הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

כשהיריב בפיפ"א בשירותים ושכח לעשות pause

חשיבות המנוחה והודאה בטעות. אוהד חיפה מסכם 0:3 משכנע

תמיר אלחיאני
תמיר אלחיאני  16.02.21 - 09:22

מכירים מישהו שמפחד להתחסן נגד קורונה? האם גם לכם יש חבר מעצבן בפייסבוק שמשתף כל מיני סרטוני יוטיוב מפוקפקים עם קונספירציות על צ'יפים וביל גייטס? עשו לעצמכם, ובעיקר להם, טובה גדולה, ותושיבו אותם לצפות במשחק שהיה אתמול בטדי. לא חושב שראיתי פרסומת יותר אפקטיבית לחיסונים נגד קורונה, או לתופעות הלוואי הקשות שלה, מהצורה שבה בית"ר ירושלים נראתה אתמול.

אני לא אומר את זה כדי לזלזל, חלילה, במכבי חיפה, שנתנה משחק נהדר שהיה צריך להיגמר בשמינייה בלתי נשכחת. יתרה מכך, בית"ר במצב גרוע אף יותר הצליחה, איכשהו, לנצח בשבוע שעבר את מכבי נתניה. אבל בואו נודה על האמת - קודם כל, ועם כל הכבוד הראוי - אנחנו זה לא מכבי נתניה, ודבר שני - במשך כמעט מחצית שלמה שיחקנו נגד המקבילה האנושית לשקיות שוקו ריקות. ובמינוס שחקן. בית"ר עוד עשתה קצת קולות של ניסיון לכדורגל בסוף המחצית, אבל מדקה 60, בערך, זה נראה כמו משחק פיפ"א מול יריב שהלך לשירותים ושכח לעשות pause. ודווקא בדקות האלו לא הבקענו...

אין פה ספק, קל שבקלים, שהקורונה שיחקה תפקיד משמעותי בצורה שבה בית"ר נראתה. צריך לשים את זה על השולחן קודם כל, ורק לאחר מכן להתפנות לנתח את שאר אירועי אמש. אוקיי, עכשיו כשזה על השולחן, לא זכור לי שאחת מתופעות הלוואי של הקורונה היא בישול שערים ביד רחבה ליריבה, ואם אני גם ממש מתאמץ להיזכר במשחק הקודם בסמי עופר, התופעה של חצי מגרש להשכרה ואיתמר ניצן נגד העולם די חזרה על עצמה גם אז.

עד כמה שנהנינו מהמתנות של בית"ר, צריך בסופו של דבר לדעת לקחת אותן. ומכבי חיפה עלתה למשחק הזה בלי שום כוונה להיכנע ללחץ ולמחסום המנטלי של מרדף אחר המקום הראשון (עשינו את זה לא מעט בשנה שעברה), בלי לקחת שבויים, ועם כל כוונה להרוג את המשחק כמה שיותר מהר. ואכן - כבר בדקה ה-60, עוד לפני האדום, המשחק הזה נרצח ביעילות מרשימה. צריך לזכור שגם הטעויות של בית"ר, בסופו של דבר, היו תוצר של לחץ קדמי מצויין שבוצע לעילא ולעילא.

השורה התחתונה היא שמכבי חיפה, עם ובלי קורונה, היא קבוצה הרבה יותר טובה מבית"ר ירושלים, וכשהיא ממוקדת וחדה, פערי הרמות ניכרים היטב לעין.

בפן האינדיבידואלי, שרי הראה לכל מי שהתעניין שהתופעה הנדירה הידועה בשם "מנוחה", זו שנחסכה ממנו באכזריות במחצית העונה הראשונה, יכולה לחולל פלאים ברמת המשחק, והיה חד ורעב מהשנייה הראשונה. חזיזה זה חזיזה, וכל מילה נוספת מיותרת, וגודסוואיי דוניו מראה לכולנו שאסור לשפוט שחקנים לחומרה כל כך מהר, בטח אם הם לא מקבלים דקות משחק משמעותיות. גם אני חשבתי וכתבתי שזה לא זה, אבל נראה שטעיתי. היכולת שלו במשחקים האחרונים היא הפתעה סופר נעימה ומעודדת מאוד להמשך הדרך.

באופן כללי, כל מי שעלה בהרכב, בין אם פותח קבוע ובין אם מחליף, הראה שמקומו על המגרש מוצדק ולקח את ההזדמנות בשתי ידיים. התחרות על המקומות בהרכב הולכת וגדלה בכל החוליות במגרש, בטח עם שובו של עוואד, והיא בריאה ופרודוקטיבית. חבל שזה לא קרה עוד קודם, אבל יש מספיק משחקים עד סוף העונה, ואנחנו בשלב ובסיטואציה בהם נצטרך את כולם חדים ומפוקסים למשימה. מאוד מקווה שנראה המשכיות בנחישות ובריכוז של כל מי שעולה בהרכב (או מהספסל) בהמשך.

לרגע אחד נוסף נתעכב, ברשותכם, על עומר אצילי - ברור לי עם מה הבחור מתמודד ברמה הנפשית, וברור לי עד כמה גדול המשא הפסיכולוגי עליו ועד כמה הוא רוצה כבר לכבוש את השער שישחרר אצלו הכל. עצה אחת, ממרומי גילי, שאוכל לתת לו - לא בכוח, נשמה. זה יגיע. קח אוויר, הכל ישתחרר בסוף. היכולת משתפרת, החדות לאט לאט חוזרת, בסוף זה יגיע ואינשאללה גם יתפוצץ. מאמין בזה באמונה שלמה. שמור את הראש למעלה, יהיה בסדר.

ומהתמודדות אחת להתמודדות אחרת לגמרי. עמדותיי בנושא העמדתם לדין של שחקני מכבי חיפה הובהרו היטב בכל מדיה אפשרית, אם כי אני לא חושב שזה יעזור לנו. בית הדין של ההתאחדות מוכיח את עצמו שוב ושוב כגוף ארכאי, כזה שנכנע בקלות להלך הרוח המתלהם והפופוליסטי של תקשורת הספורט בישראל. אין סיבה להאמין שהפעם זה יהיה שונה, בטח עם כל ההדלפות מסביב. אני מקווה שנצא בנזק מינימלי, אבל התחושה היא שאין אפילו רצון לשמוע טיעוני נגד (אפילו את המצלמות ממנהרת השחקנים לא דרשו שם), אלא בעיקר להטיל עונשים כבדים וחסרי פרופורציה, שירצו את חילי טרופר, רונית תירוש ושאר הקופצים על עגלת הפופוליזם.

אבל אולי דווקא המצוקה הזו שנקלענו אליה, ההכרח הכל כך בעייתי הזה, הוא הזדמנות להרוויח את כלל שחקני הסגל שלנו (וגם לנער כמה שעדיין לא ממש נחתו בעונה הנוכחית, רמז רמז, טאלב).

בשבת, הליגה יוצאת לפגרה קלה (תודה לאל, האינטנסיביות של המירוץ והמתח המצטבר רוצחים אותי), ואנחנו מקבלים אתנחתא של גביע מול אום אל פאחם בבית, במה שיהיה משחק ריצוי העונש הראשון של מספר שחקנים משמעותיים ביותר. בואו נדבר גלויות - אין סיטואציה טובה יותר מזו בכדי להכניס לכושר משחק ולהקנות ביטחון לכל המחליפים, ולבנות אותם לקראת ההתמודדויות הקשות הרבה יותר של המשך הליגה. מצד שני, אסור לזלזל באף יריבה, כי הפעם האחרונה שקבוצה בכירה למדי מליגת העל עלתה בהרכב משני למשחק מול אום אל פאחם בסיבוב ח', זה נגמר רע. לא רק הם, גם אנחנו היינו קרובים מרחק קורה מהארכה מולם, אז בטח ובטח שאין מה להקל בהם ראש. לא משנה איזה הרכב יעלה, אנחנו צריכים רעב ורצינות מכל אחד.

המשך שבוע ירוק ונהדר לכולם!

נ.ב. שוב VAR, שוב שופטים לא רואים פנדל של מאה אחוז. הטריק הזה מתחיל להתיישן, רמת השיפוט בישראל פשוט מתחת לכל ביקורת, ואנחנו ה"נהנים" העיקריים מהעניין.. אולי זה הזמן לרענן - חילופי שופטים עם קפריסין, ויפה שעה אחת קודם...