הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

האליפות של חיפה מוצדקת, מכבי ת"א הרוויחה מועדון

גם אם זה עלה לו השנה, ההחלטה של מיץ' גולדהאר לגבי עומר אצילי תשתלם בעתיד. הירוקים, מצידם, לא צריכים להתנצל וראויים לתואר. וגם: פשיץ' עשה בית ספר לפלאניץ' ועצה לוואן לוון - תישאר עם הקלאסה, אנחנו נדאג לשכונה. משה פרימו מסכם משחק עונה

משה פרימו
משה פרימו  10.05.21 - 15:57
תחילת כתבה

לא מעט "סתלבט" יש על הכדורגל הישראלי בהשוואה לאירופה, לרוב בצדק מוחלט, אבל אתמול המחצית הראשונה הייתה מהטובות שידע הכדורגל שלנו, גם בהשוואה לליגות וקבוצות בכירות באירופה. הקצב והקהל נתנו לנו הרגשה שאנחנו לא ביפו, אלא במקומות הרבה יותר גדולים באירופה, אבל זהו, זאת רק המחצית הראשונה שבה היו לא מעט שחקנים במיטבם, אבל הרבה פחות טובים במחצית השנייה ולכן המחצית השנייה הייתה פחות טובה. השחקן היחיד על המגרש ששמר על אותה יכולת וקצב לכל אורך 90 הדקות היה מוחמד אבו פאני, המצטיין שלי למשחק העונה.

עוד נגיע ליתר השחקנים על המגרש, אבל אני דווקא רוצה לפתוח עם שני הבעלים של שתי האימפריות של הכדורגל הישראלי. הראשון מיץ' גולדהאר, זה של מכבי ת"א, שאפילו לא טרח להגיע עם מטוסו הפרטי לישראל לצפות אחרי הרבה זמן בשחקניו במשחק הכי חשוב שלהם. השני יעקב שחר, שכמעט לא מחמיץ אף משחק של קבוצתו, מגיע ליציע ולוקח ללב, מתרגש, כועס ומביע את דעתו על כל מהלך כמו כל אוהד של מכבי חיפה. גולדהאר לא מתרגש יתר על המידה מהצלחות או אליפויות, יעקב שחר יעשה הכל לזכות אחרי עשור באליפות.

גולדהאר מסלק מהקבוצה את דור מיכה ועומר אצילי בעקבות הפרשה עם הקטינות ובכלל לא מעניין אותו מה תחליט המשטרה או הפרקליטות ועוד יותר לא מעניין אותו שהקבוצה מאד נחלשה. יעקב שחר לעומתו, מנצל את ההזדמנות עד תום, מאד רוצה אליפות, מאד רוצה לחזק את הקבוצה כשהמטרה מקדשת את כל האמצעים והסוף ידוע, מכבי ת"א נחלשה מאד לעומת עונת האליפות הקודמת עם איביץ' ללא אצילי ומיכה ונוסיף לכך שטובי השחקנים בעונה שעברה כמו גלזר, גולסה ויונתן כהן ממש לא באותו כושר ובכדורגל לא צריך יותר. בעלים אחד שמבחינתו יש מוסר וערכים ובעלים שני שרוצה אליפות, אז מה שקרה בסיום העונה הנוכחית, שהאליפות גברה על מוסר וערכים.

את אוהדי מכבי חיפה זה כמובן לא מעניין, הם רוצים אחרי עשור תואר, להגיד שזה מזיז למיץ' גולדהאר שעקב החלטתו הקבוצה לא זכתה באליפות? אני ממש לא בטוח. ולכל אלה שיצא להם מהפה "מכבי ת"א ויתרה על עומר אצילי" נגיד כך: מכבי ת"א ממש לא ויתרה על עומר אצילי. לוותר זה על שחקן שלא מספק את הסחורה ומשחררים אותו. עומר אצילי סולק ממכבי ת"א, אף אחד לא ויתר עליו.

אז למכבי חיפה תהיה סוף סוף אליפות כי מגיעה לה אחרי העונה הזאת, אבל מכבי ת"א בהחלטה של הבעלים, אחת הגדולות בתולדות הכדורגל שלנו, הרוויחה מועדון ענק להרבה שנים, מועדון שיזכה בעוד הרבה אליפויות בעתיד, שכל אחד ואחד במדינה ואולי גם מעבר לים יודע כמה הוא גדול, כמה הוא ערכי וכמה הוא מוסרי, גם אם זה עלה לו שנה אחת באליפות.

כי מכבי חיפה תזכה השנה באליפות ולא בגלל התיקו אתמול. בשבועות האחרונים התבטאתי שהקבוצה שתהיה במקום הראשון אחרי משחק העונה היא זו שתזכה באליפות, כך שגם אם מכבי חיפה הייתה מפסידה אתמול, הייתי אומר שעם נקודה יותר ממכבי ת"א, כשנותרו 3 משחקים לסיום, אף אחד לא יקח זאת ממנה, על אחת כמה וכמה עכשיו עם 4 הפרש.

הזוכה באליפות היא הקבוצה שמגיעה לה, היא לא צריכה להתנצל על כלום, לא על זה שמכבי ת"א בשבועות האחרונים לא הייתה טובה, לא יצירתית כלל, כמעט בלי התקפה, קבוצה שהפסידה נקודות בזו אחר זו להפועל ת"א, אשדוד, ק"ש ובאר שבע. את כל זה ניצלה מכבי חיפה שהייתה טובה יותר, התקפית יותר והרבה יותר משכנעת ממכבי ת"א. הבעיה הגדולה של מכבי חיפה הייתה ונשארה לנצח את מכבי ת"א ולזה היא לא מסוגלת. בכל ארבעת המשחקים העונה היה יתרון משמעותי יותר למכבי חיפה על מכבי ת"א וזה לא הספיק לה לנצח.

אז נכון, יהיה כתוב בכל מקום "מכבי חיפה אלופת המדינה 2021", את זה אי אפשר לקחת ממנה, אבל איך שאני לא מסתכל על זה, מכבי ת"א השאירה טעם קצת מר לרצונות של מכבי חיפה. ביום רביעי אמנם יהיה משחק נוסף בגביע, אבל אני מתייחס רק למשחקי הליגה על האליפות. אני לא יודע איך שתי הקבוצות יגיעו לחצי הגמר, אבל אני כן יודע שאם מכבי חיפה תנצח, היא תסיים את העונה עם דאבל.

המשחק אתמול החל בקצב מסחרר בתוך ערימות העשן. מכבי חיפה לא הספיקה להתארגן וכבר הייתה בפיגור שני שערים. בסך הכל מכבי חיפה במחצית הראשונה הייתה יותר טובה ממכבי ת"א, אבל לחזור במשחק חוץ מ-2:0 ל-2:2 זה יפה מאד. המחצית השנייה הייתה פחות טובה, ידעתי שאי אפשר לשחק באותו קצב עוד מחצית ודווקא בזאת מכבי ת"א הייתה קצת עדיפה. הסיבה לכך היא ששני השחקנים הכי טובים של מכבי חיפה במחצית הראשונה עומר אצילי וצ'רון שרי נחלשו מאד.

כשאני שומע את אוהדי מכבי ת"א על החלוץ פשיץ', אני שומע שהם לא "נעולים עליו". אולי היה אפשר להביא חלוץ טוב יותר, בואו נגיד לא סגורים עליו במאה אחוז. לעומתם, כשאני שומע מה אוהדי מכבי חיפה חושבים על הבלם בוגדן פלאניץ', רק מחמאות, לא היה בלם כזה. אז זהו, בסיפור של החלוץ הזר של מכבי ת"א לעומת הבלם הזר של מכבי חיפה ממה שאני ראיתי, פשיץ' עשה בית ספר אתמול לפלאניץ', הוא "הרג" אותו. פלאניץ' לא הצליח ללמוד אותו בכל 90 הדקות ולולא אחת מהצלות העונה של ג'וש כהן, היה 2:3 למכבי ת"א בזכות שער גדול של פשיץ' על חוסר ההגנה ולא בפעם הראשונה העונה של פלאניץ' "הגדול".

בסיכומו של דבר ברק בכר יביא את מה שיעקב שחר כל כך רצה ממנו. אי אפשר לומר מילה על המאמן החיפני, מי שעשה זאת 3 שנים ברציפות למכבי ת"א עם הפועל ב"ש. שום דבר לא מקרי, מאמן הכי טוב בארץ, חייב להמשיך כמובן בתפקידו בעונה הבאה, לא נראה שיש שאלה בכלל, אלא אם תגיע הצעה מאד מעניינת מחו"ל.

לעומת ברק בכר, אני חושב שמכבי ת"א צריכה למנות מאמן בכיר במקום פטריק ואן לוון. אי אפשר לקחת מההולנדי את הקסם שעשה והוא זה שהחזיר את מכבי ת"א לתמונת האליפות במקומו של יורגוס דוניס. אולם כשהגענו לשלבי ההכרעה של העונה, ואן לוון בכמה החלטות פגע במכבי ת"א, הוא אף פעם לא לוקח סיכונים כשהוא חייב לנצח, לא מרכיב שחקנים עם חשש מצהובים וזה עלה לו בהפסד מביך בק"ש, יש לו את אותה "שבלונה", הוא לא זז ממנה. דווקא ברק בכר מראה לנו איך צריך להשתמש בשחקנים ואיך אפשר תוך כדי משחק לשנות שיטות, את זה אין לוואן לוון אבל אין טענות, זו עונתו הראשונה כמאמן בוגרים במכבי ת"א כאחד שאמור היה לקדם צעירים.

לדעתי מכבי ת"א ילכו איתו לעונה הבאה, אבל אני חושב שצריך מאמן מאד מנוסה במכבי ת"א כי חייבים שם לא מעט שינויים. והיה ממש לא יפה לשמוע בסיום המשחק את ואן לוון עונה "תשאלו את השחקנים" כשנשאל למה ספגו את שני שערי השיוויון. אני לא אוהב מאמן שמפיל את התיק על השחקנים, אלה אותם שחקנים שעשו עם ואן לוון קסם כמה חודשים וזה מצטרף ל"פנתר הורוד" על השופט שהרחיק את איתן טיבי בק"ש. לא מתאים בכלל. מהר מאד ההולנדים דומים לישראלים. תשארו עם הקלאסה, אנחנו נדאג לשכונה.