הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"רצינו לשים לכולם מראה מול הפרצוף"

יוצר "שרופים" גולן יורקביץ' על יחסי האהבה/שנאה של אוהד

סהר דיין  15.02.20 - 08:40

מלח על הקורות להסרת עין הרע, מחאות מול הבעלים, פנטזיות, אכזבות וחלומות (שלום לזאב רווח). הסדרה "שרופים" (מבית היוצר של טדי הפקות) אמנם מתרכזת בשלושה אוהדי בני יהודה, אך כל אוהד כדורגל יכול למצוא את עצמו שם. אז כן, הכל כמובן מעט קיצוני יותר, אבל התוכן מתרכז בכאב ובאמת של הכותבים ומייצג, לתפיסתם, את מה שטוב ורע בכדורגל שלנו. הסדרה מתארת את יחסי האהבה/שנאה עם הקבוצה אותה אנחנו אוהדים ועד כמה רחוק אנחנו מוכנים ללכת עבורה.

גולן יורקביץ', יחד עם איציק שאשו ומאור זכריה, הם האנשים שעומדים מאחורי "שרופים" (ניתן לצפות בסדרה ביוטיוב), כשגולן אף מככב בתפקיד הראשי. לצידו, יוסי צברי ודורון בן דוד מגלמים את פרנקו ואביהו ויחד את יוצרים את החבורה משכונת התקווה, שהולכת אחרי הקבוצה באש, בלאפה ובעמבה.

"הכתיבה באה מהמקום של האוהד", אומר גולן, "יש לנו כאוהדים הרבה רגעים קשים ומצחיקים עם המועדון שלנו והסדרה מציגה את החוויה שאנחנו עוברים איתו. כשהתחלתי ללמוד משחק ביקשו ממני לכתוב מונולוג והדבר הראשון שרשמתי היה על בני יהודה, מאז זה הפך לחלום שלי - לכתוב סדרה על הקבוצה".

אז עד כמה היא באמת מתכתבת עם המציאות? "הסצנות הן חלק מהחיים שלנו", הוא הבהיר, "בהתחלה תמללנו את כל הנסיעות למשחקי חוץ, זה היופי והייחודיות של 'שרופים' - האמת. הבית של סבתא שלי נמצא 300 מטר מהמגרש בשכונת התקווה. הייתי שומע את הצעקות מהיציע בשבת, עוזב את הקציצות ורץ. בתור ילד הייתי קונה את כל העיתונים כדי לקרוא 4 שורות בסוף העמוד על הקבוצה שלי. גולן של הסדרה קיצוני יותר מגולן של המציאות, אבל ככה בדיוק הייתי בגיל 18. גדלתי לתוך זה, לא הייתה לי ברירה".

בכל רגע מצחיק בסדרה מסתתר משהו עמוק יותר. "הכתיבה באה מתוך כאב", המשיך גולן, "אני נהנה לראות אנשים צוחקים, אבל הסדרה באה להעביר ביקורת ומנסה לשקף את כל מה שטוב ורע בכדורגל שלנו. חיפשנו את המקום שמפריע ומציק לנו. מבקשים מהאוהדים להיות התרבותיים בכל העולם הזה, אבל הכי קל להאשים אותנו כי אנחנו החוליה החלשה בכל הסיפור - קהל שבוי".

"רצינו לשים לכולם מראה מול הפרצוף", המשיך, "זה נראה לא מציאותי בסדרה שאנחנו קובעים עם בעל הבית ועולים אליו למשרד, אבל זה קורה. נפגשתי עם משה דמאיו וברק אברמוב מספר פעמים, אני מכיר אותם ורוב בעלי הקבוצות בארץ לא מתנהגים לקהל כלקוח וזה דבר שיכול לקרות לצערי רק בכדורגל".

למרות כל הקשיים, גולן יודע בדיוק איפה הוא הכי מרגיש בבית: "זה נוח לצחוק על הכדורגל הישראלי, אבל שם אני מוצא עצמי. בחיים לא הפסדתי משחק. כיף לנסוע ולראות את ברצלונה בקאמפ נואו ואנחנו נמשיך להתלונן ונכתוב סדרות, אבל זה מי שאנחנו לטוב ולרע. זה הכדורגל שלנו, שהופך אותנו לאנשים אחרים. איפה עוד תראה מרצה למתמטיקה ומומחה למחשבים משתגעים ביציע בגלל ילד בן 20 שהחמיץ?! הדמויות מבוססות על האוהד הפשוט, שמגיע למגרש ואוהב את הקבוצה שלו".