ר ירושלים רוצות לחזור סוף סוף לימים הגדולים שלהן, ולמאבק על האליפות. עושה רושם ששתיהן רוצות, אם לא ממש לקחת ממכבי ת"א את האליפות (משימה קשה, לאור היכולת החזקה והקבוצתית של האלופה המכהנת), לכל הפחות להיות שם, להיאבק עד השנייה האחרונה על התואר.

מכבי חיפה באה למשחק עם האיכות ההתקפית שלה, ועם שחקנים שיודעים להכריע ולנפק מספרים - כמו ניקיטה רוקאביצה וצ'ארון שרי. מנגד, בית"ר באה כשהיתרון היחסי שלה היה שלישיית הקישור. רוני לוי מצא איזון בקבוצה, עם הכוח של דן איינבינדר, עלי מוחמד ותמיר עדי במרכז השדה.

כשהמשחק החל, היה נדמה שהכל הולך לפי התכנית של רוני לוי. השלישייה החזקה באמצע הצליחה לשלוט במשחק ולצאת קדימה, וגם לייצר מצבים, לא מעט בעזרת משחק טוב של לוי גארסיה בצד ימין. בדקה ה-18 היא גם הצליחה למצוא את הרשת, מהשער הנהדר של שלומי אזולאי. אבל מאז אותה דקה, הבמה התפנתה לקבוצה אחת עד הסיום, וזו היתה מכבי חיפה.

הירוקים לא נבהלו מהיתרון של הירושלמים. הם חזרו מפיגור ליתרון בפעם השלישית העונה בליגה, ושוב הוכיחו שעבור הקבוצות, יתרון לא יכול להיות אף פעם ערובה לניצחון. מהרגע ההוא, ניתן היה לראות בדיוק מי הקבוצה הדומיננטית, מי הקבוצה האיכותית שמאמינה בעצמה, ולמי יש לא רק כדורגל טוב יותר, אלא גם אופי חזק יותר. זה נגמר בניצחון 1:3, סופר ראוי, עבור מכבי חיפה של מרקו בלבול.

מי שממשיכים לבלוט העונה הם דולב חזיזה ויובל אשכנזי. לא מובן מאליו שהם מצאו את מקומם במכבי חיפה. לא מעט מאמנים בכדורגל הישראלי לא היו לוקחים את ההימור הזה, על שני שחקנים שהגיעו מבני יהודה. היה קל להגיד עליהם, שמדובר בשחקנים טובים, אבל לא מספיק טובים לקבוצה גדולה ולמועדון לחוץ.

ולכן מגיעות מחמאות גדולות למרקו בלבול, שכן בחר בהם למרות הכל. גם היום ראינו שוב איזה שדרוג אדיר השניים עשו במשחק שלהם. בכל משחק הם מצליחים לגמוע בין 11 ל-12 ק"מ, ומצידו של חזיזה אנחנו רואים את השילוב הנכון בין יכולות טכניות לבין העוצמה הגופנית.

עם זאת, לא הייתי מספיד גם את הפועל ב"ש ובית"ר ירושלים. ברק בכר ורוני לוי יודעים בדיוק מה החסרונות בקבוצות שלהם - בכר אחרי היכולת האנמית של ב"ש, שלא הגיעה למצבים מול סקציה נס ציונה; ולוי אחרי המשחק הערב. לדעתי האישית, אם רוני לוי רוצה להתמודד בצמרת לאורך זמן, הוא חייב חלוץ בעל שיעור קומה, לצידם של שלומי אזולאי ואנתוני וארן. 

מכבי חיפה השיגה ניצחון ששווה הרבה יותר מעוד שלוש נקודות. היא לא רק סימנה וי על קרב צמרת חשוב, היא סיפקה הצהרת כוונות: הירוקים רוצים ללכת עד הסוף העונה, להיצמד למכבי תל אביב במאבק על האליפות, ואולי גם לחזור, סוף סוף, לימי הזוהר.