בעקבות תביעת דהן: חיפה וראיוס ישלמו 4 מיליון ש"ח

חסר תקדים: בעקבות התיקול האגרסיבי, הקשר שנפגע ופרש יקבל כ-25% מהסכום. לפי פסק הדין, קבע בית המשפט: "הפעולה שנעשתה על ידי ראיוס בוצעה באופן מכוון, או לכל הפחות מתוך מודעות מלאה לסיכון החריג שיצר ואדישות מוחלטת מצדו לתוצאה הצפויה"

גיל לוין
גיל לוין  30.12.19 - 13:47

תגיות: רובן ראיוס

תחילת כתבה

סוף הסאגה? קרוב לשש שנים לאחר הפציעה הטראומתית של רפי דהן קבע היום (שני) בית המשפט המחוזי בתל אביב כי מכבי חיפה ורובן ראיוס, שאחראי לפגיעה, ישלמו פיצוי של כ-4 מיליון ש"ח בעקבות תביעת השחקן. לפי פסק הדין, המוסד לביטוח לאומי ששילם וישלם לדהן גמלאות כנפגע עבודה יקבל 75% מהסכום והיתרה תועבר לשחקן לשעבר. דהן, יש לציין, דרש 21 מיליון ש"ח במסגרת התביעה.

כזכור, במארס 2014 אירחה מכבי חיפה את בני יהודה בקרית אליעזר. לקראת סיום המשחק גלש ראיוס בברוטאלית אל רגלו של רפי דהן, תיקול מכוער וקשה לצפייה שזעזע את הכדורגל הישראלי. הקריירה של דהן נגדעה בגיל 24, והוא החליט להגיש תביעה נגד כל המעורבים: ראיוס עצמו, מכבי חיפה וחברת הביטוח שלה.

על פי פסק הדין, קבעה השופטת ארנה לוי, לאחר ששמעה ראיות מטעם הצדדים, כי אכן הכלל הוא שבתי המשפט לא יתערבו בפגיעות גוף שמתרחשות במהלך משחקי ספורט, אך כי מדובר במקרה חריג. כמו כן, קבע בית המשפט מדובר היה בפעולה שנעשתה על ידי ראיוס באופן מכוון, או לכל הפחות מתוך מודעות מלאה לסיכון החריג שיצר ואדישות מוחלטת מצדו לתוצאה הצפויה.

"אין מדובר, כפי שטענו הנתבעים, בעבירה שכיחה ושגרתית, כמוה מתרחשות רבות בכל משחק, המהווה חלק מסיכוניו הסבירים, הצפויים, הטבעיים והמוסכמים של המשחק", נכתב. "עוד יותר מכך, ניתן אף לומר שמדובר באירוע בו המטרה הדומיננטית בפעילות הנתבע הייתה לפגוע בתובע.

"אני סבורה, כפי שציין מר שטרית, ואף לא נטען אחרת על ידי התובעים, כי הנתבע לא התכוון לגרום לתובע נזק כה חמור, כפי שנגרם בסופו של דבר. מדובר בפעולה שהיא במהותה פעולת נקם, פריקת תסכול וכעס שהצטבר במהלך המשחק, ולא סתם במשחק נוקשה ו"פספוס" ניסיון השתלטות על הכדור".

על אחריותה של מכבי חיפה נכתב: "אין מדובר בפעולה שנעשתה למטרות של הנתבע עצמו וכך העיד גם הנתבע עצמו. פעולתו של הנתבע הייתה כדי לקדם את האינטרסים של קבוצתו, מכבי חיפה. אין מדובר במערכת יחסים אישית בין הנתבע לתובע החורגת מתפקידם על המגרש ובסכסוך אישי ביניהם ואף לא נטען כך. מדובר בפעולה אלימה שנעשתה במסגרת תפקידו של הנתבע אצל הנתבעת ועל רקע רצונו להביא ליתרון של קבוצתו במשחק ותסכולו כיוון שלא הצליח בכך".

עוד נטען שאין חשש מהצפת בתי המשפט: "בכל העולם הוגשו ומוגשות תביעות אזרחיות במקרים של פגיעות במהלך משחקי ספורט ונפסקו גם פיצויים. לעיתים, גם בישראל, אף ננקטו הליכים פליליים והוטלו גם עונשי מאסר. כל אלו לא הביאו לתופעות השליליות אשר מפניהן מזהירים הנתבעים ולא קיימת תופעה של 'הצפה' של בתי המשפט בעולם בתביעות הקשורות לפגיעות במהלך משחקי ספורט. כיוון שבענייננו מדובר בהטלת אחריות במקרה חריג וחמור במיוחד, איני סבורה כי יש מקום לחשש כי בתי המשפט יוצפו בתביעות בגין פגיעות שגרתיות במשחקי ספורט".

ממכבי חיפה נמסר בתגובה: "התביעה הזו היא באחריות חברת הביטוח שלנו. הם מייצגים והם מעורים בכל הפרטים. אנחנו לא נגיב בנושא זה".

עו"ד יוסי גייר, שייצג את דהן: "אנחנו מרוצים מהאחריות שהוטלה על השחקן ועל מכבי חיפה, ומקבלת הטענות שמפגיעה ברוטאלית ומכוונת ניתן להגיש תביעה. שוחחתי עם רפי, הוא מוצף מהאירועים, זה מעציב אותו, מעין שביעות רצון מהולה בצער. הוא אמר לי שהוא רק שמח שזה כבר מאחוריו. יחד עם זאת, פסק הדין עוד טרי נשקול את המהלכים קדימה ונשקול לערער על סכום הפיצוי".