הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

אכזבת נעוריי: הפרידות של עומר אצילי ומכבי תל אביב

פעמיים החליטה מכבי ת"א שאצילי לא מתאים לה. את המקרה האחרון כולם מכירים, אבל מה עמד מאחורי העזיבה שלו את מחלקת הנוער? מה שבטוח, הפעם זה לא ייגמר בסוף טוב

אבישי סלע ויגאל גולדשטיין  06.04.21 - 10:04
תחילת כתבה

סיפור האליפות בין מכבי חיפה למכבי תל אביב מכיל בתוכו לא מעט רבדים: הפער הגדול שהצטמצם, העימות בין בכר לבין מכבי ת"א - שנמשך עוד מימי הפועל באר שבע, שאלת המועדון הגדול בישראל. ובתוך כל אלה, יעמוד סיפור אחד גדול מכולם - זה של עומר אצילי. השחקן שהיה גורם משמעותי באליפות הדורסנית של 19/20, יכול להיות כל ההבדל בין אליפות צהובה לאליפות ירוקה - אחרי שעבר (דרך קפריסין, בנסיבות בעייתיות) בין הקבוצות. במשחק העונה הקרוב, כל העיניים יופנו אליו - ייתכן מאוד שמשחק טוב שלו, יסלול את הדרך לארץ המובטחת של חיפה אחרי עשור שחון: תואר אליפות.

 • ב-22:00 ישיר ב-5LIVE ובאפליקציית ערוץ הספורט: אולפן מיוחד לסיכום משחק העונה

 • ולאצילי יהיה לא מעט מה להוכיח למכבי ת"א. ברקע כמובן מרחפת הפרשה, בסיומה הוחלט לשחרר את מספר 7, אבל גם דברים עמוקים יותר: אצילי אמנם נחשב בשנים האחרונות למזוהה יותר עם בית"ר ירושלים, אבל האמת היא שהוא בכלל גדל במכבי תל אביב. כך למעשה, המועדון הצהוב ויתר עליו פעמיים - פעם אחת בנסיבות מתוקשרות, אבל פעם נוספת דווקא בתואנה מקצועית, עוד בגיל הנוער. "בגיל 16 זרקו אותי ממכבי תל אביב", הוא אמר פעם בראיון ל"ידיעות אחרונות", "המועדון שבו גדלתי חשב שאני לא מתאים וזה אכזב אותי מאוד".

  הפעם הראשונה
  "בשמיניות הוא היה השחקן הכי טוב בארץ", אמר עליו חבר לקבוצות הילדים במכבי, "אבל מה שפגע בו היה מבנה הגוף שלו. הוא היה ממש קטן ונמוך, סוג של דולב חזיזה. כתוצאה מזה, הוא מיעט לקבל דקות, עד כדי הבנה שכדי לשחק - הוא חייב לעזוב את מכבי תל אביב". מאמנו דאז, שרון חיטמן (היום מאמן בני אילת מליגה ב'), הוסיף: "אי אפשר היה לפספס את הכישרון שלו, אבל הוא התחרה מול גאל מרגוליס - שאז נחשב לדבר הבא במכבי ת"א. עומר רצה לשחק יותר, וביקש לעזוב. אני מאוד רציתי שיישאר, תמיד האמנתי בו".

  אבל מי שהראה לו את הדרך החוצה סופית - היה המנהל המקצועי במכבי ת"א, ניר לוין. אייל לחמן, שקיבל את אצילי להפועל ראשון לציון והיה מאמנו הראשון בבוגרים: "הוא הגיע ישר אלינו למחלקת הנוער, שהיתה אז בליגת העל, והיה הכוכב. אני הקפצתי אותו מיד לבוגרים, וכבר במשחק הבכורה שלו הוא הבקיע. שנה אח"כ (אחרי שראשל"צ ירדה מליגת העל ללאומית), היינו במחנה אימונים בטלקי (הונגריה), שהיה מחנה בלתי נשכח; ובעונה אחרי גם זכינו בגביע הטוטו, וגם אצילי נתן איתנו הצגה מול הפועל ת"א הגדולה ברבע הגמר. זה המשחק שבגללו הוא עבר לבית"ר - היה מכרז בין כל מיני קבוצות, אשדוד, בני יהודה, גם הפועל ת"א רצתה, אבל טביב היה הכי רציני. הוא אפילו ישב לידי באימונים".

  "הוא עשה טעות גדולה כשבחר ללכת לגרנאדה, אבל מכבי תל אביב יצאה המפסידה הכי גדולה", אמר לחמן. "בסופו של דבר, היא נתנה אותו בחינם בגיל נערים, ואז קנתה אותו בחזרה במיליון וחצי יורו. זה מחדל בלתי נתפס". וכך, באמת, הוא חזר מגרנאדה לישראל - למדים הצהובים שבהם הכל התחיל. כך נולדה הפעם השנייה.

  הפעם השנייה
  "חשבתי כבר לוותר על הכדורגל", הוא התוודה, "אבל כשחזרתי (אז עוד שחקן מכבי תל אביב), הרגשתי סגירת מעגל - זו היתה בחירה מהרגש לחזור הביתה. לכן העדפתי את ההצעות של מכבי ת"א על באר שבע או מכבי חיפה". ושווה לזכור: אצילי חזר למכבי תל אביב בתור כוכב, אחרי הסיבוב הלא מוצלח בגרנאדה הספרדית, ובמועדון חיכתה לו החולצה מספר 7 - זו ששייכת לערן זהבי, בברכת הגלאקטיקו שנסע לסין.

  לאצילי לקח זמן להתחבר מחדש למכבי, ובתחילת הדרך גם הוא - וגם הקבוצה שלו - לא הצליחו לעמוד בקצב. אלא שאז הגיעו השנתיים האחרונות - וספציפית העונה שעברה. אצילי הפך להיות השחקן המרכזי בהתקפה הצהובה (יחד עם יונתן כהן), לאחר שחזר מפציעה סיפק מספרים נהדרים של 8 שערים ו-8 בישולים.

  עד שנחשפה הפרשה: אצילי אמנם חזר לשחק אחרי הקורונה, אבל מהר מאוד הסיפור נגדע - עם החשיפה של אלמוג בוקר ב"חדשות 13" על שני שחקני כדורגל שקיימו יחסי מין עם קטינות. השניים, כך התברר, היו דור מיכה ועומר אצילי.

  עוד לפני שהיתה הכרעה פלילית, מיץ' גולדהאר לקח אחריות - וחתך. ימים ספורים לאחר שנחשף שמכבי תל אביב היא הקבוצה בה הם משחקים (ועוד לפני שנחשפו השמות), היא החליטה להוציא את השניים ל"חופשה", בשל המעשים הקשים. את האליפות השנייה ברציפות, שבה אצילי היה מעורב, היא כבר הניפה בלעדיו.

  בקיץ, אצילי שוחרר באבחה. מכבי החליטה לקחת את כל האחריות, גם לאחר סגירת התיק והודיעה על שחרורם באופן חד צדדי. רק כאשר הושלם תהליך המכירה לאפואל ניקוסיה, הם הוציאו הודעה רשמית לאקונית. באופן קר ומחושב, אך ערכי (ולמרות הפסד כלכלי לא קל) - אצילי כבר לא היה חלק ממכבי תל אביב.

  חצי שנה אצילי שיחק בקפריסין. שיחק לא מעט, אבל היה רחוק מיכולותיו הרגילות - השילוב בין המרחק, ההכנה הלא אידיאלית (בלשון המעטה) ובוודאי גם ההשפעות מהאירוע שעבר, השפיעו על יכולת המשחק שלו, כאשר גם אפואל עצמה סבלה מעונה חלשה והיתה רחוקה מאוד מהצמרת אליה התרגלה כל השנים. בינואר, הוא כבר חזר לארץ - מכבי חיפה היתה זו שחיכתה לו, עם פנקס שמן וקבלת פנים אוהבת.

  וכך, שוב, הדרכים של עומר אצילי ומכבי תל אביב מצטלבות. הערב (20:00, SPORT5), הוא יעלה כבעל הבית מול הקבוצה שהעיפה אותו. יש לומר, כמעט בהעתק של תחילת הדרך במכבי - גם שם זה הגיע לאט לאט, אבל מהרגע שהחל המומנטום החיובי, אצילי הפך לשחקן מרכזי. כוח רציני בהתקפה הירוקה, שאמור להביא את התוצרת שתשלח את מכבי חיפה לניצחון - אולי אפילו לתואר. המאזן שלו נגד הצהובים מבטיח - שני שערים וארבעה בישולים בשישה משחקים, כולם במדי בית"ר ירושלים. כעת, הכדור שוב ברגליים שלו.