החלק החסר: מה עבר על פריי מאז שעזב את חיפה?

חוזה העתק שמנע ממנו להישאר, הייבוש על הספסל ואיפה יישתלב אם יצטרף? הטורקי סומן כיעד מספר 1 של בלבול להצטרף בחלון ההעברות של ינואר, אך מבט על חצי השנה שעברה עליו מעלה תהיות האם הוא באמת יכול להיות שובר שוויון? על מצבו של הקשר

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  29.12.19 - 15:23

תגיות: כרים פריי

תחילת כתבה

האוהדים מפנטזים עליו, בחצי העונה שלו כאן הוא הותיר חותם גדול, אבל האם כרים פריי גרסת 2020 הוא באמת מה שמכבי חיפה צריכה? בכלל לא בטוח. אחרי שחזר מתקופה טובה במכבי חיפה, הקשר הטורקי היה בטוח שהוא חוזר לתפקיד משמעותי יותר בבשהאקשיר, אולם המציאות הראתה לו שמה שהיה לפני תקופת ההשאלה, לא השתנה. בחצי עונה עד כה הוא שותף ב-104 דקות בלבד, מתוכן 3 כמחליף, כשהוא בעיקר נמצא על הספסל.

למרות זאת, במכבי חיפה סימנו אותו כיעד מספר 1 שלהם בחלון שבפתח וזה שיכול לעשות את ההבדל בין עונה לבין אליפות. כפי שפורסם כאן לראשונה, המשא ומתן עימו בעיצומו, אבל האם הוא באמת יכול לסייע לירוקים? מבט על חצי השנה של פריי מאז עזב את ישראל.    

היה אמור לעבור בטרייד בקיץ, שנפל ברגע האחרון
למרות שכבש שער אחד ב-16 משחקים, פריי היה מהשחקנים הבולטים במהפך שהוביל מרקו בלבול אשתקד. דריבל טוב, מנהיגות ומעורבות גדולה במשחק ההתקפה, הפכו אותו לאחד מהשחקנים האהובים על הקהל הירוק. במכבי חיפה רצו שיישאר, אבל הסיבה העיקרית שבגללה הוא לא המשיך בישראל הייתה חוזה העתק עליו הוא חתום שעומד על מיליון יורו לעונה (!). 

בעקבות הקשיים, צ'ארון שרי הצטרף לירוקים בקיץ, כשבמקביל כרים פריי קיבל בקיץ הזדמנות מחודשת לפתוח את העונה בבשהאקשיר. למרות התקוות, אחרי מחנה האימון, מאמן הקבוצה כבר העביר לו מסר שהוא לא בתכניות. לכן, כבר מסוף אוגוסט הוא החל בחיפושים אחרי קבוצה חדשה.

בבהשהאקשיר הבינו שפריי הוא קלף מיקוח טוב למעבר בטרייד, ולכן התקיימו מגעים בניסיון להעבירו לריזספור במסגרת טרייד על החלוץ מקוסובו ודאט מוריץ'. אחרי משא ומתן ארוך, המגעים כשלו, ורגע לפני סגירת החלון, הוא הוצע לדניזליספור שהחליטה לוותר עליו. משהניסיונות כשלו, פריי נשאר בקבוצתו, ולא ממש קיבל קרדיט.

"בשהאקשיר מנסה להעביר את פריי כבר במשך תקופה ארוכה", העיתונאי קאן באיזייט מספר לערוץ הספורט, "הוא לא ממש בתכניות המקצועיות, אבל מדובר בשחקן צעיר ומאוד כשרוני, לכן הם לא רוצים לוותר עליו בחינם".

מפתיחת העונה פריי לא ממש זוכה לקרדיט והפך לשחקן ספסל קבוע, אבל כזה שנמצא בקצה שלו ולא מקבל דקות. "היו לו מעט הזדמנויות לשחק תחת המאמן החדש של בשהאקשיר", באיזייט הוסיף, "אבל הוא התקשה לבלוט ואז כבר אחרים קיבלו עדיפות על פניו".

חילמי סבר, עיתונאי טורקי מ-"FANATIC", מסביר לערוץ הספורט שלפריי עצמו אין בעיה, אלא הוא פשוט נקלע לסיטואציה לא טובה מבחינתו: "צריך להבין את המצב בבשהאקשיר. אם רוביניו על הספסל, אז למה שקרים פריי לא יהיה שם? יש תחרות בלתי נגמרת כי זו קבוצה מאוד עשירה. קרים רוצה לעזוב, כי הוא לא משחק, אבל בשהאקשיר תבקש עליו כסף כי הוא שחקן מאוד מוכשר וצעיר. בכל מקרה, פריי כשיר במאת האחוזים. מתאמן כמו מקצוען ואם יעבור לקבוצה, הוא יוכל לשחק באופן מיידי".

סבר מודע להתעניינות של חיפה בפריי, אבל הבהיר שיש לשחקן ביקוש בטורקיה: "גוזטפה מהליגה הראשונה בטורקיה מאוד רוצה לצרף אותו ומנסה לשכנע אותו להצטרף. הוא אוהב את ישראל מאוד, כך שהכל פתוח בנוגע לעתידו".

איפה פריי יכול להשתלב?
אפשר להבין למה מכבי חיפה כל כך רוצה להחזיר את שרי. יאניק ווילדסחוט אומנם השתפר, אבל לא נראה שהוא יכול להפוך לשובר שוויון בליגה. לעומת זאת, הצבה של פריי באגף השמאלי יוצרת התקפה קטלנית, שתכלול את דולב חזיזה באגף הימני, צ'ארון שרי מתחת לחלוץ וניקיטה רוקאביצה, כחלוץ שפיץ, שרק יחכה לכדורים שמגיעים לו. היתרון של פריי הוא ראיית המשחק והיכולת האישית שלו, כזאת שמחייבת שמירה צמודה אליו, שתוכל לפנות גם שחקנים אחרים. לחיפה יש שחקנים של תנועה לכדור, כמו יובל אשכנזי, דולב חזיזה וניקיטה רוקאביצה, כך ששחקן שרוצה את הכדור לרגל לא יגביל את המשחק שלה.

יחד עם זאת, יש כאן גם חסרונות. צ'ארון שרי הוא השחקן שהכל עובר דרכו במכבי חיפה - הוא בעל הבית, הוא זה שמחלק את הכדורים, ולצרף שחקן שמזכיר אותו בסגנון כמו פריי, עלול "לדרוך" על הרגליים של ההולנדי. חסרון נוסף הוא שיאניק ווילדסחוט הוא קיצוני שחורך את האגף השמאלי, כזה שעובד גם בהגנה, בעוד פריי פחות עוזר למגן שבצד שלו. "אין שום בעיה שפריי ושרי ישחקו ביחד", העיתונאי הטורקי באיזייט מסביר, "פריי יכול לשחק בכל תפקיד בהתקפה, גם מתחת לחלוץ וגם באגף. מדובר בשחקן לא סוליסט וגם לא כזה שמחפש שכל המשחק יעבור דרכו. את שרי אני מכירים טוב מאוד מהשנה שעברה בטורקיה, ואני חושב ששניהם ביחד זה דווקא שילוב שיכול לעבוד מצוין".

בכל מקרה, פריי יכול להיות שדרוג מקצועי ואיכותי, כזה שייצר עוד כוח הרתעה למכבי חיפה, אך האם המהלך הזה יכול להתאפשר כלכלית, והאם הטורקי באמת יכול לשחזר את היכולת מאשתקד אחרי חצי שנה שלא ממש שיחק בה? את התשובות כנראה נקבל בקרוב.