עוד תהליך: מי צריך להיות מאמן חיפה בעונה הבאה?

למרות השינוי הגדול שביצע מרקו בלבול, ההדחה מהגביע והעובדה שייתכן שהירוקים לא יזכו בתואר, מעמידה בספק את עתידו. אז האם הוא האיש המתאים לעמוד על הקווים או שיש צורך בשינוי בשם ברק בכר? הנימוקים לשני הצדדים בפנים. הצביעו בעצמכם בסקר

נועם טלמון
נועם טלמון  10.03.20 - 20:08
תחילת כתבה

הוא החזיר את מכבי חיפה לקדמת הבמה של הכדורגל הישראלי, אבל מרקו בלבול עלול לסיים עונה ללא תואר. עכשיו לאחר שהירוקים הודחו מגביע המדינה כבר ברבע הגמר וכשמכבי תל אביב פייבוריטית ברורה לאליפות יש שאלה שמעסיקה לא מעט אנשים בעולם הכדורגל: האם הוא זה שצריך לאמן את מכבי חיפה גם בעונה הבאה או שכדי להתקדם באמת, המועדון מהכרמל צריך לעבור הלאה ולנצל את העובדה שברק בכר פנוי. הנימוקים לכיוון שני הצדדים לפניכם:

בעד בלבול:

לא משנה איך תסתיים עונת 2019/2020 אין אחד שיכול להיות אדיש לעבודה של מרקו בלבול. המאמן גרם ללא מעט ציניקנים לאכול את הכובע בשנה האחרונה, תוך שהוא הצעיד את מכבי חיפה העונה למקום השני בליגה במרחק שש נקודות בלבד מהמקום הראשון לקראת פתיחת הפלייאוף העליון. להזכירכם מכבי חיפה, התרגלה בשנים האחרונות להיות בזמן הזה כבר עמוק בעונת הרחצה, לחלוטין מחוץ לתמונה בליגה.

בלבול קיבל בעונה שעברה קבוצה חסרת זהות שבעיקר נתקעה בעיצומם של "תהליכים". מרנה מולנסטיין לגיא לוזון ולאחר מכן פרד רוטן. מאז הגיע בלבול לכרמל, התחילו לדבר על מילה חדשה: יציבות. אחת הסיבות לכך היא האופן בו המאמן קידם שחקנים.

ארנסט מאבוקה, למשל, נחשב בעונתו הראשונה בקבוצה ל"חור בהגנה" או שחקן שניתן לשחק איתו רק במערך של חמישה בהגנה. אמנם בלבול גם חשב כך בהתחלה, אך הבין שניתן אחרת. מכבי חיפה רצה מרבית העונה האחרונה עם ארבעה בהגנה, כשהגנת הירוקים הוציאה משערה בסך הכל 20 שערים העונה - (לעומת 27 ספיגות באותה תקופה בעונה שעברה) והיא ההגנה השנייה בטיבה בליגה.

יחד עם מאבוקה, הירוקים רכשו בקיץ את דולב חזיזה ויובל אשכנזי ומה שבלבול עשה איתם זה לא פחות מנכס לתיק עבודות של מאמן. שני השחקנים שלא מעט גבות הורמו לגבי הבאתם מבני יהודה, מעורבים ב-12 שערי ליגה כל אחד (חזיזה-5 שערים ו-7 בישולים, אשכנזי 7 שערים ו-5 בישולים). גם המבינים הגדולים ביותר בתחום לא יכולים היו לחזות כזאת עונה אדירה של השניים, וזאת הרבה הודות למאמן הירוקים.

מעל הכל מרקו בלבול עשה דבר אחד משמעותי, הוא החזיר את מכבי חיפה לקדמת הבמה. הקבוצה הכי גדולה בכדורגל הישראלי, יחד עם מכבי תל אביב, חזרה לסדר היום. ללא גידופים או לעג וללא שימוש במילה הכל כך שנואה בעיר הצפונית: תהליך. מרקו בלבול הוא התהליך בעצמו. הוא מביא שקט, עבודה מקצועית נכונה, יציבות, התקפה קטלנית (58 שערים ב-26 משחקים) והכי חשוב ולמרות ההדחה מהגביע, תוצאות. לא לתת לו להמשיך לעונה הבאה, כשהוא מכיר את המועדון והמועדון מכיר אותו, יחד עם יכולת משכנעת לכל הדעות, עשוי לפגוע בכל מה שיצר בקצת יותר משנה שהוא נמצא בקבוצה.

בעד בכר:
יש מעט מאוד דברים שלא משתנים לעולם: מוות, מיסים והחיבור בין ברק בכר למכבי חיפה. תקופה ארוכה דובר על כך שהמאמן היוצא של הפועל באר שבע יעשה את המעבר למכבי חיפה ועל כך שיענקל'ה שחר מחכה לו בפינה בדיוק לרגע שהמאמן יסיים את דרכו בבירת הנגב. הקהל הירוק חולם שנים ארוכות שיגיע מאמן עם כריזמה וחיבור לשחקנים. מה שעוד משפר את המצב אלו השמועות על כך שבכר עצמו בכלל אוהד של מכבי חיפה בסתר ליבו.

הבחירה בברק בכר היא בדיוק הצעד הנכון עבור מכבי חיפה. כשאלישע לוי פוטר מהפועל באר שבע, הוא העלה אותה למרכז העניינים והפך אותה להיות קול חזק יותר בליגת העל ובכר שהחליפו ידע לקצור את הפירות היטב. המאמן לקח את באר שבע לשלוש אליפויות רצופות, מסע אירופי מרשים, כולל ניצחון כפול על אינטר. בכרמל רוצים בדיוק את המוצר הזה. כשהתסריט הוא בלבול בתפקיד אלישע, ובכר? שישאר בכר ויביא תארים.

עוד סיבה מצוינת לקחת את בכר היא יכולת ניהול הסגל. שני הנכסים הכי גדולים עליהם בנו במכבי חיפה הם ירדן שועה ומוחמד עוואד. על הפלונטר בין שועה לבלבול כבר נכתב עשרות פעמים, ובלבול בשלו. המאמן מתעקש לא לתת לו דקות. מעדיף להשאר בהרכב הקבוע שלו, ללא שינויים ובלי לתת דקות משחק לחלוץ שנרכש ביותר ממליון דולר. כמו שועה כך גם עוואד. נראה שבלבול פשוט לא מתחבר לחלוץ הצעיר שגדל במחלקת הנוער. חוץ ממעט דקות המשחק, קשה לשכוח את הקללות שסינן המאמן, אשר נתפסו בשידור, לאחר שעוואד ביצע פעולה אגואיסטית. לא כך צריך להתנהג מנהיג.

לעומת זאת ברק בכר. המאמן הצעיר ידע תמיד להשאיר את השחקנים שלו חמים. את ניב זריהן ידע לשלוף למשחקים חשובים (בעיקר נגד בית"ר ירושלים) וגם את חנן ממן הפך לשחקן העונה (בחצי עונה בלבד). אפילו את יובל שבתאי הוא ידע לנצל בשביל שיעלה מהספסל לבשל גול נגד סאות'המפטון - שער שהעלה את האדומים לשלב הבא בליגה האירופית. מרקו מנגד? הכניס את סלליך בדקה ה-80 של הגביע בפיגור נגד אותה באר שבע. על בלבול יש שיקראו לזה יציבות אך אולי יותר נכון לקרוא לזה קיבעון מחשבתי. משהו שאי אפשר להגיד על ברק בכר.

בסוף של יום ההבדל המרכזי בין שני המאמנים הוא שבלבול מבין את המשחק, בכר יודע לשחק אותו. בכר ידע להסתדר היטב עם ההנהלה של באר שבע, ידע מתי למלא את ההוראות מלמעלה ובעיקר לא עשה נזק לנכס. במכבי חיפה, למרות שההוראה מלמעלה היא ברורה, מה שקורה עם חלק מהשחקנים הצעירים במכבי חיפה, זה פשוט פגיעה בעתיד המועדון. לפעמים צריך לשחק את המשחק כדי לנצח.

מה אתם חושבים? הצביעו בסקר>>