הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

באה מגבוה: היתרון של חיפה על מכבי ת"א

סגל דומיננטי שברובו ימשיך בירוק מול מהפכה בסגל למרות היצע דל מאוד בשוק העברות. האלופה יכולה להיות אופטימית מנקודת הפתיחה שלה בקיץ. קניאס על חלון העברות הרותח

ניסן קניאס
ניסן קניאס  12.06.21 - 12:24

תגיות: מכבי חיפה

תחילת כתבה

אחרי פיזור העשן ועונה אדירה של מכבי חיפה בכל ההיבטים, יש לברק בכר וליעקב שחר עבודה מרובה. אחרי אליפות הבעיה הקשה ביותר זה לשמור על הקיים לצד רצון להתקדם מקצועית לאירופה. לשחקנים המובילים יש רצון להשתדרג כלכלית ופה מבחן הכח האמיתי של המועדון.

מכבי תל אביב לאורך העשור האחרון ידעה לשמר את כוחה לפי הבנה שמה שאתה מוכר טוב יותר ממה שאתה רוכש ובסוף גם זול יותר. בקרית שלום הבינו שעדיף לשלם יותר מאשר לאבד נכס מקצועי, ולכן על מנת להמשיך לשלוט ולייצר רצף של אליפויות, מכבי חיפה חייבת לשמור על הסגל שלה ככל שניתן.

הראשון בסדר העדיפויות הוא מוחמד אבו פאני, איתו מתנהל בימים אלה מו"מ על חוזה חדש. "פאני" עשה קפיצה מקצועית אדירה והיום הוא נחשב לאחד השחקנים הטובים בישראל. אחרי עונה אחת במכבי חיפה כשחקן הרכב, הוא יכול להתקדם עוד באיכות ולתרום מקצועית, ולכן מכבי חיפה חייבת לעשות הכל להחתימו.

בשונה מאבו פאני, אני מניח שעם ניקיטה רוקאביצה יהיה קל יותר לסכם ולכן לבכר נותר לצרף מחליפים לארנסט מאבוקה וליאניק ווילדסחוט, שסיימו חוזה כמו גם לאעיד חבשי, שכנראה יעזוב. לזה תוסיפו את הסיכום הצפוי עם רז מאיר ואולי קשר נוסף לגיבוי מרכז השדה, ובכך הירוקים ישלימו את הסגל. על פניו, זה נשמע הרבה עבודה, אבל זה בהחלט ריאלי לשלושה שבועות שיש עד להתחלת מוקדמות ליגת האלופות.

המצב במכבי חיפה פשוט בהרבה, בטח בהשוואה ליריבה המשמעותית לצמרת, מכבי ת"א, שם הקיץ יהיה עמוס בהרבה. אחרי עשור דומיננטי הצהובים חייבים לבנות מחדש את הקבוצה (שכטר, ריקן ופשיץ' יעזבו, בעוד עתידם של סבוריט, הרננדס, פרץ וכהן לא ברור).

מהפך כזה מטלטל כל קבוצה בטח בכדורגל שלנו, בו היצע השחקנים הישראלי דל וזרים שמגיעים לפה הם לא תמיד סיפור הצלחה. לדעתי, פתיחת העונה הבאה תהיה שוב קריטית עבור הצהובים וקשה לי לראות אותם מגבשים סגל איכותי לחודש אוגוסט ובטח עד הקמפיין האירופי, לו יש חשיבות עליונה להישארות של דור פרץ ויונתן כהן. לכן, לפחות לפי מצב העניינים הנוכחי, מכבי חיפה היא הפייבוריטית לזכייה בתואר עונה שניה ברציפות.

נקודה נוספת שלא קשורה להכנת הקבוצות, אבל הכעיסה אותי באופן אישי מאוד השבוע היא נושא ההתייחסות הציבורית להחתמת עומר אצילי במכבי חיפה. בראיון ל"ידיעות אחרונות" דור פרץ בהגינות אמיתית ובלי פילטרים אמר את שעל ליבו וטען שמכבי ת"א טעתה בשחרור של אצילי ומיכה, שכן המהלך הזה נעשה מהר מדי לדעתו.

לדעתי, הניסיון לצייר ציבורית את מכבי ת"א כמלכת המוסר של הכדורגל הישראלי, תוך הנמכת מכבי חיפה, הוא דבר מכוער. מכבי חיפה מועדון לא פחות מוסרי ולא פחות ערכי ממכבי ת"א. המועדון מהכרמל הוא סמל לדו קיום בין ערבים ויהודים - במגרש וביציע. מפתיע אותי מאוד לראות את הקהל של מכבי ת"א, שהיה דעתן מאוד בימי לוני הרציקוביץ', שומר על עמימות בימי מיץ' גולדהאר ומיישר קו עם כל החלטה של הבעלים הקנדי, גם אם לא כולם מסכימים איתה. לדעתי, גולדהאר טעה בשחרור עומר אצילי לפני הכרעת התיק בעניינו, בעוד מכבי חיפה מינפה את זה מקצועית לאליפות ותרוויח שנים רבות יתרון על הדשא. מכבי ת"א תישאר עם מחמאות על מוסריות, אבל מתחת לפני השטח בקרית שלום, סימן השאלה סביב אותה החלטה, ימשיך לבעבע.

*הכותב הינו פרשן ברדיו חיפה