רימון, הלם: הסיפור מאחורי החתמת אגאנסו בבית"ר י-ם

המגעים עם חלוץ ברזילאי בצרפת, החשש מהמצב הבטחוני, קבלת הפנים החמה של האוהדים בנתב"ג שכמעט טירפדה והרגע המשעשע על הצ'קים ששימשו כערבות. ולדימיר שקלאר חושף את הדרמה: כך אהבת הקהל הצהוב כמעט הרסה את המעבר של הספרדי

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  06.04.20 - 15:55

תגיות: דויד אגאנסו

תחילת כתבה

דויד אגאנסו היה מסוג שחקני הרכש שלא מגיעים לישראל. חלוץ מהליגה הספרדית, שעדיין לא מיצה את עצמו בלה ליגה, נוחת ביום בהיר בבית"ר ירושלים.

אז נכון, כסף לא היה חסר בקבוצה של ארקדי גאידמק ב-2006 ואגאנסו הגיע רק לחצי שנה, אבל ההחתמה שלו מראה שוב את הקשיים הגדולים שבהנחתת שמות בכירים בישראל, בעלת הרגישות הביטחונית. יו"ר בית"ר י-ם דאז ונספח התיירות של ישראל במוסקבה כיום, ולדימיר שקלאר, ממשיך לחשוף סיפורים מתקופת גאידמק, והפעם: הדרמה סביב החתמת הספרדי. מה בתפריט? צ'קים עם ערבות לא ברורה ורימון עשן שכמעט טירפד הכל.

"לואיס פרננדס היה נואש לצרף חלוץ בכיר. הייתה לנו קבוצה נהדרת, אבל היה חסר חלוץ, שחקן של מספרים", שקלאר נזכר, "יומיים לסגירת החלון הוצע לנו שחקן ברזילאי מצרפת. נסעתי לצרפת, ופתאום ראיתי שהסכומים פשוט מטורפים והשחקן מעבר לשיא שלו, שאין לנו באמת מה לחפש איתו והעסקה התפוצצה. יחד עם זאת, היינו בלחץ היסטרי של זמן".

"פנינו לרונן קצב ואמרנו לו שכסף זה לא בעיה - רק שיביא לנו חלוץ תותח", שקלאר נזכר, "הוא הביא לנו את השם דויד אגאנסו. בדקנו עליו וראינו חלוץ נהדר ששיחק בסנטנדר. הוא לא ידע מה זה ישראל והופתע בכלל שפנינו אליו. היה לו טוב בספרד, ולא היה לו שום רצון להגיע לכאן. שיגענו אותו בטלפון, עשרות שיחות - חוזה עתק, רק שיבוא. הוא חשש מהמצב הבטחוני מאוד ואמר שההורים שלו מפחדים להגיע".

"הצענו לו שיגיע עם ההורים לישראל ושיראה שהכל רגוע כאן", היו"ר דאז סיפר, "איך שהוא נחת בישראל יחד עם ההורים שלו, היו מאות אוהדי בית"ר י-ם שזרקו רימון עשן בשדה תעופה, שעשה בלאגן גדול בנתב"ג. ההורים שלו, שגם ככה היו בלחץ מהמצב הבטחוני, קיבלו התקף חרדה. הם אמרו שהם נוסעים עכשיו לספרד. הסברתי להם שמדובר באוהדי בית"ר וזה סך הל אמצעי עידוד, אבל הם התבצרו בעמדות שלהם - נוסעים חזרה לספרד. במשך שעות ישבנו על דויד שיירגעו, עד שהוא התרצה ונרגע. אתה מבין? מרוב שהקהל אהב אותו, הוא נלחץ".

הדרמה בנתב"ג הייתה רק הכנה לדרמה בבקרה התקציבית. כשנותרו שעות בודדות לסגירת החלון, בית"ר ירושלים נתקלה בקושי חדש: להשיג את הערבות, שתאפשר להעבירו בבקרה התקציבית. "שעתיים לפני סגירת החלון, אברהם לוי התקשר אליי מהבקרה התקציבית ואמר שצריכים ערבות של 900 אלף שקלים כדי להעביר אותו בבקרה", שקלאר מספר, "מאיפה יש לי 900 אלף שקל נזיל? התקשרתי לארקדי גאידמק אמר לי שגם לו אין מעכשיו לעכשיו צ'ק כזה. חשבתי מה עושים? פניתי לשני עובדים מועדון: שמוליק לוי ונתן חבני, וביקשתי מהם שכל אחד יביא צ'ק על סך 300 אלף שקל. הם הפכו לחיוורים, פשוט חיוורים".

"שמוליק אמר לי: 'אין לי את הכסף הזה'", ואני אמרתי לו, עזוב, אל תדאג. זה רק ערבות לכמה ימים ואחרי זה יגיע הצ'ק של ארקדי", שקלאר סיפר באירוע שמראה שוב את הבעיות שבבקרה התקציבית, "כך, יצא מצב שגם אני הוספתי צ'ק והיו שלושה צ'קים על סך 300 אלף שקלים, שלמעשה לאף אחד מאיתנו לא היה את הכסף הזה בצורה נזילה. הבקרה התקציבית סמכה על המילה שלי למזלי, וככה העברנו את החוזה של אגאנסו בבקרה התקציבית, למרות שלא הייתה לנו באמת ערבות".