הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

תנו לו זמן: החלפת בלבול בבכר מהווה סיכון

בניגוד למקרה של אלישע לוי בהפועל ב"ש, החלפת בלבול בבכר עלולה לעשות עוול עם מאמן מכבי חיפה שטרם מיצה את עצמו. הירוקים זקוקים לכוכב על הדשא. שבת ביציאה

חמי אוזן
חמי אוזן  14.02.20 - 13:50

הקורבן הכי גדול של פיטורי ברק בכר מהפועל באר שבע, מלבד המאמן המודח עצמו, הוא מרקו בלבול. מרגע שאלונה ברקת בחרה בצעד הדרסטי, אין כמעט עיתונאי או אוהד מכבי חיפה שלא מדמיין לעצמו את הסיפור המכונן של ברק בכר מחליף את אלישע לוי בהפועל באר שבע, רק בירוק, ומביא את הצלחת הבלתי מושגת ליעדה הנכסף בטרנר. סליחה, בסמי עופר.  

קווי העלילה באמת יכולים להיראות דומים: מרקו בלבול משקם את מכבי חיפה אחרי שנים של בזיונות, בדומה לאלישע לוי בהפועל באר שבע, רק כדי להוריש את מה שבנה למאמן שמסוגל לקחת את הפרויקט הזה את הצעד האחרון אבל הכי קשה קדימה. כל החלקים, כמעט, במקום: ברק בכר פנוי. מרקו בלבול נראה תקוע לו במקום השני. הוא מתקשה לנצח את המשחקים הגדולים והחשובים. כן, כמו אלישע לוי בתחילת הדרך מול מכבי תל אביב. על פניו, רק נותר ללחוץ פליי ולראות את מכבי חיפה חוזרת לימי הזוהר.
 

אבל, אבל גדול, חשוב גם להתעכב על ההבדלים בין המקרים. ברק בכר באמת יכול להיות השדרוג האחרון שמכבי חיפה מחפשת, בזה איש לא מטיל ספק, השאלה האם זה הרגע הנכון לכך. האם באמת מה שהפועל באר שבע ההיא היתה צריכה זה מה שמכבי חיפה הזו זקוקה לו כעת. וכאן, חשוב להתעכב על הפרטים, לפני שעושים את העוול. כן, החלפה של מרקו בלבול, אחרי כל מה שהוא נתן למכבי חיפה בשנה האחרונה, יכולה להיות חתיכת עוול שיכול לחזור ליעקב שחר כמו בומרנג. בואך קללה שיהיה קשה להסיר במשך הרבה מאוד זמן.

מרקו בלבול, בניגוד לאלישע לוי, עדיין לא מיצה את חלקו במכבי חיפה. כאשר ברק בכר החליף את אלישע לוי, זה הגיע אחרי שהאחרון באמת סחט כל טיפה בלימון שלו בשלוש עונות בבירת הנגב. אחרי שתי סגנויות והתבזות בגמר הגביע, התחושה היתה שלאלישע לוי נגמרו השפנים בכובע. אין יותר איך להפוך את העלילה הזו. יתכן אגב שזו טעות. יתכן שיחד עם טוני וואקמה גם אלישע לוי היה מביא אליפות לבאר שבע, אבל גם אם לא – ההחלפה שלו בברק בכר הגיעה אחרי שנראה היה שחלקו בבאר שבע הסתיים.

אצל מרקו בלבול המצב הוא שונה. מכבי חיפה רק באמצע הדרך. בלבול עדיין לא מיצה את כל ההזדמנויות שצריך לתת לו כדי לעקוף את המשוכה האחרונה, אבל הגבוהה מכולן מתל אביב. הדרך ללא מוצא תופיע ככל הנראה אם גם בעונה הבאה התוצאות מול הצהובים או במשחקים המכריעים ממש יחזרו. אבל כרגע בלבול עוד לא סיים את חלקו במכבי חיפה. פיטורים שלו בסוף העונה יכולים להיות גם קטיעה לא טבעית ולא הוגנת של תהליך נכון. ובתהליכים כאלה הסבלנות היא המרכיב הכי חשוב, ואחריה זיהוי הטיימינג המדויק לשינוי. האם הטיימינג הזה הגיע – זו שאלה שאין עליה תשובה מוחלטת. גם כשעל המדף יש מאמן ברמה של ברק בכר.

בשלב הזה כדאי להציע פתרון אחר לתעלומה: יכול להיות שמה שמכבי חיפה צריכה כעת זה שחקן על אמיתי שיעשה עבורה את ההבדל. זה שיעזור לה לחצות את הגשר בין מקום שני לראשון. למכבי חיפה אין עדיין כזה כוכב. יש לה אחלה שחקנים. אחלה סגל. אחלה צעירים. אחלה זרים. אבל מישהו אחד שהוא באמת מעל כולם, איזה טוני וואקמה לשם השוואה, מכבי חיפה עדיין חסרה. בלי שחקן כזה ספק אם ברק בכר יביא אליפות, ועם שחקן כזה יתכן שמרקו בלבול יספיק כדי לזכות בתואר.

כמו שהבנתם, לסוגיית בכר-בלבול אין כרגע תשובה ברורה. זה ממש לשחק באש. להמר על כל מה שהשגת. מי שחושב שהתשובה קלה במקרה הזה, שוכח את כל השנים הרעות של מכבי חיפה ולא מבין שעוול שאין לו הגיון מקצועי יכול לערער את הקאמבק הכי יפה והכי חשוב שיש לנו בליגה. ראו הוזהרתם.