הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

כשהסוסיתא עושה רונדלים, המרצדס מתפקעת מצחוק

מה חיפה הייתה צריכה יותר? בלי לחץ, עם יתרון 8 ומול הרכב חסר היא שוב פישלה. כרגע, הטבלה לא מעניינת, הקבוצה הטובה יותר ניצחה. נקודה. פרימו על ההצהרה של מכבי ת"א, המצטיין של משחק העונה, הטעות של בכר והמשמעות הכפולה שתהיה לאליפות צהובה

משה פרימו
משה פרימו  28.01.21 - 10:00
תחילת כתבה

לא מעניינת אותי עכשיו הטבלה ולא מעניין אותי שמכבי חיפה מובילה על מכבי ת"א ב-5 נקודות הפרש. בקרב הזה בין שתי הקבוצות, מכבי ת"א יותר טובה ממכבי חיפה. נקודה. סוף. שלושה סימני קריאה!!! אפשר להגיד הכל ואפשר לכתוב הכל, אבל עם עובדות אי אפשר להתווכח. ב-30 המשחקים האחרונים ניצחה מכבי חיפה פעם אחת בלבד. ב-15 המשחקים האחרונים, שזה יותר רלוונטי בשנים האחרונות, לא ניצחה מכבי חיפה אף לא פעם אחת. עם זה אי אפשר להתווכח. אפשר לקשקש ברשתות החברתיות, אפשר שאנשי התקשורת אוהדי מכבי חיפה יגידו הכל ועם כל זה, הם לא מסוגלים לראות ניצחון אחד. אחד.

בגלל עובדות אלה, בחר יעקב שחר בברק בכר שיאמן את הקבוצה. הוא אף הודה שבכר הובא למכבי חיפה כדי לזכות באליפות. בכר אמור לשבור את תקרת הזכוכית. כמה עוד אפשר לראות שבכל משחק מכבי ת"א יוצאת עם ידה על העליונה? בסיבוב הראשון הגיעה מכבי ת"א לסמי עופר, ועוד לפני שנשמנו, מכבי חיפה הובילה 0:2. גם זה לא הספיק. נגמר בקושי 2:2. סיבוב שני אמש, מכבי חיפה הרבה יותר טובה ממכבי ת"א במחצית הראשונה, מוליכה 0:1 רק לשתי דקות ובסוף גם מפסידה את המשחק 2:1.

מה הייתה צריכה מכבי חיפה יותר? היא הגיעה פחות לחוצה ממכבי ת"א, עם יתרון 8 נקודות, מכבי ת"א הגיעה ללא 4 שחקני הרכב ראשון, חיפה בהרכב מלא. ומי השחקנים שלא יכלו לשחק? איתן טיבי, דן גלזר, דור פרץ ויונתן כהן - 4 ברגים הכי משמעותיים, שהיו המרכזיים באליפות הנהדרת עם המאמן איביץ'. אני בכוונה לא מזכיר את החלוץ פשיץ', כי לדעתי איתי שכטר לא פחות טוב ממנו. ולמרות נתונים אלה, מכבי חיפה שוב מאבדת את זה.

לא צריך לקחת ברצינות את ההבטחות של המאמן ברק בכר והשחקן דולב חזיזה שכל הנתונים האלה ישתנו וחיפה תנצח עוד העונה את מכבי ת"א, כי כבר כתבתי שאפשר להגיד הכל, מכבי ת"א מנצחת רק על המגרש ולא דרך המיקרופונים. שאף אחד בחיפה לא יבטיח כלום כל עוד מדובר במכבי ת"א. המאבק של מכבי חיפה לא נגד חדרה ולא נגד סכנין. חברי הטוב הזמר רון שובל אמר לי פעם "כשהסוסיתא עושה רונדלים, המרצדס מתפקעת מצחוק". אז עד המשחק הבא, קצת צניעות, לא לקשקש ולתת כבוד.

גיורא שפיגל, מגדולי השחקנים והמאמנים שהיו בישראל, אמר לי פעם אחרי משחק עונה בין מכבי חיפה למכבי ת"א "משחק גדול נועד לשחקנים גדולים". לצערי, כל אלה שאנחנו מדברים עליהם ביום יום כשחקנים גדולים, לא הגיעו למשחק. היו קצת חזיזה, קצת אבו פאני וקצת סאן  מנחם, איפה כל השאר? איפה שרי? איפה רואקביצה? למה הם לא הגיעו? אולי גם הם כבר מכניסים לעצמם לראש שרואים צהוב אז אין סיכוי? חיכו לבלם פלאניץ' חיכו וחיכו,"התאבדו" עליו. בסוף המשחק הוא רואה את מתן חוזז רץ לכיוון שלו, חוזז זריז מאד, קל רגליים עם הכדור, אסור לרוץ אליו, בטח שאתה בתוך הרחבה. תעמוד פלאניץ', תעמוד. יצאת אליו בריצה וגרמת לקבוצה להפסיד.

אז אם אנחנו מדברים על שחקנים גדולים שהגיעו למשחק גדול, זה היה מתן חוזז. בשבועות האחרונים הוא שמע שחצי ליגת העל חושקת בו, אז הוא הודיע למאמן "אני פה, אני נשאר פה ואני עוד אשחק". חוזז אפילו לא היה בטוח שהוא יפתח בהרכב במשחק העונה, אבל כמו אצל איביץ', הוא חיכה בסבלנות לצ'אנס שלו ולקח בגדול. בישול נהדר לטל בן חיים בשער השיוויון, פנדל בתוספת הזמן, עבודה בלי הפסקה על סאן מנחם. מצוין. ציון 8. גם במכבי ת"א לא כולם הגיעו. אפשר לומר שבמחצית הראשונה אף אחד לא הגיע, אבל בכל זאת אציין את שרן ייני, איל גולסה וטל בן חיים. הם היו בסדר גמור, אחרי הכוכב של המשחק כולו, מתן חוזז.

ולמתן חוזז הייתה עזרה והיא הזאת הגיעה ממקום לא צפוי לחלוטין, וזאת ההחלטה של ברק בכר להחליף בדקות הסיום את טאלב טוואטחה בסאן מנחם. במצב של תיקו, שלא רע בכלל עבור מכבי חיפה, מחליט בכר לבצע את השינוי התמוה הזה. טוואטחה קר, מנחם חם, לא עושים שינוי כזה בדקות האחרונות, לא מוציאים שחקן הגנה בשום אופן, אלא אם הוא פצוע. זה לא היה המקרה. חוזז ניער את טוואטחה, אחריו את פלאניץ' והכריע את המשחק.

גם ההחלטה להחליף את אבו פאני היתה טעות לדעתי, אבל היא לא גרמה למכבי חיפה להפסיד. האמת, גם לא אהבתי את החילופים של ואן לוון. הוא החליף חלוץ בחלוץ, שחר פיבן עבר לקישור, לא היה נראה לי שהוא רוצה לנצח, אבל בסוף המזל ומתן חוזז היו איתו. בסך הכל הכללי, כשיונתן כהן יחזור מהפציעה, גלזר וטיבי יחזרו לכושר ודור פרץ יחזור מעונש הצהובים, מי יכול היום להמר בודאות על מכבי חיפה כאלופה? 19 משחקים, 57 נקודות זה המון. אם עד אתמול הייתה מכבי חיפה המועמדת הודאית לזכייה, אחרי אתמול, ועם כל הנתונים העובדתיים, מכבי ת"א במאבק בגדול וצדק טל בן חיים כשאמר "אף אחד לא פייבוריט נגד מכבי ת"א".

בדקה ה- 62 נכנס לשחק עומר אצילי במכבי חיפה. סיפור בפני עצמו אחרי הפרשה עם הנערות והמעבר לקפריסין. אם משהו היה אומר לפני שנה בערך, בזמן ששר בבלומפילד "מכבי חיפה חיזבאללה", שאצילי יהיה היום שחקן מכבי חיפה, היינו אומרים שהשתגע. אבל הכדורגל מוביל אותנו לפעמים למקומות שלא חשבנו עליהם. כבר אחרי 3 דקות נכנס בו גולסה, כאילו אמר לו "תרגע, אנחנו מכבי ת"א, לא תעשה בחיפה מה שעשית אצלנו". גולסה העביר מסר לאצילי.

בכלל, עד עכשיו אצילי לא היה טוב בשני משחקים. כמובן שיש לו את הזמן להצליח. אבל אם אחרי הבאתו למכבי חיפה, כשרבים מאוהדי מכבי ת"א אומרים "הוא החליש אותנו וחיזק את מכבי חיפה", ובכל זאת מכבי ת"א תזכה בתואר, תהיה כאן משמעות כפולה. כבר בטור הקודם שלי כתבתי שההחלטה של יעקב שחר להביא את אצילי היא ניצחון בנוק אאוט של מיץ' גולדהאר על שחר מהבחינה המוסרית. אם גם האליפות תהיה צהובה, אז כבר אין לי מילים להגדיר את הניצחון הגדול של מכבי ת"א על מכבי חיפה, מכל הבחינות.

המאבק פתוח, כל קבוצה יכולה לומר שהיא תלויה בעצמה וזה נכון, מי שתנצח עד סוף העונה, תזכה באליפות. אבל על פי הנתונים, כשמכבי חיפה לא מסוגלת לנצח את מכבי ת"א, היתרון הוא של מכבי ת"א. בעצם, יש ביום שני הבא למכבי ת"א את יוסי אבוקסיס על הראש. אולי הפועל ב"ש תעשה את העבודה לברק בכר? עזבו, נדבר בחודש מאי.