הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

לא תנצחו אותי: הדומיננטיות של מכבי ת"א

האליפות מעולם לא הייתה תלויה בחיפה. טור דעה של אוהד צהוב

עידו טרבלוס  07.04.21 - 10:08

הגיע הזמן שבמכבי חיפה יבינו, זה אף פעם לא היה תלוי בכם. בתקופת המאבק הצמוד של מכבי עם באר שבע על אליפויות, תמיד ראינו משחקיי עונה מגוונים. זאת אומרת שמכבי ובאר שבע תמיד ניצחו זו את זו, המאבק היה אדיר ובכל משחק שתי הקבוצות יכלו לנצח כי שתיהן היו טובות.

בשנתיים האחרונות מציירים לנו תמונה דומה בעוד במציאות לא כך הדברים, מכבי חיפה חלשה מדי, לא דומה לבאר שבע שהתמודדה על אליפויות, רכה ולא מחוברת למציאות. זה כל כך בולט שהיו רגעים אתמול שהמשחק לא הרגיש כמו משחק עונה. זה הרגיש יותר כמו מכבי נגד קבוצה משודרגת קבוצה שיש לה המון אוהדים, המון ציפיות, אצטדיון גדול, על פניו תסריט נהדר למשחק עונה, רק שבחיפה לדעתי כנראה שכחו שדיבורים לא מביאים אליפות, קבוצת כדורגל מביאה אליפות וחיפה הייתה פשוט חלשה.

כמו לפני כל משחק עונה, צד אחד דיבר וצד אחד השתדל לעבוד. לעיתים בעקבות ריבוי הדיבורים סביב צד אחד, נעשה הרושם שאותו צד שולט בנעשה על המגרש או לכל הפחות על פיו יישק דבר. אבל כל מי שראה את המשחק אתמול (ובכלל ראה משחקים בין מכבי לחיפה) יכול להעיד שזה מעולם לא היה תלוי בחיפה, מעולם.

ההתרגשות והרצון לתואר בחיפה הפכו למחול דיבורים אדיר שמתחיל שבועיים לפני משחק עונה, אנו שומעים את הביטויים ״זה הזמן שלנו״ או הביטוי הקבוע ״זה לא מנטלי״ וכו׳. זה ממש נדמה כאילו בחיפה חושבים שמשחק העונה יפול ויקום רק עליהם, כאילו אנחנו, האלופה, זו שכבר שנתיים משאירה לחיפה אבק, לא חלק במשוואה הזו.

אבל זה בעצם מה שהופך כל משחק עונה לנוח עבורנו, שלא תטעו, בלי ניק בלקמן אתמול בהרכב מכבי הופכת את התוצאה ואפילו נותנת את השלישי. היו רגעים במשחק שהיה אפשר לשמוע את הרעידות של שחקני חיפה, בכל קלוז אפ על ברק בכר ראינו לדעתי את הפחד בעיניים שלו וידענו לאן המשחק הזה הולך, גם ב-0:1 לחיפה הייתה הרגשה בקרב אוהדי מכבי שהשיוויון הוא בסך הכל עניין של זמן.

צריך לשים את הדברים על השולחן: 3 פעמים נפגשנו העונה, חיפה איבדה יתרון של 2 שערים במשחק הראשון, לאחר מכן במשחק השני איבדה יתרון של שער ואף הפסידה, ובמשחק השלישי שוב חזר הניגון, חיפה מובילה ומכבי משווה. האם מדובר בצירוף מקרים? ממש לא, מדובר ביחסי כוחות ברורים מאוד. מכבי גדולה על חיפה בכמה רמות, הסיבה היחידה שזה נראה ״צפוף״ היא יורגוס דוניס.

בשורה התחתונה: בחיפה צריכים להרגיש רע מאוד עם עצמם, פעמיים הם פגשו אותנו בהרכב חסר מאוד, פעמיים הם הובילו עלינו כשאנחנו בהרכב חסר מאוד ופעמיים הם לא ניצחו (אני בכל זאת מחשיב את ההרכב ב-2:2 להרכב ״מלא״). ברק בכר אמר אתמול ״מקצועי ולא מנטלי״ והפעם הוא צודק במאת האחוזים, מקצועית מכבי טובה הרבה יותר מחיפה.

רק נשאר לחכות ולדמיין מה יקרה כשבמשחק הבא בין שתי הקבוצות את ההרכב של מכבי יעטרו שמות כמו יונתן כהן, אלכסנדר פשיץ', דן גלזר ואייל גולסה. אם בהרכב חסר ניצחנו אותם, חזרנו בשני מקרים שונים מפיגור ואף לא הפסדנו בעשרה שחקנים, כשנעמוד בהרכב מלא, הפערים הבולטים בין הצדדים יבואו לידי ביטוי גם בתוצאה.

וכמה מילים על מכבי של אתמול: כמה כיף היה לראות אתמול את דור פרץ, כמה כיף היה להתענג על הדקות של דן גלזר, גם לואיס הרננדס, סבוריט, ג׳ראלדש וקארצב היו טובים. פשוט סגל יוצא מן הכלל שלראשונה מזה שנים משרה נחת על היציע בידיעה שכולם טובים, כולם יכולים לעזור, כולם יכולים להשפיע על המשחק.

מכבי של אתמול, כמו בעצם בכל משחק מאז שהגיע פטריק, נתנה לאוהדיה נחת לאורך המשחק. זאת אומרת שגם כאשר ספגנו, עדיין הרגשנו טובים יותר וידענו שהשוויון הוא רק עניין של זמן. בכל זאת, אם להוציא את אירופה, לפטריק מאזן מדהים ללא הפסד ב-19 (!) משחקים מאז שהגיע למכבי. בצירוף המשחקים בגביע המדינה פטריק עומד על 16 ניצחונות מתוך 19 משחקים בארץ, פשוט בלתי נתפס. סגירת פער של 8 נקודות והשתלטות על המקום הראשון+שני נצחונות בגביע. לא חלמנו על זה כשדוניס היה המאמן, והנה זה קרה.

ומה נגיד על דור פרץ? הוא פשוט דור פרץ. מהלך גאוני שמוביל לגול לצד החמצת ענק. בדרך כלל בעונה הזאת ובעקבות השיפור ההתקפי שעשה, כמעט בכל משחק הוא מגיע ל-3 מצבים לכבוש ובדרך כלל לפחות פעם אחת הוא גם עושה מזה גול. אתמול ראינו שוב כמה הוא עוצמתי ומדהים. כל מהלך כזה מקרב אותנו לאליפות ואת דור לאירופה.

גררו היה אתמול הדוגמא למכבי של פטריק: בכל משחק מאז שפטריק מונה יש שחקן שמהווה דוגמא לשליטה האבסולוטית של ההולנדי בסגל. נגד באר שבע זה היה בלקמן, נגד בית״ר היו שכטר וייני, נגד מכבי פ״ת זה היה עדן קארצב ובעצם זה מרגיש כאילו לא משנה איזה שפן ישלוף פטריק מהכובע, כל השפנים שלו מצוינים.

יחד עם זאת, גולת הכותרת במכבי העונה ולא משנה באיזה מפעל היא אנריק סבוריט, שחקן מעל הליגה ואולי המגן השמאלי הכי טוב שהיה פה. הייתה אתמול פריצה נהדרת של סבוריט, שהוכיחה לא רק כמה הוא מוכשר אלא כמה הוא חכם. נעשתה עליו עבירה, אך הוא קיבל יתרון ובמקום לרוץ בלי כתובת לשטח הפנוי, החליט סבוריט שהיתרון מיותר, עצר והעדיף עבירה.

זה מהלך של כדורגלן חכם, שמבין עשר פעולות קדימה וקורא את מה שקורה סביבו על המגרש. זה סבוריט: בדברים הקטנים שהם הכי משמעותיים, הוא שם. בכל משחק מחדש אנו נדהמים מהאיכויות שלו, מחוכמת המשחק שלו ומהשקט שהוא נותן לחברים שלו. מאז שג׳ראלדש חזר, "סאבו" אפילו השתפר עוד יותר וכאשר סבוריט וג׳ראלדש פותחים בצדדים של מכבי, קשה לי לראות קבוצה ישראלית מנצחת אותנו.

ועוד מילה על פטריק ואן לוון האריה, נראה שהמכביזם מדבק או לכל הפחות מעורר השראה בצורה כל כך משמעותית אצל פטריק אחרת קשה יהיה להסביר את מה שעושה האיש הזה. ולחשוב שהוא היה בתוך המערכת כל הזמן הזה, שמכבי בנתה את המהלך הזה לפני כמה שנים כבר, פשוט מועדון מדהים.

האליפות תקום ותיפול על היכולת של מכבי, חיפה תגנוב אליפות רק אם מכבי לא תהיה מרוכזת מספיק, הבעיה היא שהתכונה הכי חזקה אצל מכבי של פטריק היא הריכוז. חיפה תצטרך הרבה יותר מזה כדי לערער במעט את מכבי.