הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מתחת לאף: כך מכבי ת"א חטפה את יצחקי מהפועל

שנים אחרי, הפרטים המלאים נחשפים: החלוץ סיכם באדום בדירה בהרצליה, אלא שאז הוא ירד למטה, שם אנגלידיס חיכה בחניון עם גולדהאר על הקו. הסיפור המלא: כך האדומים המתינו במרפסת לחלוץ ולקורנפיין, שבכלל העמידו פנים עם הצגה מהסרטים. מעשה שהיה

סהר דיין  01.04.20 - 12:35

תגיות: ברק יצחקי

תחילת כתבה

הסיפור מאחורי אחת העסקאות הדרמטיות בכדורגל הישראלי נחשף אחרי עשור. בקיץ 2010 מכבי ת"א והפועל ת"א נלחמו בקרב איגרוף מתיש על הזירה. המטרה: החלוץ החם בליגה, ברק יצחקי, אותו בית"ר ירושלים הייתה חייבת למכור כדי לשרוד כלכלית. ההעברה, ששיגעה את ליגת העל, נסגרה בערב מטורף, בו יצחקי כבר סיכם בהפועל ובסוף חתם במכבי ת"א. יו"ר בית"ר דאז, איציק קורנפיין, מספר לראשונה לעומק על המחטף הצהוב בחניון של רונן קצב, שם המתינו לו אנשי מכבי ת"א, בזמן שאנשי הפועל חיכו במרפסת.  סרט מתח של ממש

הפגישה עם הפועל וההפתעה בדרבי
"הייתה לנו בעיה גדולה של כסף במועדון", נזכר קורנפיין, שהציל את בית"ר באותה תקופה ממשבר כלכלי. "רצינו למכור את יצחקי והייתה התעניינות של כמה קבוצות. ערב אחד קבענו פגישה עם הפועל ת"א בבית של רונן קצב בהרצליה. הגעתי לדירה בידיעה שברק סגור בהפועל וכולם כבר היו שם, יצחקי, הסוכן קצב, מוני הראל (הבעלים של הפועל) וגבי קצרה (המנכ"ל ויד ימינו של אלי טביב)".

"ניהלנו מו"מ על דמי ההעברה ולא הגענו להסכמה", סיפר שוער העבר לערוץ הספורט, "כל אחד הציע סכום אחר וכך זה נמשך. ואז באמצע הפגישה, יצחקי אמר לי שהוא יורד עם קצב לחניון והם יחזרו תוך כמה דקות". השעון תקתק והשניים לא חזרו. "בזמן הזה אני נשארתי עם הראל וקצרה במרפסת, וחיכינו. עברו בערך 20 דקות וקיבלתי שיחת טלפון מברק: 'איציק, בוא לחניון'".

טלפון תמים? ממש לא. קורנפיין אמר לאנשי הפועל שהוא יורד להביא את המטען וכשהגיע לחניה קיבל הפתעה: נציג הבעלים והאיש החזק במכבי ת"א - ג'ק אנגלידיס, מתחת לאף של הפועל ת"א. "תסתדר עם מיץ' גולדהאר ונחתום", הפתיעו יצחקי וקצב את קורנפיין שנזכר ברגע המטורף: "הם סגרו הכל עם אנגלידיס וברק רצה לעבור רק למכבי ת"א".

התרגיל של יצחקי וקורנפיין
 בזמן שהאדומים חיכו במרפסת, אנגלידיס חייג לקנדה וגולדהאר עלה על הקו, כל זה מתקיים בחניון כשנציגי הפועל ת"א ממתינים למעלה ומחכים שיצחקי יחזור. "תוך שתי דקות סיכמנו על כמעט 2 מיליון דולר", מספר קורנפיין על המחטף הצהוב. "יצחקי אמר לי שהוא לא יודע מה לעשות כי הוא כבר סיכם עם הפועל והם חיכו לנו למעלה. לא ידענו איך לצאת מזה", המשיך היו"ר, "ואז אמרתי לו שאני אקח את זה עליי. לא סיכמתי איתם שום דבר ובאותה תקופה בבית"ר, ממילא לקחתי הרבה דברים עצמי. אני וברק שיחקנו ביחד, הוא חבר ואמרתי לו שאי אפשר להשוות בין הצעה ממכבי וגולדהאר להצעה מהפועל וטביב".

באותו ערב יצחקי נתן את משחק חייו, והפעם זה היה מחוץ למגרש. "עשינו להפועל תרגיל", קורנפיין מתאר את רגעי הדרמה, "ברק עלה חזרה הביתה עם קצב ואני הצטרפתי כמה דקות אחריהם. אמרתי לו שיתנהג כאילו הוא לא יודע מכלום, ואפילו שיצעק עליי אחרי שאני מודיע על העסקה". ואז החלה ההצגה הירושלמית. "חזרנו לשולחן ואמרתי ליצחקי שהוא לא עובר להפועל כי סגרתי עם מכבי. פתאום ברק קם בהצגה מושלמת כאילו הוא שחקן תיאטרון והתחיל לצעוק: 'מה אתה חושב שאתה עושה?! זאת לא הסמכות שלך ולא האחריות שלך להחליט דבר כזה'. אמרתי לו שאני שומר על האינטרסים של בית"ר וקיבלתי את הסכום שרציתי - הוא יעבור רק למכבי".

העצבים באדום
השחקן המבוקש של הקיץ, שכבר סיכם בהפועל, עבר למכבי ת"א מול העיניים של הראל. שחמט בצהוב כחול, שהצית אש בפגישה. "מוני התהפך עליי עם צעקות ולכלוכים", נזכר קורנפיין, "להגיד שהוא התעצבן זה ביטוי עדין למצב. אחר כך הוא גם לכלך עליי בתקשורת. הרגשתי לא נעים מהסיטואציה בבית של קצב, אבל לא סיכמתי עם הפועל שום דבר. הייתה להראל הזדמנות לחתום באותו ערב ולא הגענו להבנות. בנוסף, ברק רצה לעבור למכבי ולא היה לו נעים להבריז להפועל, אז לקחתי אחריות. אני חושב שעד היום הוא מברך על הבחירה הזו".

"זה אחד הימים ההזויים בחיים שלי", הבהיר קורנפיין, שבדיעבד סידר ליצחקי, את הקריירה. הפועל עברה פירוק וירידת ליגה בזמן שמכבי זכתה ב-4 אליפויות בעשור הקודם. החלוץ היה שותף בשתיים מהן ובגביע אחד ופרש בצהוב אחרי 8 שנים בקריית שלום. כיום הוא כבר בתפקיד ניהולי ומקצועי במכבי ולוחש באוזנו של אנגלידיס. עשור אחרי הפגישה הסודית שלהם בחניון בהרצליה.