בהמלצת ראש הממשלה: כך ארדילס מונה לבית"ר י-ם

המגעים עם חוסה פקרמן ודיק אדבוקאט, הניסיונות לחטוף את רוני לוי מחיפה והחתונה בה הוכרע הכל. ולדימיר שקלאר, יו"ר הצהובים שחורים דאז, חשף את הסיפור המדהים: כך שיחה משולשת בהשתתפות רה"מ גרמה למינוי מאמן חדש לצהובים שחורים. מעשה שהיה

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  02.04.20 - 15:19
תחילת כתבה

לא כל יום אגדת כדורגל נוחתת בישראל: אוסי ארדילס אולי לא נחשב למאמן ענק, אבל הוא בהחלט שם גדול. ב-2006, בית"ר ירושלים החליטה במפתיע למנות את הארגנטיני למאמן הקבוצה, במינוי שהיה נראה בתחילה כמו כל מינוי אחר, אבל כלל בתוכו שרשרת אירועים יוצאת דופן. מה בתפריט? מועמדות של מאמני ענק כמו דיק אדבוקאט וחוסה פקרמן, ניסיון לחטוף את רוני לוי ממכבי חיפה והמלצה של ראש הממשלה, שהובילה למינויו.

ולדימיר שקלאר, יושב ראש הצהובים שחורים דאז והאיש שקיבל את כל ההחלטות באותה תקופה, חושף את הסיפורים המרתקים בתקופת ארקדי גאידמק, והפעם: הסיפור המסעיר סביב מינויו של הארגנטיני לבית"ר ירושלים.

"לואיס פרננדס עזב, וחיפשנו מאמן בכיר, כזה שיוביל אותנו למקומות שרצינו", ארדילס נזכר, "עשרות מועמדים הוצעו, אבל היו ארבעה מועמדים שסימנו. הראשון היה דיק אדבוקאט, שבדיוק סיים לאמן את נבחרות דרום קוריאה. הוא היה מאמן מאוד מוכר ומוצלח, הגשנו לו הצעה ובסוף זה לא הצליח. מאמן נוסף שפנינו אליו הוא מאמן נבחרת ארגנטינה בעבר, חוסה פקרמן. מדובר במאמן יהודי, עם זיקה לישראל. הוא היה שם גדול, אבל הגענו איתו למשא ומתן והיו כבר סכומים, אבל אנחנו לקחנו קצת צעד אחורה כי לא היינו סגורים אם זה המועמד שאנחנו רוצים".

"היום אפשר לומר, מועמד נוסף היה רוני לוי, שאימן אז את מכבי חיפה. צריך להבין, זה מאוד רגיש כי מכבי חיפה הייתה בשיא שלה. שמנו על השולחן של רוני לוי הצעת ענק, שכר גבוה משמעותי מזה שהוא הרוויח במכבי חיפה", שקלאר חשף, "בכל זאת, רוני לוי סירב ורצה להישאר נאמן לחיפה וליעקב שחר, ככה שזה ראוי להערכה".

אז איך הגעתם לאוסי ארדילס?
"ארדילס התגורר באנגליה והסוכן שלו היה רוני רוזנטל, שהציע לנו אותו. התייעצתי עם אנשים עליו והתחלנו לבדוק עליו. הוא אימן בסין וראינו שהמשחקים שלו נגמרים פעם אחת ב-0:5 לטובת הקבוצה שלו ופעם אחת מפסידה 5:0. זה היה משוגע, אבל חשבנו שהוא מאמן מאוד התקפי שיתאים לנו".

קו פרשת המים במינויו של ארדילס הגיע במהלך חתונת בתו של שקלאר, שנערכה במלון מצודת דויד בירושלים. כיאה לאירוע של יושב ראש בית"ר ירושלים, עשרות חברי כנסת הגיעו לאירוע, ביניהם גם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אהוד מוכר של בית"ר ירושלים. "כשאתה יושב ראש של בית"ר ירושלים, אתה בקשר עם חברי כנסת, זו הקבוצה של המדינה", שקלאר הסביר, "אהוד אולמרט היה חבר קרוב שלי ושל ארקדי. הושבתי בשולחן אחד אותו ואת ארקדי, והאמת? כל החתונה התעסקתי בנושא ארדילס".

"ניגשתי לשולחן של ארקדי ואולמרט והתחלנו לדבר על נושא מינוי המאמן", שקלאר נזכר, "ארקדי שאל אותי 'ולדימיר מה נחליט לגבי המאמן בעונה הבאה?'. עניתי לו: ' בית"ר ירושלים היא הקבוצה של המדינה, אז תשאל את ראש הממשלה, הוא יידע יותר טוב מאיתנו. ארקדי שאל את אולמרט ואז אהוד נתן הרצאה מדהימה על ארדילס. הוא ידע איזה שיטות הוא עובד, היסטוריה שלו, הכל מהכל. שאלנו את ראש הממשלה האם למנות אותו? והוא ענה חד משמעית כן. מי אנחנו שנתווכח?".

המלצה של ראש הממשלה דאז, הכריעה את הכף ובבית"ר ירושלים האיצו את המגעים ארדילס. "יום לאחר מכן הזמנו אותו לבית של ארקדי יחד עם רוני רוזנטל, וסגרנו איתו את כל הפרטים", שקלאר נזכר, "מרגע שהחלטנו זה היה קל, והיינו גם בטוחים בהחלטה, בכל זאת, ראש הממשלה המליץ".