"הפועל ת"א קופחה, הפנדל של נתניה מוצדק"

איגוד השופטים פרסם את החלטותיו. ליבוביץ' ובן אברהם גובו

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  28.01.20 - 16:31
תחילת כתבהלטוב או לרע, בצדק או לא, המחזור ה-20 בליגת העל סיפק כמות לא רגילה של דרמות בחסות החלטות שיפוט. החל מפסילת שלושה שערים וחגיגת כרטיסים אדומים בין הפועל כפ"ס להפועל ת"א. כמו כן, עצירת המשחק בין הפועל ק"ש להפועל ב"ש בשל הקריאות הגזעניות. ולקינוח פרשיית בעיטת הכדור של יסמין בוריץ' וסאגת ה-VAR בין מכבי נתניה להפועל חדרה.

כיאה למחזור שכזה ויחד עם תגובת איגוד השופטים המתקבלת על החלטות השיפוט מדי שבוע, גם הפעם באיגוד הכריעו אילו החלטות היו נכונות ואילו היו שגויות.

ראשית, המשחק שפתח את המחזור בין הפועל כפ"ס להפועל ת"א. איגוד השופטים קבע שבשער שנכבש לזכותם של האדומים בדקה ה-30, קבוצתו של ניר קלינגר קופחה. "על השופט היה להימנע מלפסול את השער. מדובר במגע הדדי ומינורי, כמו כן, על השופט היה להמתין עם השריקה עד לסיום המהלך, על מנת לאפשר לשופט המסך לבחון את נכונות ההחלטה".
למעט ההחלטה לפסול את שער זה, בשאר האירועים, שכאמור היו לא מעט, האיגוד בחר לצודד בהחלטות השופט. "בדקה ה-15 צדק שופט המסך כאשר דיווח לשופט על שער חוקי לזכות ת"א, לאחר שזיהה שלא היתה עבירת נבדל במהלך ההתקפי". יחד עם השער החוקי, שער נוסף שנפסל גובה על ידי האיגוד וכמו כן גם הכרטיסים האדומים שהונפו לשחקני הפועל כפ"ס. בנוסף על כך, גם את השער שנפסל בטענת נבדל בדקה ה-80 לטובת האדומים גיבו באיגוד: "בדקה ה-80 צדק שופט המסך על הדיווח על עבירת נבדל במהלך ההתקפי".

על ההתמודדות בין עירוני קרית שמונה להפועל באר שבע, שם את מירב הכותרת תפס שלומי בן אברהם והחלטתו לעצור את המשחק לחמש דקות בשל קריאת גזעניות של אוהדי האורחת מהדרום. האיגוד כבר גיבה את החלטת השופט באותו היום ובנושא אחר גיבה אותו גם כן, כאשר פסל שער לזכות ב"ש בגין נגיעת יד של הכובש.
על שריקת הפנדל וביטולו בהתמודדות בין הפועל חיפה להפועל רעננה נמסר: "בתוספת הזמן של המשחק צדק שופט המסך כאשר המליץ לשופט לבחון ביטול פסיקה לבעיטת עונשין לזכות רעננה, לאחר שזיהה כי מדובר במגע מינורי. השופט פעל כמצופה, כאשר לאחר שבחן את האירוע במסך ביטל את בעיטת העונשין".

עוד בגזרת בעיטות העונשין מ-11 מטרים, מהאיגוד נמסר שבהחלטה לפסוק בעיטת עונשין לזכות מכבי ת"א נגד מ.ס אשדוד צדק השופט כאשר פסק על בעיטת עונשין לזכות תל אביב והניף כרטיס צהוב לשוער אשדוד בגין הכשלה. שופט המסך פעל כמצופה, כאשר לאחר בחינת האירוע אישר את החלטת השופט.

במשחק שהתקיים ביום ראשון בין מכבי נתניה להפועל חדרה, שם היו שני אירועים שנויים במחלוקת, ראשית פסילת השער של יונס מלאדה והשריקה לפנדל עבור היהלומים. בשני המקרים האיגוד הודיע כי הוא מגבה את ההחלטה ושהשופט פעל כמצופה, תוך שימוש בשופט המסך.