הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

גם ג'ורדי לא ידע: הרגע בו גילי ורמוט הרעיד את ת"א

חמש שנים אחרי, הפרטים מהעסקה שהדהימה את הכדורגל בארץ נחשפים: החוזה שנסגר שבוע לפני הדרבי מול מכבי ת"א, שותפי הסוד, השיחות כשעה אחרי שעלה כקפטן בדרבי והדרישה של רמון שכמעט גרמה לפיצוץ. וגם: סגירת המעגל שאולי מחכה מעבר לפינה

סהר דיין  25.04.20 - 11:30

העיר תל אביב רעדה. האמת, התסריט הזה נשמע כמו סרט בדיוני. קפטן הפועל ת"א חותם במכבי ת"א, יום אחרי הפסד אדום 2:0 בדרבי. "גילי ורמוט עבר למכבי", נרשם בהתראה בטלפון וההלם היה קיצוני. האיש שזכה בארבעה גביעים ואליפות עם הפועל חצה את הכביש. חמש וחצי שנים אחרי, בעלי הפועל ת"א דאז, חיים רמון, חושף לראשונה את הסיפור המלא מאחורי העסקה, שתיזכר לעד כאחת הגדולות בתולדות הכדורגל הישראלי.

"ורמוט וג'ורדי לא ידעו מכלום עד אחרי הדרבי"
מאז שג'ורדי קרויף הצטרף למכבי ת"א, החלה הנהירה של שחקני הפועל ת"א לקריית שלום. האקסים ערן זהבי, וינסנט אניימה ונוסא איגיבור החליפו לצהוב וטל בן חיים עבר באופן ישיר בין הקבוצות. ואז הגיעה מכה מתחת לחגורה מבחינת הקהל האדום. "הסיכום שלי עם מכבי ת"א היה שהם מדברים עם ורמוט בחצות, שעה אחרי הדרבי. ביום האחרון של חלון ההעברות", סיפר רמון לערוץ הספורט, "אפילו ג'ורדי קרויף לא ידע על המעבר עד אחרי המשחק", וזה בדיוק המשפט שמתאר עד כמה העסקה הזו הייתה סודית.

"החוזה עם מכבי היה סגור כבר שבוע לפני המשחק", המשיך רמון, "היו שלושה אנשים שידעו על העסקה, אני, המנכ"ל של מכבי, מרטין ביין, והיועץ המשפטי של הצהובים, עו"ד מורן מאירי. דרשתי מהם שג'ורדי לא יידע כלום מחשש שזה ידלוף לתקשורת ואם זה היה קורה לפני הדרבי, הכל היה מתפוצץ והעסקה הייתה נופלת". המו"מ התנהל במשרד של רמון, בבית החייל, בשעות הקטנות של הלילה: "זה היה כמו מבצע חשאי", הוא מספר.

"הפועל ת"א היה מועדון עני וחולה", הבהיר הבעלים את הסיבה למכירת הסמל האדום, "היינו חייבים כסף כדי לשרוד ולא היו לי קלפים מולם במו"מ. המעבר הזה חסך לנו המון כסף בשנים הבאות כי ורמוט חתם על הארכת חוזה ל-5 שנים, בכפוף לקיצוץ מסוים. בהתחלה מכבי רצתה את גילי לקיץ והציעה 600 אלף יורו. אני הסכמתי, אבל הודעתי שהוא ימשיך לשחק בהפועל כרגיל עד אז. הם פחדו שהוא ייפצע והחליטו לרכוש אותו מיידית ב-700 אלף יורו בתוספת למספר שחקנים".

הסעיף המיוחד שכמעט פוצץ את העסקה
"ורמוט צלצל אלי ב-01:00 והחל במו"מ עם מכבי", משחזר רמון את הלילה הדרמטי, "הוא קיבל חוזה גדול ובבוקר הסיפור התפרסם, כשאני הייתי בביתו של יו"ר המועדון דאז בארי בן זאב. האולטראס היו בחוץ וקיללו אותי. הם איימו לרצוח אותי וצעקו: 'לא מוכרים סמלים'. אין קללה שלא קיללו אותי. דפקו על הדלתות והזמנו משטרה".

רמון צפה מראש את תגובת האוהדים הזועמים ודאג להכניס סעיף מיוחד בחוזה עם מכבי ת"א: ורמוט חייב לחתום שהמעבר היה מרצונו. "הוא היה מת לעבור למכבי ת"א, אבל פחד מהאוהדים של הפועל. אני הודעתי לו שאם הוא לא חותם - אין עסקה. רעדתי מפחד כי הפועל הייתה מתמוטטת אם העסקה באמת הייתה נופלת, אבל שיחקתי אותה כאילו אני שולט במצב. ב-16:00 אחר הצהריים הגיע מכתב מגילי שהוא מבקש לעבור. זה היה היום האחרון של החלון, סגרנו את כל הרישומים והוא הפך לצהוב".

"הקרבתי את עצמי למען הקבוצה", מתאר רמון את הסיטואציה הקשה מהכובע של האוהד והבעלים, "היה לי קשה מאוד עם הסיפור הזה, אבל לא היה לנו כסף. גם את ערן זהבי לא החזרנו בגלל מצוקה כספית. בכל פעם שהוא היה כובש שער במכבי הייתי אוכל את הלב מחדש".

"זה הרגיש כמו המסמר האחרון בארון הקבורה של הפועל ת"א", אמר האוהד האדום ברק מזרחי, "הפסדנו בדרבי וקיבלנו את זה בבוקר בבום. גם ככה היינו שבורים. הוט היה השריד האחרון מהדאבל של 2010. היה לו את המספר של שלום תקווה והסימבוליות היא שהיינו שרים לו 'לנצח אותך נאהב'. גם זהבי ובן חיים עברו, אבל ורמוט היה משהו אחר בשבילנו. הוא היה הקפטן, ולעבור למכבי דווקא אחרי הפסד בדרבי זה לא הגיוני. ממש סכין בלב. שם התחלנו להרגיש את הסוף של הפועל".

המאמן שהופתע והאפשרות לקאמבק אדום
"חיים סיפר לי על העסקה אחרי הדרבי", אמר אלי כהן השריף, "אם הייתי יודע על זה, בחיים לא הייתי נותן לו לשחק. ורמוט היה כבוי באותה תקופה, הוא לא היה מסוגל להניע את עצמו. דיברתי איתו וראיתי שכלום לא משפיע עליו. בהרגשה שלי הוא ידע מהעסקה ושפת הגוף שלו שידרה את זה לאורך כל השבוע".

אגב, מקורבים לוורמוט מדגישים כי מאז שעזב את הפועל ת"א הוא מדבר רק על טובת המועדון ומתגעגע לתקופה היפה בבלומפילד, בניגוד לשחקנים אחרים ששכחו את העבר והתגרו בקהל. כמו כן, לטענתם הקשר תמיד עשה ויתורים למען המועדון ואף דחה מספר פעמים חיזורים והודעות שקיבל מקרויף בכל חלון העברות.

כמו כן, לאתר ערוץ הספורט נודע כי ורמוט נמצא בקשר תמידי עם האחים ניסנוב ועוד מספר אנשים במערכת האדומה עם ציפייה מצדו ומצידם לסגירת מעגל בעתיד. האם יש סיכוי לקאמבק של הקפטן האדום שעזב למכבי ת"א? האמת, ממילא הסרט הזה איבד כל היגיון, אנחנו רק צריכים לשבת רגל על רגל ולחכות לחלק הבא.