מהחומר הנכון: הכדורגל שלנו זקוק ליותר יונתן כהן

בתור מי שאימן את אחד הווינרים הגדולים בישראל - ערן זהבי - גוטמן בטוח שגם כוכב מכבי ת"א בורך באותו DNA. הצהרת הכוונות שסיפקה האלופה המכהנת, האופי המיוחד של מכבי חיפה מודל 2019/20 ושלג הקונפטי שהזכיר ימים יפים. על ערב שעשה כבוד לליגה

אלי גוטמן
אלי גוטמן  07.01.20 - 10:59
תחילת כתבה

השישי בינואר 2020 יזכר בתור היום שסיפק לנו את "משחק הקונפטי": אחד המשחקים הגדולים ביותר שידע הכדורגל הישראלי בו מכבי תל אביב השיגה 3:4 חשוב על מכבי חיפה. כבר חזיתי בשלל משחקים גדולים ואין ספק שזה היה אחד מהם, והוא נפתח בהצגה של קהלי מכבי חיפה ומכבי תל אביב ומטח קונפטי, שהחזיר אותי לגמר מונדיאל 1978. אז היה על כר הדשא מריו קמפס, אמש (שני) בסמי עופר היה את יונתן כהן שהגיע למאני טיים של המאני טיים ונתן לאלופה שלוש נקודות יקרות.

הייתה לי הזכות לאמן את אחד הווינרים הגדולים בכדורגל הישראלי: ערן זהבי. ושערים שכאלה, כמו של יונתן כהן בתוספת הזמן, דווקא אחרי שמכבי חיפה חזרה פעמיים מפיגור לשוויון ורגע אחרי שכמעט גם הצליחה להשלים מהפך, מראים שהוא קורץ מהחומר הנכון. הוא אחד מהשחקנים שיכולים להכריע משחקים בפעולה אחת והכדורגל הישראלי שלנו זקוק לכמה שיותר יונתן כהן.

המשחק יצא לדרך באמירה חדה של שחקני מכבי ת"א: אנחנו האלופים הגאים ואנחנו נוכיח את זה דווקא כאן, בסמי עופר, מול הטוענת לכתר שלנו. הצהובים הרבו לצאת קדימה, היו אגרסיביים, שלטו בקצב המשחק ועלו ליתרון בצדק. הקישור, בראשות דן גלזר ואייל גולסה, כתשו את המרכז של מכבי חיפה והצלע השלישית באמצע הצהוב - אבי ריקן - היה זה שהוריד אותה להפסקה ביתרון 0:1. את המחצית השנייה, המוליכה פתחה כמו שפתחה את המשחק, ושוב היה זה קשר - אייל גולסה - שהצטרך מהקו השני ועשה 0:2.

אולם את מכבי חיפה מודל 2019/20, אי אפשר להספיד. החוסן המנטלי והאמונה של הקבוצה הזאת מדהימים כל פעם מחדש. בפיגור של 2:0, במצב בו קבוצות אחרות כבר היו מתפרקות ורק מחכות שיסתיים המשחק, היא אמרה לא וסיפקה קאמבק הירואי.

למכבי חיפה יש מקבץ שחקנים איכותיים שכל אחד מופיע בתורו והפעם זה היה יאניק וילדסחוט, שעלה מהספסל ויצר גיהנום לאנדרה ג'ראלדש באגף. מכבי ת"א שלחה עוד שחקן או שניים כדי לעצור אותו, מה שיצר רכות במרכז וכל כדור שנכנס לרחבה היא התקשתה לנקות. וכך, חיפה הצליחה לחזור ל-2:2 בדקה אחת וסמי עופר עמד להתפוצץ.

מכבי חיפה כבר יצאה להתקפה שכתוב עליה 2:3, אבל פתאום דן גלזר האיץ בלירן ליאני כמעט במשך דקה לגשת ל-VAR והוא נתן פנדל. מי ניגש לבעוט? דווקא יונתן כהן, שחקן שלא נמצא בשיאו וגם החמיץ את בעיטת העונשין, אבל נהנה מהרבה מזל בריבאונד ועשה את ה-2:3 הצהוב.

הספסל של מכבי חיפה עמוס ורווי בשחקנים איכותיים ואכן מוחמד עוואד - מחליף נוסף - עשה 3:3 עם הרבה טכניקה. באוויר כבר הרגישו את הטירוף של שחקני מכבי חיפה ובשלב הזה הרגיש שמכבי ת"א תספק בתיקו. הירוקים היו נחושים להכריע, אבל לכל דבר יש מחיר, ופתאום הם מצאו עצמם חשופים. בצד השני הייתה קבוצה צהובה עם שחקנים שידעו בפעולה חכמה למצוא את עומר אצילי בדרך למתפרצת והשאר היסטוריה. זה הרגיש שיונתן כהן הסתפר במיוחד כי ידע שיכריע את המשחק הזה ובדיוק איך לשים את הגוף במקום. ווינר שוט.

אפשר להבין את השמחה של ולדימיר איביץ' ומכבי תל אביב כי זה יותר ממשחק של שלוש נקודות. הפער שלהם ממכבי חיפה עומד על שש ויש גם חותמת של שני ניצחונות על הטוענת לכתר. למרות זאת, גם הצהובים יודעים שכמו שהם הרגישו את האופי של מכבי חיפה, הם מרגישה שזה עדיין רחוק מלהסתיים. כדי לסגור עניין ולהניף בחודש מאי את הצלחת תצטרך להתגבר שוב על קבוצה עיקשת ואיכותית כמו מכבי חיפה.