הפרויקטור: בית"ר לוקחת הימור עם אוקאמפוס

הדמיון לכריסטיאן אלברס, השיעורים מרונאלדו ביובנטוס והשאיפה להפוך לאחד המגנים הטובים בעולם. סנטיאגו אוקאמפוס רק בן 18, אבל מגיע לבית"ר כדי להוביל. כתבת פרופיל

אבישי סלע ותומר לוי  31.10.20 - 09:03

תגיות: ליגת העל

תחילת כתבה

ההחתמה של סנטיאגו אוקאמפוס בבית"ר ירושלים אינה החתמה שגרתית בנוף שלנו. כבר ראינו קבוצות שמחתימות שחקנים בגילאים צעירים, לפעמים אפילו צעירים מאוד, אבל היא תמיד ראתה בשחקנים בגילאים האלה כ"פרוספקטים" - השקעה לטווח ארוך, במתכונת של החתמה על חוזה משמעותי פלוס השאלה לקבוצה בליגת המשנה. אבל המקרה של הבחור מפרגוואי הוא נדיר יחסית - שחקן בן 18 שנוחת בקבוצה בארץ חדשה, במטרה להצליח ועכשיו. להיות שחקן משמעותי כבר בגיל הזה. באירופה כבר מכירים את הרעיון - שם אפשר לראות שחקנים בני 17 ואפילו פחות מזה מקבלים צ'אנס בהרכב ואפילו מצליחים מאוד - אבל בארץ מדובר בקונספט חדש. עכשיו נשאר רק לראות אם הוא גם יצליח.

צמיחה
אוקאמפוס נולד בפראגוואי למשפחה ממוצעת, מעמד ביניים קלאסי, והחל לשחק בספורטיבו לוקוונו כשהיה רק בן 8. מהר מאוד הוא סומן ככישרון, וזומן לנבחרות הצעירות של פראגוואי - באליפות העולם האחרונה לנוער, הוא אף שימש כקפטן. בגיל 15 הוא חווה את המעבר המשמעותי בחייו: יובנטוס, האימפריה הגדולה מאיטליה, החליטה להמר עליו ורכשה אותו מלוקוונו. רגע שיא בחייו של כל שחקן, בטח לשחקן בגילאים האלה. בראיון במולדתו הוא סיפר: "החוויה שלי שם היתה מצוינת. למדתי מהון דברים. הם טיפלו בי נהדר כשהייתי שם", כך צוטט בראיון ל"כרוניקה" המקומי, "זהו מוסד נהדר".

"למדתי דברים גם על עצמי, ומה אני יכול לשפר", סיפר אוקאמפוס והמשיל זאת באמצעות אנקדוטה מאחד האימונים עם הקבוצה הבוגרת, שם עבד לצד כוכבים כמו גונזלו היגוואין, פאולו דיבאלה, ג'אנלואיג'י בופון - וכמובן, CR7. "כשהייתי צריך לשמור על כריסטיאנו רונאלדו באימון, הוא עשה שתי 'ביסיקלטות', פרץ וזרק אותי הצידה. כריסטיאנו הוא מקצוען אדיר, הוא דמות ללמוד ולחקות אותה. לא דיברנו הרבה, אבל הוא הסביר לי כמה דברים באימון, ממש כמו לכל חבר אחר בקבוצה".

צפו באוקאמפוס כובש במדי הנוער של יובנטוס:

שאיפות גדולות
אבל מעבר לחווייה הלימודית, השאיפות של אוקאמפוס גדולות - והוא מהר מאוד עזב את יובה, כשהבין שלא היה יכול להשתלב שם מקצועית. המגן מפרגוואי נדחק אחורה ברוטציה, ולכן החליט להשתחרר - וזו גם המטרה בגללה מצא את עצמו, בסופו של דבר, בירושלים. "הוא קיבל הצעות מבנפיקה ומאלבורג (דנמרק)", אומרים בסביבתו, "אבל הוא הבין שבשלב הזה הוא יכול להיות שם רק בקבוצת המילואים או שחקן משלים. למרות שהוא מאמין שגם שם הוא היה יכול להשתלב ולהצליח, בסופו של דבר הוא רוצה להיות שחקן הרכב - ואת זה אפשר היה להשיג בבית"ר".

המטרה המקצועית של אוקאמפוס עוברת דרך המדים הלאומיים - במאי 2021, תחל אליפות העולם עד גיל 20 שתיערך באינדונזיה. אוקאמפוס רוצה להגיע לשם בכושר המיטבי, משופשף היטב ואחרי הרבה דקות משחק. בית"ר, שככל הנראה תיפרד מאנטואן קונטה הצרפתי, חיפשה שדרוג בעמדת המגן הימני - ומקבלת שחקן רעב במיוחד.

מה בית"ר מקבלת?
מבט קצר על הסרטונים מגלה שחקן שהיתרון הבולט שלו הוא המהירות - אוקאמפוס מאוד נמרץ, ומסוגל לתמוך היטב בהתקפה בצורת הגבהות טובות מצד ימין. למיטיבי הלכת שבין אוהדי בית"ר הוא בוודאי יזכיר את כריסטיאן אלברס, שהגיע לבית"ר מריבר פלייט והיה שותף לזכייה בדאבל ההיסטורי של עונת 2007/08. אוקאמפוס דומה לו במובן מסוים: מספק את כוח הפריצה שהיה לקונטה, ככל הנראה עם פחות נטייה לעבירות...

מנגד, מצפה לו תחרות לא פשוטה עם שי קונסטנטין, שפתח את העונה מצוין בבית"ר, אבל אם היכולת המצוינת מול קבוצות נוער תיתרגם גם בליגה שלנו, יכול להיות שבית"ר תרוויח מקצועית - ואולי גם כלכלית. סלובודאן דראפיץ' ושי ברדה תמיד ידעו לזהות פוטנציאלים: במכבי נתניה הם עשו זאת נהדר עם לא מעט שחקנים. כעת, הם מקבלים לפניהם אתגר - מישהו שייתכן ויום אחד יהיה אחד המגנים הטובים בעולם, מי שכבר היום משמש כקפטן בנבחרת לאומית צעירה; אבל גם שחקן צעיר שנקלע למערכת הלחוצה ביותר בכדורגל הישראלי. דבר אחד בטוח: אוקאמפוס לא מגיע כדי להיות "פרוייקט". הוא בא כדי להיות פרויקטור.