"זה המקסימום? רוני לוי לא כיבד אותי או את הקהל"

משה חוגג בראיון נרחב לסיכום העונה: על המאמן ("הוא אחד הטובים בארץ"), על יוסי בניון ("כל עוד אני כאן, הוא ימשיך ככל שירצה"), על הקהל ("רוצים שאתחרה במכבי ת"א ומכבי חיפה, אבל לא משקיעים באותה רמה") וגם: "בלי רשת ביטחון, הליגה לא תוכל להיפתח"

תומר לוי
תומר לוי  10.07.20 - 12:30
תחילת כתבה

עונת 2019/20 של בית"ר ירושלים החלה עם לא מעט ציפיות. הבעלים משה חוגג פתח את הכיס, הביא לא מעט שחקני רכש (ביניהם שי קונסטנטין, עלי מוחמד ומיכאל אוחנה) והתיאבון של הירושלמים - שכבר שנים ארוכות לא טעמו קרבות צמרת אמיתיים - נפתח. אלא שבסופו של דבר, הטעם של העונה היה מעט חמוץ.

בית"ר אמנם הבטיחה את הכרטיס לאירופה כשסיימה במקום השלישי, אבל זה קרה דרך יכולת בינונית בפלייאוף התחתון, וניצחון אחד בלבד מתוך עשרה משחקים. עם סיום העונה, משה חוגג מסכם. בראיון שערך היום (שישי), הבעלים מדבר על העונה שהיתה, על רוני לוי, יוסי בניון - וגם על הקהל.

"בסופו של דבר, זו עונה שנזכור. הצבנו מטרה חד משמעית, שהיא ההגעה לאירופה - אמרתי לאוהדים שאם לא נגיע לשם, נחזיר את הכסף. זו היתה המטרה העיקרית ועמדנו בה. ככה שהעונה הזאת אינה כישלון, אבל היא בהחלט מאכזבת", אמר חוגג. "אני מאוכזב מחוסר היציבות שלנו העונה. לא הצלחנו לשמור על הרמה, ובמשחקים האחרונים נראינו ממש רע. רציתי להתמודד על האליפות, ואין ספק שלסיים בפער של 30 נקודות מהמקום הראשון זה מאכזב".

יחד עם זאת, חוגג מאזכר גם את הנסיבות המקלות שיש לעונה הזו: "אני מקבל את הנסיבות שיוסי (בניון) הזכיר בינינו: איבדנו את מיכאל אוחנה לפני שהעונה התחילה, גדי קינדה שהיה נהדר - נמכר וגם אלירן עטר נפצע לפני הפלייאוף. ואחרי כל זה - היינו צריכים להיראות טוב יותר. היו חלקים ששיחקנו כדורגל יפה, אבל זה היה לזמן קצר מדי".

השאלה הבוערת ביותר סביב בית"ר, לקראת העונה הבאה היא שאלת המאמן: האם רוני לוי ימשיך בתפקידו, או יעזוב בתום עונה אחת. "לרוני לוי יש חוזה", הבהיר חוגג. "אם הוא ימשיך או לא, זו החלטה שנקבל ביחד כשנראה לאן הולכת הליגה, והאם היא תהיה בכלל".

הבעלים, בגילוי לב, פרש את חילוקי הדעות שלו עם המאמן שלו: "הוא מאמן מצוין", אמר חוגג, "אחד הטובים בישראל. אין לי שום דבר אישי נגדו, אבל היו דברים שהיה לי קשה לשמוע - בעיקר במסרים שלו לקהל. מאוד לא אהבתי לשמוע ש'זה המקסימום שאפשר להוציא מהקבוצה'. דיברתי איתו על זה, והוא הסכים איתי. הרגשתי שהדברים האלה היו חסרי כבוד כלפיי וכלפי האוהדים. היו גם משחקים שהיה לי קשה לראות, אבל הובהר לי שזה תהליך שלוקח זמן, ואני גם מאמין שזה נכון".

יחד עם זאת, התייחס חוגג גם להתנהגות הקהל - ולמה שהגדיר כ-DNA הבעייתי של המועדון בכל הקשור להתנהלות מול מאמנים: "יש פה תבנית של חוסר יציבות, ואני לא אוהב את זה. אורך קדנציה של מאמן בבית"ר זה 20 משחקים, ואנחנו מקום שביעי או עשירי בעולם בפיטורי מאמנים. אני לא יכול לתת לגחמות של הקהל שלנו, שאני מכבד כי הם הלקוחות שלנו, לנהל את המועדון. אוהדים לא יכולים לקבוע מי יהיה המאמן ומי יהיו השחקנים. גם אם הקהל יכעס, אעמוד מאחורי ההחלטות שלי במאה אחוז. נלחמתי להביא את עלי מוחמד, גם אם זה לא היה הדבר הכי פופולרי לעשות באותה עת".

מי שבכל מקרה ימשיך בתפקיד המנהל המקצועי הוא יוסי בניון. כדורגלן העבר, שלו היתה זו העונה הראשונה בתפקיד הרם, זוכה למחמאות מהבעלים: "כל עוד אני בבית"ר, יוסי ימשיך כמה שהוא רוצה. אני מאוד מעריך אותו, והוא איש מיוחד שעשה משהו מאוד ערכי למען המועדון. ההחלטה על המאמן תתקבל בין שנינו, והיא עדיין לא התקבלה. יוסי ימשיך בתפקיד, ללא קשר לרוני לוי".

באופן טבעי, גם האספקט הכלכלי עלה בראיון. חוגג הצהיר בצורה מפורשת: "ללא רשת ביטחון, לא תהיה ליגה". ועם זאת, הוא ממשיך לשים על המדף את התכנית שלו ל"פייר פליי פיננסי" בכדורגל הישראלי: "הקורונה מחייבת אותנו לחישוב מסלול מחדש. אי אפשר שבעלים יפסידו מאה מיליון שקל".

באותו הקשר, שלח הבעלים של בית"ר מסר גם לאוהדים: "בית"ר ירושלים מכניסה מהקהל שלה 20 מיליון ש"ח בשנה. מכבי חיפה מכניסה 45 מיליון ש"ח. מכבי ת"א אפילו יותר. הקהל מצפה שנתחרה איתם ראש בראש, אבל לא מכניס חצי ממה שהם מכניסים. כדי להגיע לתקציב של 120 מיליון שקל, כמו גולדהאר, אני צריך לשים 30 יותר". למרות זאת, הוא הבהיר: "שחקנים שמקבלים יותר כסף לא שמים יותר גולים. אפשר להתחרות עם מכבי ת"א גם בתקציב שפוי יותר".

ולסיום, חוגג הביט קדימה אל העונה הבאה: "יכול להיות שרוני לוי ימשיך", הוא אמר, "אבל יכול להיות שגם לא. אם רוני לוי לא יהיה, אני אביא רק מאמן שארגיש שהוא לא פחות טוב. אני רוצה שנהיה יותר יציבים, פחות נפילות. יש הצעות על כמה שחקנים שעשויים לעזוב, ואולי יתקדמו לליגות טובות יותר. בעונה הבאה, עם אלירן עטר, אוחנה, עידן ורד - יש לנו אחלה התקפה, וזה השלד שנייצב אליו, יחד עם מספר שחקנים שנצרף. לדעתי, נהיה קבוצה יותר טובה בשנה הבאה".