הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

בלי כוכבית: מכבי חיפה אלופה ראויה

הכי הרבה נקודות, הכי הרבה שערי זכות והכי מעט שערי חובה. כשלוקחים את כל הנתונים, מגיע לבכר וחניכיו. וגם: איך מכבי ת"א עזרה, למה הירוקים צריכים לשנות גישה ומי קיבל ציון 10? פרימו מסכם

משה פרימו
משה פרימו  31.05.21 - 10:52

ללא שום כוכבית, בלי "אם" ובלי "אולי", מכבי חיפה אלופה ראויה והכי מגיע לה לזכות באליפות אחרי עשור. אי אפשר להתווכח עם המשפט המאוס "הטבלה לא משקרת", אבל זה המשפט שהכי משקף את ליגת הכדורגל שלנו. הכי הרבה נקודות, הכי הרבה שערי זכות והכי מעט שערי חובה. נכון, יש למכבי חיפה חמישה הפסדים, וזה לא מעט לקבוצה אלופה, שניים יותר ממכבי ת"א שאותה לא הצליחה לנצח העונה, אבל בשורה התחתונה יש אלופה אחת וכשלוקחים את כל הנתונים, למכבי חיפה מגיע.

אפשר להתווכח אם היא טובה ממכבי ת"א ולדעתי לא, כמו שלדעתי צ'לסי טובה יותר ממנצ'סטר סיטי והסיטי אלופה. זאת הייתה עונה מסוייטת, במרביתה היו המון קולות שצריך לעצור את הליגה. הקורונה, הבידודים, החיוביים, ההרכבים החסרים, ההפסקות, מה לא עברנו, אבל בסופו של דבר כולם ללא יוצא מהכלל סיימו על הדשא, בסיום דרמטי, כשגם מכבי ת"א לא מוותרת. מה שמדהים מאד בעונה הזאת, שלמכבי חיפה יש נכס בלתי רגיל שזה הקהל שלה, שדווקא בעונה כזאת לא צפה במשחקים רבים אלא רק מהבית.

איצטדיון סמי עופר נבנה עבור מועדון ענק בכדורגל הישראלי במקום קרית אליעזר הישן והמכוער, ודווקא באיצטדיון החדש הקבוצה לא הגיעה לאף הישג. להיפך, האוהדים שעמדו מאחורי הקבוצה בכל תחילת עונה, ראו איך הקבוצה הופכת ללעג כבר אחרי מספר חודשים, פשוט לא רלוונטית עד אתמול. עכשיו אני נזכר בלא מעט אוהדים שהניפו שלטים "יענקלך" בעקבות אותן עונות גרועות, עם החתמה של עשרות שחקנים ומאמנים שאיכזבו ולראות רק את מכבי ת"א והפועל ב"ש זוכות בתואר, ואפילו שנה אחת הפועל ק"ש. והיום אני שואל את אותם אוהדים חוצפנים: האם ללא שחר גם הייתם זוכים באליפות?

וזה מוביל אותי למקבלי ציון 10 העונה. בראש ובראשונה, הנשיא יעקב שחר. שחר חגג לא מזמן יום הולדת 80. הוא עבר הכל בכדורגל ויותר מכל אחד במכבי חיפה הוא הבין שעשר שנים ללא אליפות למועדון שלו זה יותר מדי. שחר לא התעייף, הוא הבין שעל מנת לזכות באליפות קודם כל צריך מאמן אלוף ויש כזה - ברק בכר שזכה עם הפועל ב"ש בשלוש אליפויות במאבק מול מכבי ת"א. אז אם מכבי ת"א היא המתמודדת העיקרית, קודם כל נביא את בכר. לאחר החתמתו של המאמן המצליח, לא הייתה לשחר שום בעיה לחזק את הקבוצה על פי בקשתו של ברק בכר וכך היה. המינוי של ברק בכר, חיזוק הסגל והגב שנתן כל העונה למועדון, יעקב שחר הראשון שמקבל ציון 10 על ההחלטות המקצועיות בלבד.

לגבי ההחתמה של עומר אצילי באמצע העונה, אני הייתי נגד. לדעתי אסור היה להביא את עומר אצילי אחרי שנזרק ממכבי ת"א. שחר חשב רק אליפות, המטרה מקדשת את כל האמצעים והביא עוד מתנה לברק בכר. אצילי היה עוד חיזוק לסגל המצוין, אבל בשום אופן לא "אקס פקטור". הקבוצה רצה מצוין בלעדיו, הייתה בלעדיו במקום הראשון ולכן הוא היה עוד חיזוק לסגל. גם איתו מכבי חיפה לא הצליחה לנצח את מכבי ת"א ובאחוזי הצלחה, לפני אצילי היו יותר אחוזים. בשורה התחתונה, מקצועית יעקב שחר ציון 10, מבחינה מוסרית וערכית ציון 3. אבל העיקר שיש אליפות.

השני שמקבל ציון 10 הוא כמובן המאמן ברק בכר. רק בן 41 ובתוך שבע שנים ארבע אליפויות וגביע עם ק"ש. משווה את מספרי האליפות לאברם גרנט ופחות שתיים משני ענקים, דוד שוויצר ז"ל ודרור קשטן, יבלד"א. מה שאומר שעתידו עוד לפניו ובקצב הזה, בכר יהיה שיאן האליפויות. יש בו שקט, יש בו רוגע (לא כלפי השופטים), יש לו מנהיגות, הוא שולט ביד רמה בשחקניו וההחלטה הראשונה הטובה שלו הייתה לשחרר את ירדן שועה. קבוצה שרוצה אליפות לא יכולה כל היום להתעסק עם בעיות משמעת. לבכר היו לא מעט טעויות העונה שאף עלו בהפסדים או בכך שהקבוצה לא ניצחה. אז מה? לפפ ולקלופ לא היו טעויות? החכמה היא לתקן וכמו בהפועל ב"ש הוא ידע לתקן גם במהלך משחקים וגם במשחק אחרי. אין לי ספק שאיתו מכבי חיפה תתמודד על האליפות גם בעונה הבאה. בסיום המשחק הוא אמר "אין לי חוזה", אבל אני מאמין שבכר ישאר כי באותו ראיון הוא אמר "נכון, לא ניצחנו את מכבי ת"א, אבל בעונה הבאה נעשה זאת". (אל תתחייב ברק, כי גם בעונה הזאת הבטחת ניצחון על מכבי ת"א). ברק בכר, המאמן הטוב בארץ.

אוהדי מכבי חיפה גם הם מקבלים ציון 10. אחרי מה שעברו בשנת הקורונה ובמבצע "שומר החומות", הם תמיד שם בבית ובחוץ. בכל מגרש הם נותנים הרגשה ביתית וכל זה אחרי 10 שנים שהם רק מתבאסים. הציון 10 הבא לשוער ג'וש כהן. כמה ביטחון, כמה עוצמה בשער. שוער שידע להביא נקודות גם ביום לא טוב של קבוצתו, ולעצור פנדלים. השוער הטוב בארץ ובצדק שחקן העונה. ה-10 האחרון הוא לקשר חוסה רודריגס. לא על יכולתו במגרש, ששם היו לו עליות וירידות, אלא על שער העונה מול הפועל ת"א. היחיד שאני זוכר בישראל שכבש שער מאד דומה לזה של מרקו ואן באסטן הענק, בגמר יורו 1988 במדי הולנד מול ברה"מ. כמובן שאני לא מתעלם מיתר הצוות המקצועי ושחקני הקבוצה. בעונה שקבוצה זוכה באליפות יש מצטיינים רבים וכולם עם ציונים טובים שיהיו בסוף הטור. היו לשחקנים לא מעט עליות וירידות, נתנו משחקים מצוינים ומשחקים פחות טובים, אבל כל הסגל, ללא יוצא מהכלל, זוכה לציונים מאד גבוהים.

בכלל, העונה הזאת של מכבי חיפה מתבטאת בכך שזאת אלופה אולי לא הכי מרשימה שראינו, אבל זאת אלופה שמפחידה את עצמה. המשחק אתמול מול הפועל ב"ש ביטא כמעט את כל העונה. אחרי מחצית מהטובות שראינו העונה שהסתיימה רק ב-0:3, במחצית השניה שוב משהו קורה וזה מגיע אחרי שער בק"ש, שכל השחקנים נשכבים על הדשא כאילו הם כבר הפסידו את האליפות והאוהדים ביציעים בוכים ולא מאמינים, וגם חוסר ההצלחה מול מכבי ת"א לא הוסיף בריאות. מכבי חיפה חייבת להבין שקבוצה גדולה היא לא רק בהצגות ובנצחונות, היא חייבת לשנות את הגישה, כי לא פעם היא נתנה תחושה של קבוצה לוזרית, והיא ממש לא כזאת, הכל בראש של השחקנים.

אנחנו בתחילת עשור, אליפות ראשונה בעשור אולי מלמדת על העתיד. אין קבוצה שיכולה לזכות ב-10 אליפויות רצופות, אבל מכבי חיפה חייבת להיות שם בעשור הבא עלינו לטובה אני מקווה. כמו מכבי ת"א בעשור הקודם עם חמש אליפויות, ואם היא לא זוכה היא תמיד שם במקום השני ועם גביע, אסור למכבי חיפה לשחזר את העשור האחרון המחריד. כבר לעונה הבאה, אם כמובן ברק בכר ממשיך, היא חייבת בנקודות מסוימות להתחזק, בהגנה, בקישור ובהתקפה. גם אם רביעיית ההתקפה תמשיך, ואני מדבר על אצילי, שרי, חזיזה (שחייב לשפר באופן דרסטי את התנהגותו) ורואקביצה, יש עם מה להתחיל. זאת ההתקפה הטובה בארץ, ולמרות אותם שחקני התקפה מצוינים, גם החלק הזה חייב רענון.

עוד מעט מכבי חיפה כבר תחדול עם החגיגות עם אוהדיה ויתחילו לתכנן את העונה הבאה, שתחל מוקדם במוקדמות ליגת האלופות. מועדון כמו מכבי חיפה חייב המשכיות. נכון שיש ידיעות על רכש חדש ועל עוזבים, זה בכלל לא משנה, מי שילבש ירוק חייב להוכיח שמקומו בקבוצה שמתמודדת מדי עונה על האליפות ושלא יקרה לה שוב מה שקרה לה בעשור האחרון,. קשה לי להאמין שבשנת 2031 הם יהיו רק עם האליפות של אתמול, למרות שתמיד מכבי ת"א שם. כבר כתבתי שאין דבר כזה 10 אליפויות רצופות...

את מכבי חיפה זה לא צריך לעניין, היא זכתה באליפות בצדק רב, אבל אני חייב לציין כמה נקודות שמאד עזרו לה לזכות באליפות. 1. תחילת העונה הרעה של מכבי ת"א עם המאמן יורגוס דוניס שבזכותה מכבי חיפה תפסה פער. 2. איבוד הנקודות במאני טיים של מכבי ת"א להפועל ת"א, אשדוד, הפועל ב"ש וההפסד לק"ש. 3. החזרה למשחק מול מכבי ת"א מ-2:0 ל-2:2. אלה היו שלוש הנקודות הכי משמעותיות לאליפות של מכבי חיפה.

ביום רביעי תסתיים העונה במשחק גמר הגביע בין הפועל ת"א למכבי ת"א. אם מכבי ת"א מנצחת, כבר בעוד חודשיים "אלוף האלופים" בין מכבי חיפה למכבי ת"א. וכל אוהד יודע, לא חשוב אם הקבוצה הצליחה או לא, תמיד מחכים לעונה הבאה. ובעונה הבאה אני חושב שפרט להפועל ב"ש, שעושה קולות של חוזרת ועדיין לא ידוע איזה קבוצה יעמידו רוני לוי ואלונה ברקת, מכבי ת"א והאלופה מכבי חיפה יהיו שם.

ובנימה אישית לסיום. ראיתי את הבלם המצוין עופרי ארד בסיום המשחק מוביל את אביו החולה על כסא גלגלים על כר הדשא. זאת הייתה תמונה עוצמתית שריגשה אותי עד מאד, איך עופרי דואג שגם האבא במצבו יחווה אליפות. יש הרבה מאד דברים חשובים בחיים, אבל אין חשובה כמו הבריאות. אני מאחל לכל משפחת ארד ולאבא במיוחד, בריאות שלמה.

ציוני העונה של האלופה
ג'וש כהן 10
מאבוקה 7
רז מאיר 7
פלאניץ' 8
עופרי ארד 8
רמי גרשון 7
סאן מנחם 8
נטע לביא 8
מוחמד אבו פאני 8
חוסה רודריגס 8
עומר אצילי 8
צ'רון שרי 9
דולב חזיזה 9
רואקביצה 9
דוניו 8
וילסחוט היחיד שלא עמד בציפיות 6
כל יתר הסגל שיחקו מעט להיות משמעותיים לאליפות