לקח פיקוד: מה גרם לפריחה של עומרי אלטמן?

השיחה עם קלינגר, התפקוד השונה על כר הדשא, הקאוצ'ר האישי והמהפך אצל האוהדים. עמרי אלטמן, מי שנפרד בטונים צורמים מהפועל ת"א בעונת הירידה ו"זכה" לקבלת פנים קרירה מצד הקהל, הפך לאחד ממנהיגי המהפך של הקבוצה תחת קלינגר. מה הביא לשינוי?

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  04.02.20 - 14:00
תחילת כתבה

כמה ימים אחרי שניר קלינגר מונה למאמן הפועל ת"א הוא החל בסבב שיחות אישיות עם שחקניו החדשים, ביניהם כמובן גם עומרי אלטמן. "אתה זוכר שאתה כוכב כדורגל?" חזר ושאל המאמן החדש את השחקן. משפט אחד שעשה כנראה כל כך הרבה. שלושה חודשים אחרי אותה שיחה, והשחקן פורח. בארבעה משחקים, מהניצחון של הקבוצה על הפועל ב"ש ועד הניצחון מול הפועל כפ"ס, אלטמן כבש שני שערים ובישל עוד ארבעה. במילים אחרות, הוא אחראי לבדו על שישה שערים בקבוצה שלא קורעת רשתות, בלשון המעטה.

עד הניצחון על ב"ש, אגב, לשחקן היו שני שערי ליגה בלבד. "עומרי הפך להיות אחד מהשחקנים המרכזיים שלנו. כנראה הוא הבין שאם הוא לא ייקח את המושכות לא יהיה מי שיעשה את זה. בוזגלו, שבנו עליו המון, היה מושבת לחודשיים, עומר דמארי נע בין הספסל ליציע,  אז הוא לוקח הרבה יותר אחריות" סיפר גורם במועדון.  גורם בכיר הוסיף "זה פשוט מאוד - עומרי הריח את ההזדמנות ולקח אותה בשתי ידיים. הוא הבין שבגיל שלו זה או שאתה פורץ או שנגמר הסיפור".

בקבוצה העלו את עניין הביטחון כאחת מהסיבות המרכזיות לשינוי שחל אצל אלטמן. גם משה סיני, נציג הבעלים, באחת השיחות הראשונות שלו עם השחקן הבהיר לו שהוא מצפה ממנו להנהיג את הקבוצה יחד עם אוראל דגני. כנראה שהשיחות הללו חדרו היטב לראשו של אלטמן והשפיעו על מה שהוא עושה עם הרגליים. "עומרי מרגיש שניר ומשה יהיו איתו עד הסוף" העיד מקורב לשחקן והוסיף: "הוא מקבל המון ביטחון".

ואכן, בחודורוב מספרים על כך שאלטמן, יחד עם דגני, היו שני השחקנים הראשונים שנלקחו כסוג של פרויקט עם ההגעה של קלינגר וסיני. "כשמשה וניר הגיעו הם הרגישו שיש כמה שחקנים שהולכים לאיבוד בכל הכאוס שהיה כאן. מעבר לשינוי הגישה והחדרת הביטחון שניר ניסה להנחיל כבר מהרגע הראשון, היה לו מאוד חשוב לגרום לעומרי להבין שהוא מבחינתו שחקן מוביל. לא שחקן שנלחם על מקומו, אבל שהוא גם צריך להרוויח את זה ולעבוד קשה בשביל זה. זה נותן תחושה מאוד טובה לשחקן", סיפרו במועדון, "לצוות המקצועי היה מאוד חשוב לראות מעומרי מנהיגות, יכולת ורצון".

ההשפעה של קלינגר על אלטמן לא נעלמת מעיניהם של אנשי הפועל. "המועדון השתנה מהקצה לקצה בכל מה שקשור להתנהלות ומקצוענות. עומרי היה בפנאתינייקוס, שזה לא סתם מועדון, זה אחד  המועדונים הבכירים ביוון, הוא ראה איך מועדון אירופי צריך להתנהל ולכן הוא מעריך את הדברים האלה. ניר ומשה השרישו דרך מסוימת והוא מתחבר אליה", סיפר גורם בהפועל.

מעבר לכך, במועדון גם ציינו שהתפקוד של אלטמן על המגרש השפיע עליו לטובה. תחת קלינגר הוא משחק או כחלוץ 9 או כחלוץ שני, עמדה שמאפשרת לו להיות הרבה יותר חופשי ולהתרכז בפעולות ההתקפיות שלו ולשים פחות דגש על החלק ההגנתי. "יש לו הרבה חופש להראות את היכולות ההתקפיות שלו, העמדה הזאת מתאימה לו לחלוטין" אמרו במועדון.

כדי להדגיש את גודל השינוי שעובר על אלטמן, צריך לחזור אחורה. כשהשחקן חזר לקדנציה שנייה במועדון בקיץ האחרון אחרי שנתיים ביוון, אוהדי הפועל לא התלהבו יתר על המידה. למה? כי הקהל האדום זכר בעיקר את מה שקרה בעונת הירידה של הקבוצה, אז זמן קצר אחרי שקבוצת ניסנוב רכשה את המועדון, השחקן תבע את הקבוצה וביקש להשתחרר. מעבר לכך, הוא שידר, לטענת האוהדים, שחצנות, חוסר מחויבות וחוסר אכפתיות. "הרבה פעמים הרגיש כאילו הוא עשה טובה על המגרש", סיפרו מספר אוהדי הפועל. אגב, היו כאלה במועדון שהצליחו להתחבר לאמירה הזאת ואמרו "עומרי יכול באמת לשדר אנטגוניזם ומעין התנשאות, אבל זה רק למי שלא מכיר אותו. מי שמכיר אותו יודע שהוא לא כזה".

אז אחרי הגלות ביוון, אלטמן, שהחזיק גם בהצעה מול מכבי חיפה, בחר שוב בהפועל ת"א בתקווה לעונה טובה בהרבה מאשר האחרונה שבה היה אדום. "עומרי הגיע בקיץ עם רצון מטורף להצליח במועדון", נזכר גורם בקבוצה. ההתחלה, כמו שכולנו זוכרים, הייתה קשה, מאכזבת ובניגוד לכל הציפיות הן מבחינה קבוצתית והן מבחינה אישית, אך בתקופה האחרונה אנחנו מקבלים קבוצה אחרת ואלטמן אחר.

בהפועל מתעקשים שמדובר פשוט בתהליך שהשחקן עבר, אם כי תהליך לא ארוך במיוחד. מעבר לחידודים שהוא מקבל מקלינגר אחרי אימונים, כמו שאר שחקני החלק הקדמי, אלטמן עובד מתחילת השנה באופן פרטי עם אדר רוזנברג שמשמש לו סוג של קואצ'ר. בנוסף, לפני כשלושה חודשים הוא החל להוסיף ללו"ז השבועי שלו שני שיעורי פילאטיס ואף החל להקפיד במיוחד על כל מה שקשור לתזונה נכונה ובריאה ושמירה על המשקל.

אלטמן כבש את שער הבכורה שלו בליגה העונה במפגש הקודם מול מכבי חיפה, בדיוק לפני סיבוב. השמחה האדירה ואנחת הרווחה שהתפרצו ממנו לא החזיקו זמן רב, ואת המשחק הוא סיים עם דמעות בעיניים, עצבני ומתוסכל אחרי עוד הפסד אדום. מאז הרבה מים זרמו בנהר. יש  מאמן אחר על הקווים, קבוצה שנמצאת במקום אחר לגמרי ומשחקת אחר לגמרי, אבל אולי הדבר החשוב ביותר מבחינתו של אלטמן - הוא עצמו השתנה. אז האם השינוי הזה יבוא לידי ביטוי גם הערב?