הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

הכל בשליטה: האמירה של מיץ' גולדהאר

מכבי ת"א של הבעלים הקנדי מציבה משוואה חדשה של איך אפשר גם לבנות מועדון מנצח וגם לשמור על עקרונות ברורים. השקיפות מול הקהל עם תמונת המצב בבעלי התפקידים, מעשים במקום דיבורים על מלחמה בגזענות ומחשבה לטווח ארוך. על השבוע המשמעותי של הבעלים

אבישי סלע
אבישי סלע  23.06.21 - 13:40
תחילת כתבה

מן המפורסמות, שבזמנו יועציו של אריאל שרון ז"ל נהגו לשאול אותו: "אתה רוצה ליהנות או לנצח?". ובאמת, לרוב בחיים שלנו - השאיפה לתוצאות, במקרים רבים, מתנגשת עם הצורך בדרך ערכית או ראויה. הרצון לסיים ראשון את המירוץ, לפעמים, גורם לנו להאיץ או לדלג על שלבים. ואז באה מכבי תל אביב 2021, ומציבה משוואה חדשה: איך אפשר ליהנות *וגם* לנצח. גם לשמור על עקרונות ברורים, וגם להגיע הכי רחוק שאפשר.

אפשר היה לראות זאת בהודעה שפרסם מיץ' גולדהאר לקהל אוהדיו: נהירה, פשוטה ומעל הכל - שקופה. בניגוד למודל הבעלות הנפוץ בכדורגל הישראלי, שבו הבעלים פעמים רבות נמצאים בעמדה של עימות מול הקהל, גולדהאר הבין שהקהל (למרות רעשי הרקע) אינו בהכרח יריב שלו, אלא שותף. וככזה, הוא נתן להם תמונת מצב מלאה, וגם הודיע בדרך הכי מסודרת על הכוורת המקצועית של העונה שעברה, שתמשיך גם בעונה הבאה. חלום.

ובדרך, גולדהאר גם הציב את המודל החדש - ואולי הנכון יותר - למלחמה בגזענות ובגזענים: לא בהצהרות גדולות, לא בראיונות מלאי פומפוזיות - אלא במעשים. ההחתמה של אוסמה חלאילה במועדון, הבאתו של שחקן ערבי דומיננטי ואיכותי שמסוגל לספק תוצרת (גם אם עדיין לא ראינו את זה בסכנין), היא התשובה הטובה ביותר לכתובות הגרפיטי.

כל גול שחלאילה ייתן במכבי ישקיט את הקיצוניים, ויספק רוח גבית לקהל השפוי. המודל האמריקאי/קנדי שגולדהאר מספק, שוב מוכח - הוא לא רק ה"נכון" ביותר, אלא גם האפקטיבי ביותר. ובמלים אחרות - ההצלחה של מכבי לא מגיעה לצד הדרך, היא מגיעה בגלל הדרך לשם.

זווית מרתקת נוספת ליום שעבר על מכבי ת"א, הוא הצעד קדימה שלקח ברק יצחקי. ברור שיצחקי היה מאוד מעורב ברמה הניהולית, אבל כעת הוא נכנס רשמית לנעליים של ג'ורדי קרויף - בתור הדמות המקצועית החזקה, האיש שאמור להוביל את המערכת של הצהובים.

שתי ההחתמות הראשונות, בעיניי לפחות, הן סימן מעודד: נחמיאס וחלאילה הם בערך מאותו הפרופיל, שחקנים צעירים יחסית שיכולים לשמש כגיבוי בשתי עמדות שמכבי דרושה בהן חיזוק - בלם (בעקבות הפרידה המתקרבת מאיתן טיבי) ועמדת החלוץ המרכזי (אחרי העזיבה של אלכסנדר פשיץ').

באופן כללי, ברור שלמכבי ת"א - עם כל הכבוד לכל הפונקציות בדרך, המנהלים, המאמנים והשחקנים - יש נכס אחד מרכזי והוא הבעלים שלה. היא לא תמיד תוכל לנצח, אבל כל עוד הבעלים הקנדי נמצא שם ומנהיג את המועדון - היא תמיד תהיה בשיחה על התארים, ובעיקר תוכל להצליח בטווח הארוך. את תנאי היסוד האלה, יצטרכו יצחקי, ואן לוון והשחקנים שלהם לתרגם ממש בקרוב להישגים.