הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

קצר ולא לעניין: על הזלזול של אלונה ברקת ביוסי אבוקסיס

אלונה ברקת לא הביעה אמון ביוסי אבוקסיס בזמן שפלרטט עם הנבחרת, לא נתנה לו גיבוי כשאוהדים קיללו אותו - ו"קינחה" עם עקיצה לא מכובדת. משה פרימו על הזלזול של בעלי באר שבע במאמן שלה, דבר שיקרה גם לבא אחריו. וגם: השיעור שאפשר ללמוד מאבוקסיס

משה פרימו
משה פרימו  31.01.21 - 10:05
תחילת כתבה

רק לפני קצת יותר משנה, באמצע העונה שעברה, סגר יוסי אבוקסיס בהפועל באר שבע. אלה היו ימים קשים עבורו לעזוב את בני יהודה ואת חברו הטוב, הבעלים ברק אברמוב. אבל אבוקסיס ראה את הפועל באר שבע כאתגר ענק - לא רק קבוצה גדולה, אלא גם כזו שנפרדה זה עתה מהאיש שהוליך אותה לשלוש אליפויות רצופות, ברק בכר. בהודעה שפרסם אבוקסיס עם כניסתו לתפקיד הוא אמר בין היתר: "אני מודע לאחריות שניצבת בפני ואעשה הכל כדי להמשיך את הדרך המופלאה שהפועל ב"ש עושה בשנים האחרונות. אני רוצה להודות לבעלים אלונה ברקת ולמנכ"ל אסי רחמים על האמון ומצפה לעשייה המשותפת שלנו".

חלפה קצת יותר משנה, ואבוקסיס יצא בהתקפה חסרת תקדים על הבעלים של המועדון מבירת הנגב: "חוסר ההערכה מצד אלונה ברקת הוא גדול. אין לי סיכוי להביא שחקנים שאני רוצה, אלא את מי שאלונה רוצה, ואני זה שמקבל את הביקורת". וואי-וואי ועוד פעם וואי.

למעשה, כל מי ששמע את הראיונות של אבוקסיס אחרי המשחקים האחרונים, יכול היה להבחין שהמאמן רותח. בסיום משחק ההפסד לסכנין השבוע הוא היה נשמע חד: "אין לנו את הכלים לעשות דברים מיוחדים". המסר לברקת היה ברור: 'אין פה סגל מי יודע מה ואם את רוצה הצלחה, צריכים להביא לכאן שחקנים טובים, עם הסגל הזה לא אוכל להצליח'. הכל בטון ברור ועצבני.

הקצר בין הבעלים למאמן שלה היה ברור. אלונה מתנהגת כמו בת יענה, אבל בתקופה כזאת היא לא יכולה לטמון את הראש בחול. לא שומעים ממנה כלום, והיא בורחת מהודעות ומראיונות לתקשורת; אבל כשמגיעים כ-30 אוהדים למתחם האימונים ומקללים את אבוקסיס, היא חייבת הייתה להגיב. גם אם את לא רוצה את אבוקסיס בקבוצה, את צריכה לשמור על העובדים שלך. במקרה הזה, היא נתנה גב לאוהדים שקיללו את המאמן - והשאירה אותו "להתבשל".

ברור לכל, שאלונה ברקת קובעת הכל בהפועל ב"ש, זאת זכותה המלאה, כך היא מאסה בברק בכר ושלחה אותו הביתה וכך היא גם הראתה את הדרך החוצה לאבוקסיס. אני מאמין בלב שלם שאבוקסיס לא אמר סתם שאלונה רוצה גם לקבוע מי יהיו השחקנים שיגיעו, אבל האם אלונה מבינה יותר מהמאמן שלה, מי צריך להגיע ומי לא? בנוסף, הייתה חסרה לי האמירה של ברקת בימים שאבוקסיס פלירטט עם נבחרת ישראל. היא הייתה חייבת להגיב לכאן או לכאן. או להגיד לראשי ההתאחדות לכדורגל "עזבו את המאמן שלי" או להגיד למאמן "או שאתה כאן בתפקוד מלא, או שאתה בחוץ". כלום ושום דבר, הכי קל לשבת על הגדר, לא להביע שום עמדה ושכל התקשורת והאוהדים יתעסקו במאמן. אין דבר כזה, אלונה.

למאמן שהביא את הפועל באר שבע לבתים של הליגה האירופית, עם הכנסה גדולה למועדון, והוביל את הקבוצה לזכיה בגביע המדינה - מגיע יחס אחר. יכול להיות שאלונה כבר החליטה שאבוקסיס לא יאמן בעונה הבאה, אין שום בעיה, זכותה של הבעלים להחליף מאמנים שהיא לא מרוצה מהם. אבל כאשר יוסי אבוקסיס אומר שהוא "עוזב בגלל חוסר הערכה של אלונה ברקת" - אף אחד בעולם לא יכול להתווכח איתו. זאת הרגשתו. לעשות את הדרך מביתו שבפ"ת לב"ש יום-יום בלי הערכה של הבעלים? לא תודה. צודק אבוקסיס.

אבוקסיס נחשב לאחד המאמנים הישראלים הטובים. כמובן שיש גם ביקורת על סגנון המשחק שלו ולא צלחה דרכו בעבר בהפועל תל אביב. את מיטב שנותיו כמאמן הוא עשה בקבוצות לא גדולות כמו בני יהודה ובני סכנין, והתיאוריה לגביו הייתה שהוא מצוין כאנדרדוג, אבל כשהוא צריך ליזום מול קבוצות פחות איכותיות שם הוא כושל. לכן רבים בכדורגל שלנו חשבו שמקומו בנבחרת ישראל, נבחרת שכמעט-תמיד מגיעה למשחקים כאנדרדוג. זה לא יצא אל הפועל.

בכל מקרה, אבוקסיס לא יישאר מחוסר עבודה זמן רב. למעשה, נראה כי הוא בדרכו חזרה לבני יהודה. אבל היעד הבא גם לא ממש משנה כרגע. גם אם יאמן קבוצה פחות גדולה מבאר שבע, זה עדיין עדיף על מקום שבו הבעלים לא נותנת לך גב. ההרגשה הטובה של מאמן היא במקום שבו הוא רצוי, מה שבבאר שבע הוא לא הרגיש ולכן עזב בצדק רב. לרוב מאמנים מפוטרים בגלל חוסר הצלחה או מתפטרים כי הם מקבלים בעצמם אחריות על הכישלון. לא הרבה מהם היו עושים את הצעד של אבוקסיס - ויש לא מעטים שנשארים במקום עבודתם למרות שהם לא מרגישים שם בנוח. אבוקסיס לא כזה, הוא גבר גם מול אלונה ברקת והפועל ב"ש שלה.

אלונה, אגב, עקצה בהודעה שלה את אבוקסיס במילים הבאות: "כולנו תקווה שהמועדון יחזור להציג כדורגל שמח". איפה היית עד היום? למה לא אמרת את זה בזמן שהוא אימן אצלך? רק אחרי שהוא האשים אותך אז עקצת בחזרה? זה לא רציני ולא מכובד. שידע כל מאמן שיגיע להפועל באר שבע - אלונה תמשיך להיות מעורבת, ואם ברק בכר ויוסי אבוקסיס, מבכירי המאמנים בישראל עברו את זה, גם אתם תעברו את זה.