אתם הפועל בצהוב: על מכבי של איביץ'

לא נוצצת, אך מנצחת. לא סופגת, אבל גם לא דורסת. מכבי ת"א של איביץ' מרשימה, אך לא מייצגת נאמנה את אתוס המועדון ומזכירה דווקא את האדומים, שבשיאם "פירקו 0:1". דעה

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  04.12.19 - 11:48
תחילת כתבה

"להיות מכבי ת"א זה להיות הכי גדול, הכי יפה והכי מצליח". אבי כהן ז"ל.

לאורך השנים, המשפט הזה של אבי כהן ז"ל סימל יותר מהכל את המכביזם, את הדורסנות, את היכולת להביס ולא רק לנצח. לעומת זאת, בצד האדום של ת"א האסכולה הייתה "לפרק 0:1", הדרך לא משנה, אלא רק הניצחון, וככל שהוא יותר קשה ופחות מרשים, ככה הוא יותר מתוק.

  • הערב, 20:15, שידור ישיר ב-5SPORT ו-5SPORT4K: מכבי והפועל תל אביב נפגשות בדרבי הגדול

חלפו הרבה מים בנהר, אבל נראה שמכבי ת"א של השנה הפכה לסוג של הפועל ת"א בימיה היפים. מלבד הבלחה מול בית"ר י-ם בטדי, מכבי לא נוצצת, אך מנצחת, לא סופגת, אבל גם לא דורסת. לעומת זאת, מכבי חיפה כובשת יותר ממנה (24 לעומת 17) ומאיימת יותר על השער (182 לעומת 148). כך, 4 מתוך 9 הניצחונות של הצהובים הם רק 0:1 קטן, כמו שהפועל ת"א אוהבת.

אם בעבר בקרית שלום דרשו כדורגל אטרקטיבי, כרגע התוצאות מדברות בעד עצמן, כי מי יכול להתווכח עם מקום ראשון ואפס ספיגות.

למרות הניצחונות, ההתקפה של ולדימיר איביץ' חורקת, חלוץ דומיננטי שהמקצוע שלו הוא להבקיע שערים לא הונחת בקיץ (ד"ש מאדריאן דלמאו), וכך צ'יקו אופואדו, חלוץ איכותי, אך גם כזה שהוכיח שהוא מתאים יותר לתפקיד של שחקן משלים, הפך למוציא לפועל העיקרי של הצהובים.

נדמה שמכבי ת"א השלימה עם זה שבסגל שלה אין סופרסטאר כמו ערן זהבי וגם לא סקורר כמו וידאר קיארטנסון. יש שחקנים טובים ואיכותיים, אבל אף אחד מהם הוא לא סופרסטאר של מספרים (עד לפחות שעומר אצילי שמסוגל להפוך לכזה יחזור מהפציעה או שיונתן כהן יוכיח אחרת).

אותו חסרון בלט מאוד בקמפיין האירופי של הצהובים, ברמה של סודובה הליטאית, שהיא אומנם טובה ברמה המקומית, אבל לא מאריות היבשת.

אז מה כן עושים במצב הנתון שעמד בפני איביץ', שלא הצליח להנחית את החלוץ הרצוי? ממקסמים את היתרונות היחסיים שיש בקבוצה הזאת, ויש לא מעט. הסרבי התבסס על שחקני ההגנה הטובים שלשירותיו, כשההגנה מורכבת משלושה זרים (ג'ראלדש, אמאדור וסבוריט) ובלם נבחרת ישראל (איתן טיבי), כשגם בקישור האחורי דן גלזר כרגע גדול על הליגה. הצהובים לא סופגים, וגול אחד אותו הם כובשים, מוציא את האוויר מהמפרשים של היריבות, שכבר לא מחפשות את הניצחון מולה, אלא רק להבקיע (ללא הצלחה).

מכבי ת"א הפכה לקבוצה שבה ההתקפה הטובה ביותר היא ההגנה, היריבות פשוט לא מאיימות עליה, והאמת? אי אפשר שלא להתפעל מהדומיננטיות הזאת. דווקא חוסר היכולת של היריבות לדגדג אותה מעידים על העוצמה שלה, שגם כשהיא לא נוצצת, היא הרבה מעל הליגה. מכבי ת"א בהילוך ראשון, ועדיין עקפה בסיבוב את כל הקבוצות (מלבד מכבי חיפה), שפשוט משדרות שהן לא מאמינות ביכולתן לתת לה פייט.

לדרבי חוקים משלו, אומרת הקלישאה, ואולי זו גם ההזדמנות של הצהובים להראות שמכבי הדורסנית עוד כאן. יחד עם זאת, לא בטוח שבמדינת הגמדים, שהיא ליגת העל, יש צורך בלהיות "מכביסט קלאסי" כדי לזכות באליפות. איביץ' הבין השנה ש"להיות הכי גדול, הכי יפה והכי מצליח", זה גם "לפרק 0:1". כמו שהפועל ת"א אוהבת...