הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"בזכותם יש לנו מדינה". זלקה על המפגש עם השכול

"נשבענו להקריב את נשמתנו ואמשיך לסכן עצמי למען המדינה. אם לא נשמור על עצמנו, זוועות העבר יחזרו". שחקן חדרה ולוחם עורב בטור על חבריו שנפלו והזכות שניתנה לו

מנשה זלקה  28.04.20 - 08:28
תחילת כתבה

יום הזיכרון עבורי הוא אחד הדברים החשובים לי כאדם ולנו כחברה. יום שאנחנו מתאחדים לזיכרון בנינו היקרים, רובם ילדים בני 18-19 שמתו למען המדינה שלנו. אני נתקל במשפחות שאיבדו את היקר להן מכל וזו הזדמנות לחבק אותן. אנחנו נותנים להן כתף. זה ערך חשוב לנו כעם שמקדש את חיי האדם ולא שוכח את בניו שנפלו.

מעבר להיותי קפטן הפועל חדרה, הייתי לוחם ביחידת עורב צנחנים. התגייסתי במרץ 2009 בשביל לשמור על הארץ שלנו, להמשיך את השושלת של אחיי הלוחמים. כאחד שינק את שמירת ואהבת הארץ, אני מקווה שאנשים רבים ילכו בדרכי.

לא אשכח את הפעם הראשונה כשהגעתי לבית העלמין בחדרה במדים עם הכומתה האדומה, כנפי הצניחה ופגשתי את הוריו של חלל של היחידה, גיא נצר ז"ל. נפגשתי עם האב, אמציה והאם, מרים. תחושת הגאווה שהייתה לי שאני מגיע כדי לחזקם. מבטם לא ישכח מעולם והביא אותי לכדי דמעות. לאחר הטקס הצבאי, הם ביקשו ממני לבוא לביתם. הם סיפרו לי את סיפורו, הציגו לי תמונות. אלה רגעים שאתה מבין כמה חשוב לעמוד לצד המשפחות השכולות, חשוב להם שהצבא והיחידה לא שוכחת את בנם. הוא תמיד יהיה חלק בלתי נפרד מהיחידה. המשפחות השכולות חיות יום יום, שעה שעה את אובדן בנם. נותרתי חסר מילים מול הסיפורים שלהם.

לצערי את משפחת השכול אני מכיר גם מחבר ששיחק עמי במחלקת הנוער של הפועל חדרה, עומרי פרידמן ז"ל. שיחקנו יחד תחת רון קלר ועלינו ליגה. אני בקשר עם אמו לאה, הוא היה בנה היחיד. האובדן קשה לה, מי שלא איבד אדם קרוב לא יכול להבין. הוא היה אדם נהדר, לב טוב ושחקן מוכשר. נזכור אותו לעולם. אני נמצא עמה בקשר. אמנם היא לא חובבת כדורגל, אבל תמיד מתעניינת בי.

בתקופתי בצה"ל היינו יוצאים למעצרים ומארבים במקומות מסוכנים. החיילים והמפקדים דאגו להבהיר לנו את זה שאנחנו עשויים לא לחזור, אלה דברים שאתה לוקח בחשבון כחייל קרבי. כולנו נשבענו בכותל להקריב את נשמתנו עבור הצבא. בזכות כל אותם לוחמים אנחנו מקימים מדינה משגשגת. אני ממשיך לשרת בצבא ועושה מילואים ואמשיך לסכן את עצמי למען המדינה. כך עושים כל החיילים. ברור לנו שאנחנו עלולים להיפגע. זאת מסירות נפש של עם ישראל. אם לא נשמור על עצמנו, זוועות שקרו בעבר יכולות לחזור. לא ניתן להן לחזור.

אני כואב את כאבם של משפחות השכול, כל האזרחים ועולם הספורט עומד איתן לצד המשפחות. נקווה שמספר הנופלים לא יעלה יותר לעולם.

מנשה זלקה הוא שחקן הפועל חדרה. ביום עצמאות ה-71 של מדינת ישראל זכה להדליק משואה לאחר שוויתר על מעמדו כדי להתגייס ליחידה מובחרת בצה"ל