הקיץ בא: מאחורי היממה הפורה של מכבי ת"א

ההבטחה שקיבל סבוריט והלחץ שהפעילה עליו משפחתו, העדפת טננבאום על מרציאנו והרוש והקושי בהחתמת קשר שהוביל להישארותו של ריקן לעונה נוספת. סגנית האלופה התחילה לעבוד

תומר לוי
תומר לוי  30.06.21 - 21:00
תחילת כתבה

אמרו שהיא מנומנמת, שהיא לא עומדת בקצב של מכבי חיפה ושאם תמשיך כך היא לא תהווה פקטור במירוץ האליפות - אבל ביום אחד של החתמות, מכבי ת"א הוכיחה כמה היא יכולה להיות עוצמתית ברמה הניהולית. רגע אחרי שהבטיחה את הישארותם של אנריק סבוריט, דניאל טננבאום ואבי ריקן - ערוץ הספורט מביא לכם את הסיפורים שמאחורי היממה הפורה של סגנית האלופה.

האישה כבר אמרה לא: על הישארות סבוריט
אם יש שחקן אחד שהאוהדים הצהובים היו רוצים לראות ממשיך קצת יותר מהשאר, זה המגן הבאסקי. וככל שחתימתו התעכבה, כך המתח בקרבם עלה. חתימתו של סבוריט התעכבה בעיקר בשל המצב הביטחוני הרעוע במהלך העונה החולפת והטילים שנורו על ת"א. אשתו של סבוריט הייתה נחושה לעזוב את ישראל והיה נראה כי משפחתו לא תחזור, ואיתה גם המגן שנחשב לשחקן חופשי.

סבוריט קיבל אמנם הצעה משודרגת לשנתיים הבאות עם אופציה לעונה נוספת - אבל קיימות הערכות בקרב המועדון שהוא בדק הצעות נוספות ואף זכה להתעניינות מטורקיה והונגריה, שלא תורגמה לידי חתימה. בסופו של דבר, הצעה כספית משודרגת על סך כ-300 אלף דולר לעונה והיעדר "אטרקציות" טובות יותר בחוץ - שיכנעו אותו להמשיך במקום שהפך לביתו בשלוש השנים האחרונות. ואם לא די בכך, המגן קיבל הבטחה שאם יביא הצעה בסוף העונה - מכבי ת"א לא תעמוד בדרכו.

שוק ישראלי דליל: על הישארות טננבאום
אם חשבתם שהמו"מ עם סבוריט היה מורכב, אזי שעל הישארותו של השוער המצטיין הצהובים היו צריכים לעבוד אפילו קשה יותר. למעשה, המו"מ ערך לא מעט שבועות והיו פערים גדולים בין הצדדים. אלא שלטנבבאום, שנחשב לישראלי ומחודש ספטמבר גם יוכל לשחק בנבחרת ישראל, אין תחליף ישראלי - בטח לא אחרי שאריאל הרוש חתם בב"ש ואופיר מרציאנו בפיינורד.

עם זאת, צריך להגיד, סגנית האלופה מאז ומתמיד העדיפה את טננבאום בין הקורות. והסיבות לכך הן תחילה בגלל שהוא מכיר את הקבוצה, ושנית בגלל שפטריק ואן לוון וברק יצחקי, המנהל המקצועי, בטוחים שהוא עוד ימשיך בשיפור המקצועי שהפגין בשנתיים האחרונות. בסופו של יום, הצדדים התפשרו על חוזה לשנתיים ועל שכר של 220 אלף דולר לעונה. כפועל יוצא, אגב, הצהובים יגיעו לסיכום על שחרורו של השוער היווני, אנדראס יאניוטיס, שחזר למועדון מעונת השאלה.

מיעוט המנהיגים והקושי במציאת תחליף: על הישארות ריקן
באשר לקשר, עושה רושם, הצהובים התלבטו קצת יותר מהשאר. לראייה, הם יצרו איתו קשר ראשוני רק לפני יומיים. למעשה, עד הטלפון שקיבל מסגנית האלופה, ריקן היה בשיחות עם בית"ר ירושלים - ואם מכבי ת"א לא הייתה מציעה לו להישאר, סביר שגם היה חותם בבירה. אלא שריקן העריך שעד שלא תגיע הפרידה הרשמית ממכבי, הצעה עשויה להגיע - ולכן לא מיהר לחתום.

ואכן, כאמור, הטלפון המיוחל הגיע לפני יומיים ומשם המו"מ היה קצר וריקן חתם לעונה נוספת עם אופציה להמשך ההתקשרות בעוד עונה. הסיבה לכך, על פי ההערכות, היא שהצהובים מתקשים להחתים שחקנים על המשבצת שלו - ובראשם דן ביטון וגבי קניקובסקי. יותר מכך, אחרי עזיבת דור פרץ ובצל הפציעה של אייל גולסה, מכבי ת"א לא רצתה שגם ריקן יחמוק - שכן מדובר בשחקן חשוב מקצועית, אך קריטי בחדר ההלבשה שאיבד מנהיגים כמו פרץ ואיתי שכטר.