הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

המפעל של איביץ': מכבי מנצחת, ולא מתנצלת

את מכבי ת"א לא מעניין להיות יותר יפה, היא באה רק לקחת את הנקודות והיא לא צריכה להתנצל על כך. חיפה? אל תצחיקו את המאמן הסרבי. הפועל? בלי שחקנים שיודעים לשים את הכדור ברשת, אפילו קלופ לא יצליח שם. וגם: ביבי? איתן טיבי! פרימו מסכם דרבי סוער

משה פרימו
משה פרימו  05.12.19 - 15:00

בסיום משחק הדרבי אמר מאמן הפועל ת"א ניר קלינגר "תוצאה הזויה". עמרי אלטמן אמר "לא הגיע לנו להפסיד". אני יכול להבין את קלינגר, שהיה מאוד עצבני בעמדת הראיונות, דקות אחדות לאחר ההפסד. הוא מבחינתו עשה הכל להתמודד מול מכבי, הקבוצה הכי חזקה בארץ. בשלבים לא מעטים של המשחק הפועל לא נפלה ממכבי. ולמרות הכל, 3:0. כמה מעצבן, כמה מתסכל וכמה מכעיס.

שמעתי לא מעט שאומרים שהמשחק הזה לא היה שווה 0:3 למכבי. באמת? בכדורגל יש רק פרמטר אחד שבו נקבעת תוצאת המשחק, אחד בלבד. הקבוצה שכובשת יותר שערים, היא זו שמנצחת. הטבלה מראה רק גולים ונקודות ועל פי התוצאה נקבעת הטבלה. לא מי החזיק יותר בכדור, לא למי היו יותר קרנות, לא יותר תיקולים ולא יותר צהובים. גולים. נקודה. ואם הפועל חושבת שהיא הייתה טובה ממכבי ולמרות זאת הפסידה 0:3, אז הבעיה היא רק אצלה.

עוד מעט מכבי ת"א תצטרך להתנצל שהיא מנצחת, אבל לא משכנעת. 32 נקודות ב-12 משחקים, הפרש שערים 0:20, מטורף בכל קנה מידה. כל יתר הפרמטרים לא מעניינים, רק אולי את המאמנים שעושים בהם שימוש במהלך שבוע האימונים. נכון, מכבי ת"א לא משחקת כדורגל סוחף, לא יפה לעין, אבל היא כל כך חזקה, שהיא פשוט מדכאת את כל היריבות.

השוער דניאל טננבוים, שלא ספג שער מתחילת העונה, צריך להגיד תודה גדולה למאמן שלו. ולדימיר איביץ' מכין קבוצה חזקה, לא מעניין אותו יופי. כולם תורמים למען ההצלחה וזה קודם כל הגנה. אצלו זאת לא קלישאה שההגנה מתחילה אצל החלוצים. במכבי ת"א זה נעשה דקה-אחר-דקה ולמי שלא תורם אין סיכוי לשחק אצל איביץ', לא מעניין עד כמה תהיה מוכשר. זאת אולי הסיבה שאלירן עטר, מהמוכשרים שיש לנו, אפילו לא רואה ספסל. מחוץ לסגל. וכך היה במחצית, כשעומר אצילי הוחלף באייל גולסה כי מהאגף שלו יצאה הפועל ת"א ללא מעט התקפות. לפעמים נדמה שאם נשאל את איביץ' מה הוא מעדיף, את יהונתן כהן עושה סלאלום, עובר 3 שחקנים ובועט לחיבורים או מתאמץ יותר בהגנה, בסגירת המגן שלו, נראה שהוא יעדיף את התשובה השנייה.

צריך לומר את האמת, מכבי לא משחקת יפה. ראינו אלופות בישראל שמשחקות הרבה יותר יפה. את איביץ' זה ממש לא מעניין. מכבי כמו מפעל. באים לעבודה, עובדים מאד קשה ויוצאים עם הנקודות. גם מפעל שמייצר ומרוויח מיליונים לא חייב להיות יפה. את הכסף סופרים במדרגות, ומכבי ת"א עושה זאת בצורה היעילה ביותר.

קחו לדוגמה את שתי היריבות לצמרת, מכבי חיפה והפועל ב"ש. לא רק שהן הפסידו למכבי ת"א במשחק לא גדול של מכבי, אלא ב"ש הפסידה גם לנס ציונה ומכבי חיפה חטפה שלישייה בבית גם מרעננה וגם מאשדוד, מה שלא יכול לקרות למכבי ת"א. כרגע פער הנקודות ממכבי חיפה 5 והפועל ב"ש 9. השתיים משחקות ביניהן ביום שני הקרוב, כך שלפחות עם סיום הסיבוב הראשון, אין למכבי ת"א יריבות של ממש. אולי חיפה משחקת יותר יפה ושולחת יותר שחקנים להתקפה, אבל את איביץ' זה מצחיק. עבודה קודמת לכל. לפחות מבחינת צמרת הטבלה, נראה שאם לא יהיה משהו בלתי צפוי, מכבי ת"א תזכה שוב באליפות. רק נקווה שלא ב-31 הפרש, כי אז מחצית עונה תהיה לפרוטוקול בלבד.

למכבי יש גם "קארמה" טובה. למשל, ב-0:1 לטובתה, עמרי אלטמן בעד בעיטה נהדרת לקורה. אם זה היה בצד השני ויהונתן כהן או ריקן היו בועטים, זה היה נכנס. המזל הולך עם הטובים. הפועל ממש לא התבטלה מול מכבי. היא שיחקה, היא נתנה פייט 90 דקות, היו קטעים, לא רבים, שהיא גם הייתה טובה יותר ממכבי. כל עוד אין לקלינגר שחקני הכרעה, שחקנים שמשני מצבים עושים גול אחד, הבעיה חמורה.

כמו שכתבתי בהתחלה, כדורגל זה גולים, רק גולים ואם אין שחקנים שיודעים לתת את הדבר החשוב ביותר במשחק, לא רק קלינגר לא יצליח בהפועל, גם לא קלופ. אין מקום עכשיו להתבכיין על בניית הקבוצה, קלינגר חייב להוציא מים מהסלע, בכוח, בטירוף. זה לא הלך מול בית"ר ירושלים ומכבי ת"א תוך שלושה ימים, שתי קבוצות שנחשבות טובות יותר. אבל ביום ראשון מול הפועל חדרה בנתניה, שום הסבר לא יניח את הדעת. חדרה זאת הליגה של הפועל ת"א ואם אותה לא ינצחו, את מי כן?

הפועל קבוצה מאד חשובה לליגה שלנו, בטח בליגה שיש את רעננה, נס ציונה, כפר סבא, אשדוד וק"ש, קבוצות עם מעט מאד קהל וללא בית. הפועל זאת היסטוריה, קהל והרבה תארים. אני בטוח שמשה סיני שחזר למועדון מבין את זה יותר טוב מכולם. אין ברירה, הקבוצה חייבת לחשב מסלול מחדש. השחקנים של היום יכולים להוביל אותה לליגה הלאומית. הקהל הנפלא ובלומפילד הנהדר לא יביאו נקודות. רק שחקנים טובים.

אם אתייחס בקצרה למה שקרה בתחילת המשחק, אז יש שיגידו שזה מופע פירוטכני נהדר. אולי זה נראה יפה לעין, אבל כל עוד נפצע צלם בראשו מזריקת רימון עשן, כל עוד נשרפו כיסאות, זה לא שווה את זה. תראו על מה אנחנו מדברים, על רימון ואש, ולא בעזה. זה כל כך מסוכן. זה יכול להצליח פעם או פעמיים, בפעם השלישית יהיה פצוע קשה או אפילו יותר מכך חלילה. על המשטרה למצות את הדין ולעבוד יותר קשה לפני המשחק על מנת שלא יחזרו תופעות כאלה. החלמה מהירה לצלם של הפועל ת"א.

לסיום, אני לא מתלהב לתת ציונים לאחר משחקים, אבל אגע בשחקן אחד בלבד שהיה הטוב במגרש. איתן טיבי, בלם מכבי, פשוט מצוין, במיוחד כשזוכרים איך איביץ' השבית אותו לגמרי בעונה שעברה, והעונה חזר בענק. המון אופי, לא מתייאש, שחקן הגנה נהדר, נכס של מכבי ת"א. אתמול, לפחות לשעתיים, דיברנו על איתן טיבי ולא על ביבי או אחמד טיבי.